Úvod > Aktuality > Až do konce října se můžete vypravit s průvodci za divočinou Šumavy
Až do konce ríjna se mužete vypravit s pruvodci za divocinou Šumavy
Příroda

Až do konce října se můžete vypravit s průvodci za divočinou Šumavy

  • Vydáno17. října 2019
Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Využít můžete v tomto směru speciální program NP Šumava, který nabízí vycházky divokou přírodou s průvodci. Vycházky se konají v týdnu i v sobotu a neděli. S registrací na procházky však rozhodně neváhejte, probíhají totiž už jen do konce října.
ŠumavaV národním parku je možno vyrazit do celkem 12 oblastí po 20 různých trasách. Při „výpravách za divočinou" má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí. Vycházky se konají za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.
 
Během října můžete s průvodci vyrazit již jen na několik posledních procházek. V sobotu 19. 10. to bude "Povodím Časté na Homoli", vstupenka stojí 450 Kč. V neděli 20. 10. můžete vyrazit "Horskou smrčinou na Plesnou". Plesná, dříve zvaná též Debrník – majestátní hraniční hora s rozlehlou vrcholovou plošinou a dalekými výhledy hned na několik stran. Zde je stále doma tetřev hlušec a další vzácní živočichové. Cena výletu je za 450 Kč.

ŠumavaVe čtvrtek 24. 10. vyrazí turisté na výlet "Kaňonem Křemelné". Divoká horská řeka si podnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i zvláště chráněné druhy živočichů. Nejen ve Vydře ale snad ještě více v Křemelné loví vydra říční. Můžete zde pozorovat na vodě závislé ptáky jako skorce vodního, ledňáčka říčního a mnoho dalších. Cena je 450 Kč. Posledním výletem budou ve středu 30. 10. "Horskokvildské pláně". Trasa vás provede centrální částí obou Národního parku Šumava. Projdete samovolně se obnovujícími částmi horského lesa. Nahlédnete do unikátního světa horských vrchovišť s unikátní flórou i faunou. Budete pozorovat stopy po lidské činnosti v dávné (soumaři, skláři) i blízké minulosti (dřevorubci, zemědělci). Cena za výlet divočinou je 550 Kč.

Zájemci o vycházky s průvodci divočinou si mohou místo rezervovat prostřednictvím registračního systému, který je zveřejněný na internetových stránkách Správy NP a CHKO Šumava.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Naučná stezka Tetřeví stezka

Naučná stezka Tetřeví stezka

Naučná stezka v délce 5,6 km seznamuje s životem, výskytem a historií tetřeva na Železnorudsku, který je u nás celoročně chráněn. Stezka má 5 zastavení, které vás seznámí s tetřevem a jeho životem v místních lesích – v České republice se v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.

Další aktuality

Říjen je opět měsícem věží a rozhleden

Měsíc věží a rozhleden je období mezi dvěma významnými výročími – od 28. září do 28. října, kdy příroda a počasí stále lákají k výletům. V letošním roce probíhá již 12. ročník této akce. Měsíc věží a rozhleden odstartuje Dnem věží a rozhleden 28. 9. 2023 a celostání ukončení akce proběhne 28. 10. na Malostranské mostecké věži nad Karlovým mostem v Praze.
Jihočeský kraj | Příroda

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
Jihočeský kraj | Kultura

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika