Úvod > Aktuality > České muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory
Památky

České muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory

  • Vydáno30. dubna 2017
Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře mohou jiná muzea závidět: jen málokteré sídlí v tak staré budově a pod žádným jiným muzeem se neskrývá pravý středověký důl. A navíc letos slaví významné výročí, 140 let od svého založení. Pojeďte do Kutné Hory slavit s námi, prohlédnout si zbrusu novou výstavu a užít si Cukrářské slavnosti, Muzejní noc a jiné akce!
Archeologický sbor Vocel, na jehož odkaz České muzeum stříbra navazuje a pokračuje v jeho poslání, byl založen v roce 1877 profesory místní reálné školy. Jeho členově se zpočátku věnovali hlavně záchraně věhlasných památek Kutné Hory; s finanční pomocí Českého sněmu a vlády rakousko-uherské monarchie se například zasloužili o záchranu chrámu sv. Barbory, Vlašského dvora, kamenné kašny nebo Kamenného domu. Právě v něm našlo muzeum útočiště na více než padesát let.
 

Příběh stříbrného muzea

V polovině dvacátého století už byl Kamenný dům přeplněný exponáty od sklepů až po půdu a muzeum se konečně stěhovalo do prostornějšího Hrádku. Vzácná budova se díky tomu dočkala rekonstrukce, při níž byla objevena řada historických skvostů. Když se v roce 1949 v Kutné Hoře u příležitosti výročí vydání Jihlavského horního práva konala celostátní výstava 700 let československého hornictví, muzeum získalo další unikát celosvětového významu: z jáchymovského dolu císaře Josefa byl přivezen a na zahradě Hrádku znovu sestaven velký těžní stroj z 16. století, takzvaný trejv. Přestože jich kdysi v Kutné Hoře pracovala celá řada, nedochoval se žádný.
 

1967: objev stříbrného dolu

Na největší objev si muzeum muselo počkat do roku 1967, kdy při hydrogeologickém průzkumu historického jádra města byla v hloubce 22 m pod Jezuitskou kolejí objevena stará štola. Nešlo sice o slavný důl Osel, který až do poloviny 16. století patřil k nejhlubším a nejbohatším kutnohorským dolům, ale nález byl přesto jedinečný. Dokonale zachovaná středověká odvodňovací štola byla ražená postupně od 14. až do počátku 16. století, ve spodních patrech se skrývá zatopené a zatím neprozkoumané rozsáhlé důlní dílo. Od roku 1969, kdy byla štola zpřístupněna, se během jediného roku zdvojnásobil počet návštěvníků a od té doby téměř stále stoupá. Podívat se sem můžete i vy, samozřejmě s helmou, svítilnou a v plátěné bílé haleně, takzvané perkytli – to abyste si na vlastní kůži připomněli život středověkých horníků, kteří v chodbách osvětlených hornickými kahany stovky let ručně pracovali s hornickými kladívky a mláty. O tuto prohlídkovou trasu je mimořádný zájem a je dobré objednat si lístky předem, kromě hlavní expozice můžete navštívit Kamenný dům s Lapidáriem a Tylův památník.
 

10 tipů, co vidět, zažít a navštívit v Kutné Hoře

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Královské stříbření Kutné Hory 2024

22. 6.23. 6.
Královské stříbření Kutné Hory 2024

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory se uskuteční koncem června 2024.

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Rixahora – prohlídky Kutné Hory z rikši

Rixahora – prohlídky Kutné Hory z rikši

Nechte se provézt Kutnou Horou a užijte si unikátní okružní jízdu pomocí čtyřkolky, která vás proveze po historickém městě stříbra.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Působivou atmosféru vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu.

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357. Stavba byla nejprve financována z výtěžku prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem a byla nametena na hromadu a prodána.

Dačického dům v Kutné Hoře

Dačického dům v Kutné Hoře

Představte si dům, kterým můžete sami libovolně procházet od sklepa až po půdu. Dům s historickými prvky, které jsou citlivě spojené s moderní architekturou a technologií, jako jsou dotykové obrazovky, prostorový videomaping, propadající se podlaha. To vše je Dačického dům.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Další aktuality

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky