Úvod > Co chcete dělat? > Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě
Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě
"> "> "> "> bellaria1.JPG "> "> ">
+ Přidat foto

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Památky
Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.
Bellarii v zámecké zahradě nechal postavit na konci 17. století kníže Jan Kristián z Eggenbergu, do její dnešní podoby ji v polovině 18. století, za krumlovského vévody Josef Adam ze Schwarzenbergu, přestavěl a vtiskl rokokovou tvář architekt Andrea Altomonte.

V podzemním patře letohrádku se nachází barokní kuchyně, místnost s mašinerií tzv. „kouzelného stolku“ - výtahem na jídlo, který byl zhotoven již v roce 1746. Dále je zde velmi zajímavá umělá jeskyně - grotta. Její stěny pokryl Matthias André štukovou výzdobou, do níž zasadil také tisíce lastur škeblí, perlorodek říčních, úlomků skel a zrcátek. Stěny sálů v obou horních patrech pokrývají nástěnné malby Františka Jakuba Prokyše.

Letohrádek Bellaria je v současnosti pro návštěvníky nepřístupný, během roku se otevírá jen při zvláštních příležitostech, např. při Dnech evropského dědictví, hudebních festivalech a Muzejní noci.


Oprava letohrádku 2019 - 2021 včetně kouzelného stolečku

V letohrádku Bellárie bude letos (2019) zahájena obnova, ta potrvá až do roku 2021. Restaurovat se budou nástěnné malby, černá kuchyně, přípravna i doplnění autentického vybavení, výtahy včetně mechanismu takzvaného kouzelného stolečku i štukatérská výzdoba umělé jeskyně grotty. V Bellarii památkáři opraví i okna, dveře, podlahy, šindelovou krytinu včetně nového nátěru v zelené barvě, fasádu, zrestaurují a pozlatí kovové zábradlí, obnoví i cesty či trávníky.

Začne rovněž stavební a restaurátorská obnova krumlovské Mincovny na II. nádvoří. V interiérech druhého patra bude nově galerie.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Krčínův dům v Českém Krumlově

Hotel Krčínův dům v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Restaurace Jakub v Českém Krumlově

Restaurace Jakub v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
Hotel Leonardo v Českém Krumlově

Hotel Leonardo v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy