Úvod > Aktuality

Aktuality Jihočeský kraj

Příroda je všude kolem nás a nabízí nám svoje poklady a krásy. Chráněná území a národní parky skrývají vzácné rostliny a téměř vyhynulé živočišné druhy. Prozkoumejte naučné stezky a trasy a objevte na svých výletech tajuplná skalní města, majestátní hory, divoké řeky a jezera a další přírodní zajímavosti. Vypravte se na rozhledny a vyhlídky nebo třeba po stopách pravěkých lidí do jeskyně, obdivujte botanické zahrady a parky plné exotických dřevin anebo se vydejte za zvířátky a navštivte Zoo a akvária. Příroda je tu pro každého a nikdy nezavírá. Kudy z Nudy vám přináší aktuální tipy na zajímavé výlety.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihočeský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se v pátek 27. října bát do zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Potkáte několik čarodějnic, přijďte ve strašidelných kostýmech a nezapomeňte si doma lampión. Celá akce bude ukončena lampiónovým průvodem, který nás vyvede mimo zoo. Strašidly se to v zoo bude hemžit od 14 do 18 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak je, mimochodem velmi trefně, pojmenován jeden z nejbizarnějších skalních útvarů České Kanady. Cesty k této přírodní kuriozitě, nacházející se mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov východně od Jindřichova Hradce, rozhodně nikdo nikdy nelitoval. Bez vlastního snímku pak odtud odchází jen málokdo.
Jihočeský kraj | Příroda

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada

V sobotu 7. října od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost. Na děti i dospělé čekají ukázky zpracování dřeva, sokolnické ukázky, výtvarné dílny a soutěže. Představí se vám také různé lesnické organizace a školy, pro malé i velké bude připravena lesní pedagogika a ukázky lesnické vědy.
Jihočeský kraj | Příroda

Říjen je opět měsícem věží a rozhleden

Měsíc věží a rozhleden je období mezi dvěma významnými výročími – od 28. září do 28. října, kdy příroda a počasí stále lákají k výletům. V letošním roce probíhá již 12. ročník této akce. Měsíc věží a rozhleden odstartuje Dnem věží a rozhleden 28. 9. 2023 a celostání ukončení akce proběhne 28. 10. na Malostranské mostecké věži nad Karlovým mostem v Praze.
Jihočeský kraj | Příroda

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race

Letos se opět otevírají stavidla Lipenské přehrady pro otevřené mistrovství ČR a Evropy Devils Extreme Race 2023. Těšit se můžete na mistrovství Evropy v extrémním kajakingu, svátek sportu na divoké vodě a hudební festival. Pověstné Čertovy proudy na Vltavě v úseku mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem pod Lipenskou přehradou se budou postupně naplňovat vodou už od čtvrtka, aby tu v sobotu 26. 8. 2023 vznikla jedna z nejtěžších vodních tratí na světě! Tu letos využijí i závodníci Mistrovství Evropy v raftingu.
Jihočeský kraj | Příroda

Výlety pro samotáře: objevte Toulavu na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje

Znáte krásnou turistickou oblast na pomezí středních a jižních Čech? Kopce vlnící se až za obzor, barevné lány obdělaných polí i hluboké lesy... V oblasti nazvané Toulava naleznete to nejtypičtější, čím se vyznačuje česká krajina. Přitom se však jedná o území, které zatím není turisticky příliš známé. Na toulkách Toulavou budete mít turistické stezky sami pro sebe a potkáte takové zajímavosti, které byste v Česku ani nečekali.
Jihočeský kraj | Příroda

Co dělat na Šumavě, když prší?

Zalézt do postele a spát nebo si číst. Hrát deskové hry, karty nebo nekonečné Člověče, nezlob se. Vzít si pláštěnku a se skřípěním zubů se po několika desítkách minut vrátit mokří a promrzlí. A pokud jste tohle všechno zkusili a nebaví vás už vůbec nic, vezměte si k ruce našeho průvodce mokrou Šumavou.
Jihočeský kraj | Příroda

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

V době mezi 23. červencem a 1. srpnem 2023 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po sedmačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 6. a 18. hodinou.
Jihočeský kraj | Příroda

Boubínský prales je opět přístupný veřejnosti

Do Boubínského pralesa, dosud nedostupného kvůli nebezpečným souším, mohou návštěvníci od 29. června 2023 opět nahlédnout od tamějšího jezírka. Dojdou k němu po nové trase s povalovými chodníky a mostkem. Vstup na Knížecí a Lukenskou cestu zůstává nadále zakázaný.
Jihočeský kraj | Příroda

Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

27. červen je již od roku 1985 určen jako Světový den rybářství (a chovu ryb vůbec). Od roku 2001 je tento svátek dokonce pod oficiální záštitou OSN. Primárním cílem ustanovení tohoto svátku bylo upozornit na nutnost ochrany rybích populací s důrazem na dlouhodobou udržitelnost. Pokud i vy patříte k milovníkům rybaření, vyrazíte nejspíš s pruty k vodě. Ostatním milovníkům ryb a života v našich řekách, rybnících a jezerech doporučujeme navštívit akvária, kde se s obyvateli našich vod setkáte "tváří v tvář", naučné stezky, sádky a další místa, kde se to rybami jen hemží. Všem rybářům přejeme Petrův zdar!
Jihočeský kraj | Příroda

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete od 1. července opět navštívit největší voliéru sov u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
Jihočeský kraj | Příroda