!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > O Zlatou pivní pečeť se utká přes 200 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa
O Zlatou pivní pečeť se utká přes 200 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

O Zlatou pivní pečeť se utká přes 200 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa

Vydáno 17. února 2020
Jubilejní 30. Mezinárodní festival piva se bude konat ve dnech 17. až 22. února 2020 v areálu Výstaviště České Budějovice. Slavnostního třicátého souboje o Zlatou pivní pečeť se účastní více než 240 pivovarů v celkem 35 kategoriích, což je nejvíce za celou historii festivalu. Soutěžit se bude také ve dvou kategoriích ciderů. Na třicátý ročník přijede do města 500 tuzemských i zahraničních degustátorů. Zúčastní se i pivovar z Tchajwanu, který vaří pivo z čajových lístků.
PivoTřídenní veřejná část se uskuteční nově v pavilonu Z českobudějovického výstaviště. Od 20. do 22. února 2020 nabídne návštěvníkům možnost denně od 15:00 do 24:00 hodin (v pátek a v sobotu až do 01:00 hodin) ochutnat piva nejen evropských pivních velmocí, ale i piva nepříliš známá a neméně zajímavá z různých koutů světa.

Letošní 30. ročník festivalu přilákal do soutěže rekordních 1 300 vzorků piva, což je nejvíce v historii celého festivalu. Letos organizátoři klání rozšířili o dvě kategorie, Sour pro takzvané kyseláče, a India Pale Lager pro za studena chmelené ležáky.

pivní degustace české budějoviceNejpočetnější zahraniční účast mají v soutěži pivovary ze Slovenska, Německa, Ruska a Ukrajiny. Do soutěže se přihlásil i pivovar Sierra Nevada z USA nebo tchajwanský pivovar z města Tchao-jüan, který používá listy čajovníku a sušené plody z tropického ovocného stromu longan. Zájem o účast v soutěži projevily všechny nejlepší malé pivovary z České republiky. Nepřihlásily se naopak ty tuzemské pivovary, které mají obavy, že v přísných podmínkách soutěže neobstojí. Zlatá pečeť se nedá vyhrát za peníze nebo z protekce. Letos poprvé bude na špičkovou úroveň kontroly a certifikace dohlížet i analytický stroj Anton Paar, který bude posuzovat parametry soutěžních vzorků.


Speciality pivní i lahůdky k pivu

pivo_vepřoRestaurace nabídne, na veřejné části festivalu (20. - 22. 2. 2020) všem hostům speciální festivalový jídelníček, s řadou stylových jídel – například hovězí tatarák, marinovaná vepřová krkovička nebo vykostěné vepřové koleno. V nabídkách pivovarů bude většina oblíbených a vyhledávaných piv až po mimořádné pivní speciály nejen různých chutí, ale i barev. Všichni úspěšní výrobci představí nové druhy přichystané pro letošní nabídku.

Hodnocení soutěžících pivovarů je anonymní a vícekolové a o vítězi rozhoduje například chuť piva, jeho plnost, hořkost nebo říz.

ovocné pivoPolovinu spotřeby piva v Česku tvoří tradičně ležáky, tedy piva spodně kvašená se stupňovitostí 11 – 12 %. Na druhém místě jsou pak lehčí výčepní piva. Zbývajících asi pět procent zaujímají nealko piva a různé pivní mixy a speciály, kterých se v tuzemsku ročně vypije na 430 tisíc hektolitrů. Přestože je tato kategorie piv na trhu zastoupena nejméně, velmi čile se rozvíjí a každý rok vznikají desítky nových variant ovocných mixů v nealkoholických a nízkokalorických variantách. Cílovou skupinou jsou zejména mladí lidé, zejména pak ženy.
Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města.

Pivovar Jílovice v jižních Čechách

Pivovar Jílovice v jižních Čechách

Minipivovar se nachází v zemědělské usedlosti v Jílovicích u Trhových Svin. Pivo se vyrábí klasickým technologickým postupem z českých surovin. Jílovický statek patří také koním, sídlí na něm jezdecký klub, který poskytuje služby všem zájemcům.

Pivnice Budvarka - první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Pivnice Budvarka - první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.

Budvar - příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Budvar - příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin.

Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan se nachází v obci Dražíč, nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně. Byl vybudován v areálu bývalého lihovaru roku 1997.

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora funguje od roku 2015 na farmě rodiny Novákových v obci Obora nedaleko Želče u Tábora.

Minipivovar Chotoviny

Minipivovar Chotoviny

Malý pivovar vybudovaný v roce 2011 na zámku v Chotovinách nabízí tradiční světlý ležák i speciální piva včetně vídeňského.

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar je součástí komplexu Rekreačního a kongresového centra Nové Dvory. Tradičním způsobem vyrábí světlý a polotmavý ležák i řadu speciálů.

Pivovar Hluboká nad Vltavou

Pivovar Hluboká nad Vltavou

V pivovar se změnil historický sál někdejšího hotelu Obec, který vyrostl na počátku 20. století na popud Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Zámecký pivovar a palírna Blatná

Zámecký pivovar a palírna Blatná

První cukrovar a lihovar postavil roku 1885 baron František Hildprandt. Lihovar patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Pivovar Regent v Třeboni

Pivovar Regent v Třeboni

Zajímá vás, jak se v Třeboni vaří pivo? Seznamte se s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě. Rodinný pivovar Bohemia Regent a.s. pořádá exkurze, při ktrerých si můžete prohlédnout prostory, v nichž se vaří třeboňské pivo zblízka a nejen to.

Hostinský pivovar Glokner Svachova Lhotka - pivo jako zvon

Hostinský pivovar Glokner Svachova Lhotka - pivo jako zvon

Hostinský pivovar Glokner vznikl jako moderní sportovně relaxační komplex zahrnující golfové hřiště, wellness, hotel restauraci a samozřejmě i pivovar.

Prohlídka pivovaru Platan

Prohlídka pivovaru Platan

Výlet do Protivína můžete spojit s prohlídkou místního Pivovaru Platan. Sládci tady vaří pivo s láskou a péčí podle tradiční receptury již více než 400 let. Používají přitom křišťálově čistou vodu z hlubinných vrtů, dále kvalitní český a moravský slad a vynikající žatecký chmel.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák - Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Zámecký Pivovar Český Rudolec

Zámecký Pivovar Český Rudolec

První pivovar byl v Českém Rudolci již v roce 1539. Současný moderní provoz, který na tuto tradici navazuje byl otevřen v roce 2015.

Pivovar Slavoňov

Pivovar Slavoňov

Dnes zchátralá budova pivovaru z konce 17. století zabírá velkou část vsi Slavoňov u Kovářova.

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar z Dolního Bukovska, obnovil tradici vaření piva v jižních Čechách, kde se v nedaleké obci Bzí vařilo pivo již v 18. století.