Úvod > Aktuality > Půlmaraton v Českých Budějovicích se běží už v sobotu

Půlmaraton v Českých Budějovicích se běží už v sobotu

Vydáno 29. května 2019 Letní sporty
České Budějovice, jejichž historie sahá více než 750 let zpět, už osmým rokem hostí největší jihočeský běžecký svátek. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice láká běžce nejen rychlou tratí, ale také památkami lemujícími trasu, krásnou okolní scenérií a především nadšenými diváky kolem trati a živou atmosférou. Letošní ročník se poběží již v sobotu 1. června 2019.
Půlmaraton v BudějovicíchMattoni 1/2Maraton České Budějovice je součástí RunCzech běžecké ligy. Závod získal nejvyšší ocenění pro silniční běhy. Zlatou známku Mezinárodní asociace atletických federací IAAF získal za velmi krátkou dobu, již pro pátý ročník.

Hlavní závod odstartuje v sobotu 1. června v 19:00 hodin z náměstí Přemysla Otakara II. Půlmaraton se poběží na jednokolové trase, která startuje v centru Českých Budějovic. Na start se kromě elitních atletů postaví i známé sportovní osobnosti.

Luke TraynorNa jihu Čech se tak představí špičkoví vytrvalci, obhajovat vítězství přijede Brit Luke Traynor, který si drží skvělý osobní rekord 1:01:57 z Barcelony v roce 2018. Běh v Česku pro něj bude vůbec prvním letošním půlmaratonem. O další zlatý vavřín zabojuje vítěz Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary Ital Yassine Rachik, který dechberoucím způsobem ovládl závod a nikomu nedal šanci. Letos si navíc věří na celkové prvenství v sérii EuroHeroes Challenge. Další cenné body do pořadí přijedou sbírat také Ukrajinci Roman Romaněnko, Mykola Iukhymchuka nebo irský vytrvalec Paul Pollock. Skvělou konkurenci ještě obohatí příjezd španělského rychlíka Jaumeho Leivy Beata, který zvládá půlmaraton za 1:02:29.

Lilia FisikoviciObhájkyní hned dvou důležitých triumfů bude Moldavanka Lilia Fisikovici. Z Karlových Varů si přiveze slušnou formu, suverénně získané první místo i průběžné vedení v seriálu EuroHeroes Challenge. Českých Budějovice navíc miluje nejen kvůli krásnému prostředí, ale především proto, že tu má vzpomínky na loňské skvělé vítězství, které jí letos katapultovalo mezihlavní favoritky. Je to navíc první sportovkyně Moldavska kvalifikovaná na olympijské hry v Tokiu 2020.

Ukrajinský národní tým ve složení Viktoriya Kalyuzhna, Olga Skrypak, Olha Kotovska a Yulia Schmatenko naháněl Fisikovici už na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Na budějovickém závodu sestavu rozšíří ještě o zkušenou Daryu Mykhailovou. Až na Skrypak dokáží všechny zaběhnout půlmaratonskou distanci za méně než 1:12:30.
 

Fanděte českým závodníkům

Maratonci v BudějovicíchČeskou stopu tentokrát ještě posílí po Sportisimo 1/2Maratonu Praha a Volkswagen Maratonu Praha domácí běžec Jiří Homoláč, který poté stihl ještě start na Extralize v Plzni a tento víkend se zúčastní i Poháru mistrů evropských zemí. V zádech bude mít také Víta Pavlištu, letošního českého maratonského mistra v osobním rekordu 2:16:30. Do EuroHeroes Challenge letos poprvé zasáhnou také David Vaš, Petr Pechek či bratrské duo Martin a Tomáš Edlmanovi.

O titul nejlepší Češky Mattoni 1/2Maraton České Budějovice svedou souboj hned čtyři kvalitní závodnice. Nejmladší z nich Kristýna Dvořáková má osobní maximum má hodnotu 1:16:55 z Prahy. V zádech bude mít velezkušenou Petru Pastorovou, která zatím odběhala všechny dosavadní závody RunCzech této sezony navzdory nabitému běžeckému programu. Do hry ještě zasáhne Radka Hanzlová s osobním rekordem 1:17:16 a Ivana Sekyrová, která si připíše také druhý start v letošních EuroHeroes.
Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2020

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2020

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se koná ve městě, jehož historie sahá více než 750 let zpět. Hlavní město Jihočeského kraje láká běžce nejen rovinatou a rychlou tratí, ale také památkami a krásnou okolní scenérií.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Další aktuality

16.10.
2019
Vodáci budou v sobotu zamykat řeku Vltavu

Vodáci budou v sobotu zamykat řeku Vltavu

Jižní Čechy | Letní sporty
25.9.
2019
Jihočeské Vodňany rozběhá Svatováclavský běh

Jihočeské Vodňany rozběhá Svatováclavský běh

Jižní Čechy | Letní sporty
4.9.
2019
Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

Jižní Čechy | Letní sporty