Úvod > Aktuality

Aktuality Jihočeský kraj

Kultura v České republice doslova kvete. Krásná muzea a galerie najdete téměř na každém rohu a v každém městě, dozvíte se v nich o historii pohádek, tradic i národních řemesel a uvidíte skvostná díla, ze kterých někdy až oči přecházejí. Plánujete, kam aktuálně vyrazíte o víkendu? Divadlo a hudba rozhodně nesmí chybět. Chcete vědět, co se zrovna děje ve vašem okolí? V nabídce máme desítky divadelních představení pro děti a dospělé, stačí si jen vybrat z nepřeberné nabídky kulturních akcí, které pro vás neustále aktualizujeme. Ty aktivnější z vás mohou nadchnout naše tradiční řemesla. Dozvíte se o tajemstvích našich sklářů nebo se naučíte jak vyrobit staročeskou keramickou mísu.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihočeský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Podzimní Švestkové trhy provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 12. října zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 14. října 2023.
Jihočeský kraj | Kultura

V Muzeu Jindřichohradecka si prohlédnete opravené Krýzovy jesličky

Jedním z nejznámějších českých betlémů jsou 12 metrů dlouhé a 2 metry vysoké Krýzovy jesličky, které si díky svým rozměrům dokonce vysloužily zápis do Guinessovy knihy rekordů. Jsou totiž největším lidovým mechanickým betlémem na světě. Jejich tvůrce Tomáš Krýza je dokončil právě před více než sto lety. V posledních sedmi letech v muzeu realizovali rozsáhlou rekonstrukcí. Restaurátoři při opravě vrátili figurkám původní barvy a některé i nově rozhýbali.
Jihočeský kraj | Kultura

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
Jihočeský kraj | Kultura

Bartolomějské posvícení a Milevské městské slavnosti doplní řada doprovodných akcí

Tradičně nejvýznamnější akcí města Milevsko je Bartolomějské posvícení – Milevské městské slavnosti 2023, které se letos uskuteční ve dnech 24. až 27. srpna 2023. Slavnosti nabídnou nepřebernou nabídku kulturního vyžití nejen pro obyvatele města Milevska, ale i širokého okolí. V nabídce si jistě vyberou to své jak děti, tak i ti dříve narození.
Jihočeský kraj | Kultura

Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary

Ve dnech 19. a 20. srpna 2023 se koná již 29. ročník slavností ve Volarech. Nebude na nich chybět bohatý program, tancovačka pod širým nebem, pokus o překonání dřeváckého rekordu, báječná atmosféra, dobré občerstvení a nespočet řemeslníků a prodejců.
Jihočeský kraj | Kultura

V Bechyni se bude o víkendu slavit 700 let od založení města!

Jihočeská Bechyně letos slaví jubileum. Od roku 1323, kdy Jan Lucemburský v podhradí založil město, uplynulo letos již 700 let! Hlavní oslavy tohoto významného jubilea proběhnou ale tento víkend od 11. do 13. srpna! Těšit se můžete na velkolepou slavnost spojenou s řemeslnými trhy v zámeckém parku a s velmi bohatým doprovodným programem.
Jihočeský kraj | Kultura

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 14. července do 5. srpna 2023 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá klavírista Alexander Melnikov, tenorista Charles Castronovo, sopranistky Zuzana Marková, Simona Šaturová a Adriana Kučerová, sólisté z newyoerské Broadwaye, houslisté Vadim Gluzman a Josef Špaček, kytarista Rafael Aguirre a mnoho dalších. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity. Festival totiž už dávno nejsou jen večerní koncerty – zastavte v Klášterních zahradách.
Jihočeský kraj | Kultura

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 21. až 23. července 2023 již po 24. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět. Letos se zde navíc slaví 25 let od vstupu Holašovic na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Jihočeský kraj | Kultura

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Ve dnech 11. – 15. července 2023 rozezní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna hned několik míst historického centra města. Vystoupí Talichovo kvarteto, sopranistka Eliška Weissová, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, Jan Smigmator & Tonya Graves v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, Jiří Stivín a další.
Jihočeský kraj | Kultura

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028

V pátek 30. 6. 2023 mezinárodní komise zvolila Budějovice Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028. Prestižní titul je obrovskou šancí představit kulturní prostředí města a kraje celé Evropě. Zároveň je to po třinácti letech silný impuls pro kulturu v celé České republice. Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 soutěžily Budějovice a východočeský Broumov. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí!
Jihočeský kraj | Kultura

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků si letos připomene 770. výročí města od první zmínky na listině budoucího českého krále Přemysla Otakara II. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 16. do soboty 17. června 2023.
Jihočeský kraj | Kultura