Úvod > Aktuality > Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené
Zimní sporty

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

  • Vydáno30. ledna 2018
Byli jste se podívat na ledových sochách na beskydských Pustevnách? A líbila se vám nová horní stanice lanovky, která sem vozí turisty a lyžaře z Trojanovic? Za několik let by tady mělo být všechno jinak a otevřené dvousedačky by měly nahradit kabiny. Pro nejstarší sedačkovou lanovou dráhu v Česku to bude největší změna v její dlouhé historii.
Podle dostupných informací z Trojanovic na Pustevny skutečně šplhá nejstarší sedačková lanovka v Evropě a prý i na světě. Budovala se za protektorátu a poprvé se rozjela v březnu 1940. A proč se stavěla za války? Protože Beskydy byly po odstoupení pohraničí Německu jediné hory s nadmořskou výškou nad tisíc metrů, které milovníkům zimních sportů zůstaly.
 

Nejstarší a nejmladší

Lanovek je více druhů, a tak se pojďme podívat na další místa. Vůbec nejstarší ze všech současných funkčních lanových drah je pražská pozemní lanovka na Petřín, vybudovaná v roce 1891. Je součástí systému městské hromadné dopravy, k Petřínské rozhledně a zrcadlovému bludišti už dovezla miliony cestujících.

Nejstarší kabinová lanovka vede z Janských Lázní na Černou horu a v říjnu oslaví 90 let od zahájení provozu; poslední modernizace proběhla v roce 2006. Osmimístné kabinky využívají kromě turistů lyžaři SkiResortu Černá hora a také sáňkaři na Černohorské sáňkařské cestě.

Raritou, která u nás nemá konkurenci, je lanová dráha z Liberce na Ještěd. Jezdí od roku 1933 a má pouze dvě kabiny, každou pro 35 cestujících. Mimochodem, každá je jiná: jedna má nátěr červený, druhá zelený.

A kde naopak najdete tři nejmladší lanovky? V prosinci 2017 se rozjely sedačková lanovka Horní Mísečky – Medvědín, lanovka ve Skiareálu Kopřivná v Malé Morávce a sedačková lanovka ve Skicentru Deštné v Orlických horách na sjezdovce Marta II.
 

Lanovky – rekordmanky

Jaké rekordy českých lanovek ještě máme zmapované? Jednoduché je najít tu nejdelší a naopak nejkratší. Když započítáme navazující úseky, zvítězí se 3 759 metry lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku s mezistanicí na Růžové hoře, když ale budeme mluvit jen o tratích s jediným úsekem, vítězkou bude se 2 348 metry dvousedačka z Krupky na Komáří Vížku. Do provozu byla uvedena už v roce 1952 a jako jedna z posledních svého druhu na světě je chráněná jako kulturní památka.

Opačný rekord drží se 106 metry jednosedačková lanovka v pražské zoologické zahradě. Když vynecháme pár lanovek v lyžařských areálech, které ovšem bývají v provozu jen v zimě, mezi nejkratší patří také 249 metrů dlouhá kabinková lanovka od Punkevních jeskyní k hornímu okraji propasti Macocha (ta je s průměrným sklonem 63,41 procenta také nejstrmější u nás) a lanová dráha, která šplhá z centra Ústí nad Labem na kopec Větruše se stejnojmenným výletním zámečkem; ta měří 330 metrů.
 

Zrušená a nedostavěná

Také lanovky mají své oběti: stavby zrušené anebo nikdy nedokončené. Víte, že lanovka na Petřín nebyla první? Už několik měsíců před ní se rozjela pozemní lanová dráha na Letnou. Vedla od ústí dnešního Letenského tunelu k Letenskému zámečku, kde cestující přesedali na Křižíkovu elektrickou tramvaj a jeli do Stromovky a na Výstaviště. Tam v roce 1891 probíhala Všeobecná zemská jubilejní výstava, kterou za pět měsíců navštívilo dva a půl milionu lidí. Lanovka na Letnou byla pořádně vytížená a patřila vedle petřínské rozhledny, první elektrické tramvaje v Čechách a Křižíkovy fontány k soudobým technickým zázrakům. V provozu ale byla jen do roku 1916 a o několik let později byla zrušena.

