Úvod > Aktuality

Aktuality Jihočeský kraj

Češi jsou vyhlášenými konzumenty piva. Roční spotřeba tohoto zlatavého moku je průměrně 130 litrů na jednoho obyvatele. Pivo a pivovary zkrátka lákají k návštěvě a nabízí kromě tradiční ochutnávky také pohled do zákulisí. Vyberte si z naší nejobsáhlejší nabídky a dozvíte se zajímavosti o výrobě piva, o jeho správném skladování i podávání. Podíváte se do výrobny a vyzkoušíte si práci sládka na vlastní kůži. V Kostelci nad Černými lesy vám zase představí staré bednářské řemeslo. Pivo a pivovary jsou oblíbeným turistickým cílem mnoha Čechů, ale i zahraničních turistů a na popularitě získávají v posledních letech také minipivovary a méně známé pivní speciály.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihočeský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Kam za dobrým pivem na Budějovicko? Objevte známé i méně známé pivovary na jihu Čech

Českobudějovický region je dobrým pivem proslulý – přímo v jihočeské metropoli se od roku 1795 vaří pivo Samson a v roce 1895 spatřil světlo světa oblíbený Budějovický Budvar. Na zdejší tradici pivovarnictví, která alespoň v Českých Budějovicích prokazatelně trvá od druhé poloviny 13. století, navazují i moderní novodobé pivovary či minipivovary. Poznejte pestrou nabídku zdejších piv, zvláště v parném létě přijde zlatavý orosený mok k chuti.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti piva v Českých Budějovicích lákají na zlatavý mok i skvělou hudbu

Již 25. ročník tradičních Slavností piva se koná na českobudějovickém Výstavišti od 26. do 27. května 2023. Desítky pivovarů i minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se bude v pátek i sobotu prezentovat více než 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí po stupně devět kapel.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Budějovický Budvar se stal Pivovarem roku 2022

Sdružení přátel piva vyhlásilo Pivovarem roku 2022 Budějovický Budvar v Českých Budějovicích. Pořadatelé ocenili jeho rostoucí produkci, export i úspěšná nová piva. Titul získal Budvar podruhé, poprvé to bylo v roce 2013. Na druhém místě se umístil Rodinný pivovar Bernard a bronzovou příčku získal Pivovar Primátor.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

O Zlatou pivní pečeť se utká přes 270 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa

JIž 31. Mezinárodní festival piva se proběhne v areálu Výstaviště České Budějovice – odborné degustace 20. – 24. září 2021 v pavilonu R2 a R1 a veřejná část 24. a 25. září 2021 v Pivovarské zahradě a na venkovních výstavních plochách. Ocenění Zlatá pivní pečeť, udělovaná v rámci pivovarnické přehlíky International Beer Festival Budweis, je nejprestižnější pivovarnickou cenou v České republice. Vděčí za to jak dlouholeté tradici, tak zejména zájmu samotných pivovarů, domácích i zahraničních. V letošním roce se účastní soutěží 271 pivovarů z 24 zemí celého světa. Ve 35 pivovarnických kategoriích soutěží 1409 jejich výrobků. Expertní degustace se uskutečňují za účasti odborníků v oblasti pivovarnictví, potravinářství a certifikace kvality.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Ve starém pivovarském podzemí v Třeboni vzniká tradiční české pivo Bohemia Regent. Jeho chuť i způsob výroby představují návštěvníkům speciální noční prohlídky pivovaru, které se v červenci a srpnu konají každý den mimo neděle, vždy od 21 hodin.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti piva v Písku nabízejí ochutnávku piva z mnoha různých pivovarů

Jihočeský Písek opět patří pivu, gastronomii a kvalitní hudbě. Návštěvníci Slavností piva si po celý sobotní den 7. 9. 2019 užijí koncerty mnoha kapel a kromě piva je zastoupeno i kvalitní jídlo z vybraných surovin a od kuchařů, kteří skutečně umějí vařit. Hudební program se rozjede ve 13 hodin a bude trvat až do jedné hodiny ráno.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepší česká piva se sjedou do Tábora

Tradiční mezinárodní přehlídka pivovarů Pivní slavnosi Tábor 2019 s bohatým doprovodným a kulturním programem se uskuteční ve dnech 3. až 6. dubna 2019 již tradičně v prostorách hotelu Palcát v Táboře. Budete moci ochutnat více než 140 vzorků od cca. 40 pivovarů, hlasovat v atraktivní návštěvnické soutěži o Zlatý pivní pohár a hlavně užít si bohatý doprovodný kulturní program plný skvělých koncertů.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Budějovický Budvar letos opět láká na divadelní prohlídky

Budějovický Budvar patří mezi důležité turistické cíle na jihu Čech. Návštěvnické centrum pivovaru poskytuje zábavu i poučení při prohlídkách výrobních prostor pivovaru a poskytuje komplexní turistické služby. Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru zopakuje od 14. února 2019 úspěšnou sérii „divadelních“ prohlídek. Role průvodců pivovarem se ujmou sládek Antonín Holeček a jeho kolegové. Společně přenesou návštěvníky časem do doby, kdy byl založen Český akciový pivovar v Českých Budějovicích.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Užijte si středeční dubnové prohlídky pivovaru Budvar

Každou dubnovou středu od 19:30 se lidé opět mohou zúčastnit "divadelních" prohlídek pivovaru v historických kostýmech. Místo obvyklého výkladu průvodců v nich návštěvníci sledují klíčové okamžiky z historie pivovaru prostřednictvím hraných scének v dobových kostýmech. Jedná se již o čtvrtou sérii prohlídek, které byly dosud vždy vyprodány. Kvůli velkému zájmu je však nutné vstupenky je však nutné rezervovat předem.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Zámecký pivovar v Blatné se v září po téměř 40 letech znovu otevře

Do jihočeského města Blatná se vrací tradice, která započala už roku 1489. V polovině srpna zde byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná budova Zámeckého pivovaru Blatná, kde se v září představí vlastní pivo. Svého času býval černý Kohout z pivovaru v Blatné považován za jedno z nejkvalitnějších piv v Česku, i proto se současný majitel rozhodl pro rekonstrukci a znovuotevření pivovaru.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika