Úvod > Aktuality

Aktuality Jihočeský kraj

Naše vlast je plná významých kulturních památek, z nichž mnohé patří k světovému dědictví UNESCO. Poznávejte s námi starobylé hrady a zříceniny, romantické zámky, důležité církevní památky, židovské památky a další. Městská architektura ozvláštní vaši procházku a návštěva podzemí zase uspokojí dobrodružné povahy. Mnohé z vás jistě zaujmou také technické památky, vojenské památky a lidová architektura a skanzeny a pro milovníky archeologie nabízíme zážitky přímo v terénu. Vydejte se třeba do pravěku a prozkoumejte známé archeoparky a pohřebiště. Na našem portálu můžete vybírat z bohaté nabídky zajímavých míst.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihočeský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
Jihočeský kraj | Památky

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Mosty se staly natolik běžnou součástí našich životů, že se jen málokdy zastavíme, abychom obdivovali jejich půvab. K těm nejkrásnějším patří řetězový most, který vede přes Lužnici u obce Stádlec. Připomíná časy, které jsou dávno pryč, a také svého autora, inženýra a stavitele Bedřicha Schnircha.
Jihočeský kraj | Památky

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 28. října 2023 již tradiční podzimní hradní slavnost. Letos ve znamení Oldřicha I. z Rožmberka. Zahájení slavností je v 10:30, zakončení pak okolo 16. hodiny.
Jihočeský kraj | Památky

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Zajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 21. října 2023, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách, kdy se zároveň bude konat tradiční podzimní řemeslná akce s názvem "Barvy podzimu". Stavením zavoní čerstvý chléb a chlebové placky, které budete moci ochutnat.
Jihočeský kraj | Památky

Nejkrásnější místa Českého Krumlova: 10 tipů, kde je objevíte

Město Český Krumlov se standardně drží na předních pozicích zahraničních průvodců nejkrásnějších míst světa. Nedávno jej americký časopis Forbes zařadil mezi deset nejkrásnějších malých měst, která stojí za to navštívit v Evropě. V minulosti například v žebříčku prestižního časopisu National Geographic se v anketě dvaceti nejkrásnějších historických míst planety roku 2008 dostalo 16. příčku. Srovnávač Trivago.com si nechal v roce 2017 od cestovatelů zhodnotit města s hotely, a sestavil anketu TOP 100 nejlepších destinací světa, kde se Český Krumlov umístil na krásném 15. místě. Před pár lety město vybojovalo 19. pozici v přehledu TOP 31 nejkrásnějších měst Evropy na webu gigaplaces.com. Poznejte unikátní historické centrum tohoto, zapsaného roku 1992 na seznam UNESCO i vy. Portál Kudy z nudy vám prozradí 10 nejkrásnějších míst této jihočeské perly na řece Vltavě.
Jihočeský kraj | Památky

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 26. srpna 2023 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
Jihočeský kraj | Památky

Hrad Landštejn obsadí Páni z Hradce

O víkendu 19. a 20. srpna 2023 obsadí hrad Landštejn Páni z Hradce, kteří předvedou umění středověkých mistrů řemeslníků a komentované oblékání rytíře do zbroje. Při prohlídce hradního areálu můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším.
Jihočeský kraj | Památky

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Řeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?
Jihočeský kraj | Památky

Noc pod padajícími hvězdami: přenocujte na hradě!

V nadcházejících nocích předvedou své oslnivé hvězdné divadlo Perseidy, meteorický roj, který každoročně vrcholí kolem 12. srpna. Neexistuje lepší místo k jejich pozorování než vleže pod širákem, v romantických kulisách starých hradů. Kde se dá přenocovat bez rizika, že vás chytnou?
Jihočeský kraj | Památky

Hradozámecká noc v Jižních Čechách: na prohlídku zve Hluboká, Kratochvíle i Rožmberk

Hradozámecká noc 2023 odemkne na mnoha místech Jihočeského kraje hned osm památek! Ve večerních hodinách 26. srpna pozvou milovníky historie a architektury dovnitř zámky Červená Lhota, Hluboká nad Vltavou, Kratochvíle, Třeboň a Dačice. Dokořán zůstanou také brány hradů Landštejn, Rožmberk a Nové Hrady.
Jihočeský kraj | Památky

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

Začalo to Athénami: Evropským hlavním městem kultury se staly už v roce 1985. V České republice získala prestižní titul v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň, v roce 2028 se Evropským hlavním městem kultury stanou České Budějovice. Co ale vůbec o iniciativě Evropské unie a udělování zvláštního titulu Evropské hlavní město kultury víme? Pojďte to zjistit s portálem Kudy z nudy.
Jihočeský kraj | Památky

Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady

Mají vaše děti rády kostýmové prohlídky? Tak to byste neměli při svých cestách vynechat státní hrad a zámek Nové Hrady, kterým vás provedou upovídané služebné Zlatuše a Květuše. Přijďte se na ně podívat každý červencový čtvrtek! Prohlídky se konají v 10:10, 12:10 a 14:10 hodin, kvůli velkému zájmu doporučujeme rezervaci vstupenek předem.
Jihočeský kraj | Památky