Vedle Prahy a Ústí nad Labem jsou dalším městem s lanovkami Karlovy Vary. Nejstarší tunelová lanovka z Divadelního náměstí směrem k hotelu Imperial oslavila už 110 let, druhá pozemní lanovka jezdí na Dianu. Ve vzduchu už více než sto let visí projekt lanovky na vyhlídku Tři kříže, kde měl stát velký horský hotel. Torzo nedokončené stavby si prohlédnete v ulici na Vyhlídce. Dostanete se sem snadno, od Vřídelní kolonády vede až na Tři kříže žlutá turistická značka.
 
Lanovka Zbojník v Bílé

Lanovka Zbojník v Bílé

Čtyřsedačková lanovka Zbojník na svahu kopce Zbojnická (774 m n. m.) se po zprovoznění v roce 2006 otevřela také pro letní sezonu. Lanovka je součástí Ski areálu Bílá.

Lanovka na Kleť

Lanovka na Kleť

Na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť, vede z Krasetína u Holubova nedaleko Českého Krumlova sedačková lanovka. V blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.

Lanovka na vrchol Zakletý a letní aktivity ve Ski centru Říčky

Lanovka na vrchol Zakletý a letní aktivity ve Ski centru Říčky

Lanovkou až na vrchol Zakletý (991 m n. m.) v Orlických horách se dostanete ze Ski centra Říčky, které leží na jihovýchodní straně Orlických hor. Lanovku mohou využít také cyklisté, funguje také v rámcí Bikeparku Říčky.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Ski areál Červenohorské sedlo se nachází v malebném koutu masivu Hrubého Jeseníku mezi městy Šumperk a Jeseník. Nadmořská výška 1013 m, kvalitní služby, zimní sezóna od poloviny prosince do konce března jsou předpokladem, že se tento lyžařský areál stal jedním z nejznámějších v České republice.

Lanová dráha Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou

Lanová dráha Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou

Díky lanové dráze Horní Domky je možné přiblížení turistů a cyklistů k hlavním krkonošským turistickým trasám a cyklotrasám. Lanová dráha Horní Domky (A1) vede z rohu parkoviště Rokytka k chatě Lovčenka v Horních Domkách.

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Ski areál Ješted to nejsou jen lyže a sníh. Již několik sezón je k dispozici také v letních měsících nejmodernější čtyřsedačková lanovka v České republice. Nechte se přepravit během pár minut od konečné tramvaje v Horním Hanychově na Ještědský hřeben.

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Lanová dráha Větruše

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dětské hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a Špindlmanova mise.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Běžecký lyžařský areál Pustevny

Běžecký lyžařský areál Pustevny

Běžecký lyžařský areál na Pustevnách nabízí kromě závodních běžeckých tratí okolo vrcholu Tanečnice také trasy lyžařské Beskydské magistrály.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu, která byla vystavěna v roce 1996 je ojedinělá tím, že jako jediná v ČR vede do I. zóny KRNAP. Její konečná stanice v nadmořské výšce 1.315 m je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V letním období je tato lanová dráha mimo provoz.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovnu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka

Pozemní lanová dráha hotelu NH Praha na Smíchově, občas označovaná i jako šikmý výtah, spojuje přes veřejnou část parku Mrázovka dvě hotelové budovy. Lanovka je bezplatně přístupná hostům i veřejnosti, která ji může použít například k návštěvě restaurace v horní budově.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Moravskoslezský kraj | Ubytování

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rododendrony v Zoo Ostrava začínají rozkvétat

S téměř měsíčním předstihem začínají v Zoo Ostrava rozkvétat rododendrony a azalky. Ve stohektarovém areálu roste těchto atraktivních rostlin okolo 7000 exemplářů, což je nejvyšší počet v České republice i na Slovensku. Kvetou po celém areálu – podél hlavní návštěvnické trasy, ve výbězích některých zvířat i v botanickém zázemí. Největší koncentrace těchto nepřehlédnutelných rostlin je v Rododendron parku u expozice Čitván, zde budou opět probíhat komentované prohlídky. Zoo Ostrava má v současnosti největší kolekci rododendronů v České republice i na Slovensku. Roste zde přes 7500 exemplářů těchto nádherných rostlin (celkem asi 485 druhů a kultivarů).
Moravskoslezský kraj | Příroda

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky