Odry

Mezi Olomoucí a Ostravou se jako korálky na niti seřadilo několik zajímavých měst. K nim patří i Odry ležící mezi Hranicemi a Fulnekem. Město v malebném údolí Oderské kotliny obklopují lesnaté svahy Nízkého Jeseníku, směrem k jihovýchodu se krajina otevírá do Moravské brány.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Odrách

Středověký původ města v údolí ústícím do Moravské brány prozrazuje pravidelný půdorys, zbytky městských hradeb s polokruhovitou baštou i městská památková zóna. Dominantou Oder býval barokní zámek, zbořený v roce 1966; občas jej výstavami a akcemi připomíná Muzeum Oderska. Další výstavy se pořádají v Katovně, jejíž historie sahá až do 16. století. Na náměstí si prohlédnete pěkné měšťanské domy a klasicistní radnici, nejznámější církevní památkou města je gotický kostel sv. Bartoloměje.
 

Tip pro rodiny s dětmi: Za pohádkami a skřítky do Poodří

V oderské Katovně se zabydlela expozice Pohádkového Poodří, která rodinám s dětmi ukáže spoustu hezkých míst v kouzelné krajině Poodří a Moravského Kravařska. Na jednotlivých pohádkových místech čekají skřítci se samolepkami, které si malí cestovatelé lepí do vandrovní knížky. Kdo objeví všechny, může si nakonec postavičku některého ze skřítků odnést domů. Knížky na sbírání samolepek seženete buď přímo na pohádkových místech, anebo v infocentru ve Studénce či Odrách.
 

Z mlýna po stříbrném chodníčku na rozhlednu

Jeden ze skřítků například žije ve vodním mlýně Wesselsky v Loučkách u Oder, rádi tu však přivítají i dospělé návštěvníky. Naučná stezka Stříbrný chodník vás dovede k bývalému dolu na těžbu stříbra a k rozhledně Olšová u Pohoře, řadu zajímavostí objevíte v okolí Spálova. Stojí tu maličký větrný mlýn, symbolem přírodního parku Oderské vrchy je Petrova skála, proslulá každou zimu bohatou ledovou výzdobou, a severně od obce se na břehu Odry nalézá poutní místo Panna Marie ve skále.

Turistická informační centra


Akce ve městě Odry

Oderské dny

Multižánrový festival Oderské dny se letos koná 14. a 15. června 2024.
Odry, Moravskoslezský kraj

Kolo pro život – Oderská Mlýnice Veolia 2024

Kolo pro život je největší seriál závodů horských kol určený pro širokou veřejnost včetně dětských závodů a bohatý celodenní doprovodný program zdarma.
Odry, Moravskoslezský kraj

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.
Odry, Moravskoslezský kraj

Přírodní park Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.
Odry, Moravskoslezský kraj

Sportovní areál HEIpark Tošovice – zábava 365 dnů v roce

Ve sportovním areálu HEIpark naleznete v celostátní raritu, a to tři uměle vytvořené sjezdovky s vlastními kotvovými vleky, snowpark s umělými skoky a překážkami, dvě dětské sjezdovky, skoky do BigAirBagu (nafukovacího polštáře) a snowtubing.
Odry, Moravskoslezský kraj

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.
Odry, Moravskoslezský kraj

Veselská rozhledna u Oder

Krytá dřevěná vyhlídková věž vysoká 13 m nabízí výhled na vrcholky Oderských vrchů, Beskyd, Hostýnských vrchů i na Moravskou bránu. Dostanete se k ní pohodlně po silnici vedoucí z Veselí do Oder.
Odry, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Stříbrný chodník

Název této naučné stezky byl inspirován historickou těžbou stříbrné rudy – galenitu, na úbočí Pohořského kopce. Návštěvníky seznamuje s historií těžby stříbronosných rud, vlastivědou a přírodními poměry v místě vyústění Oderské kotliny do Moravské brány.
Odry, Moravskoslezský kraj

Vrásový soubor u Klokočůvku

Zajímavý přírodní útvar se nachází v údolí na levém břehu Odry u vesnice Klokočůvek. Skalka s různě zprohýbanými kamennými reliéfy vznikla tektonickým zvrásněním břidlicového útvaru.
Odry, Moravskoslezský kraj

Rozhledna Pohoř – Olšová v Oderských vrších

Rozhledna Olšová se nachází u vesnice Pohoř, místní části města Oder. Tvar vyhlídkové věže má připomínat strážní věž, kterou mají Odry ve svém znaku a na praporu. Rozhledna je volně přístupná a za dobrého počasí z ní uvidíte Lysou horu i Praděd.
Odry, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Odry

Tošcimra – glampingové ubytování v Tošovicích

Glamping Tošcimra, to je útulný moderní domek na severu Moravy, v blízkosti Oder. Cyklisté, turisté i ti, kteří si jen chtějí odpočinout v přírodě s moderním zázemím, si zde přijdou na své. Přijet můžete i se svými domácími mazlíčky.
Odry, Moravskoslezský kraj

Dělnický dům v Odrách – ubytování a restaurace

Komplex se skládá z hotelové části a restaurace, vinárny a kavárny. Kromě ubytovacích a gastronomických služeb nabízí i kulturní a společenské zázemí.
Odry, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Poodří


Techno trasa okolo Studénky

Projeďte se na kole okolím Studénky po Techno trase, která spojuje nejzajímavější technické památky Moravskoslezského kraje. Tentokrát vás trasa zavede do Vagonářského muzea, k legendární Tatrovce v Kopřivnici a k vodnímu mlýnu Wesselsky v Loučkách.
Kopřivnice, Na kole po Česku

Okolo Štramberka na kole za Sigmundem Freundem

Projeďte se na kole do podhůří Beskyd, cestou si můžete prohlédnout Štramberskou trúbu, zámecký park v Bartošovicích se staletými stromy nebo město Příbor s muzeem Sigmunda Freuda. Trasu lze absolvovat samozřejmě i autem.
Štramberk, Na kole po Česku