Úvod > Aktuality > České muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory
České muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory
">
Památky

České muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory

  • Vydáno30. dubna 2017
Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře mohou jiná muzea závidět: jen málokteré sídlí v tak staré budově a pod žádným jiným muzeem se neskrývá pravý středověký důl. A navíc letos slaví významné výročí, 140 let od svého založení. Pojeďte do Kutné Hory slavit s námi, prohlédnout si zbrusu novou výstavu a užít si Cukrářské slavnosti, Muzejní noc a jiné akce!
Archeologický sbor Vocel, na jehož odkaz České muzeum stříbra navazuje a pokračuje v jeho poslání, byl založen v roce 1877 profesory místní reálné školy. Jeho členově se zpočátku věnovali hlavně záchraně věhlasných památek Kutné Hory; s finanční pomocí Českého sněmu a vlády rakousko-uherské monarchie se například zasloužili o záchranu chrámu sv. Barbory, Vlašského dvora, kamenné kašny nebo Kamenného domu. Právě v něm našlo muzeum útočiště na více než padesát let.
 

Příběh stříbrného muzea

V polovině dvacátého století už byl Kamenný dům přeplněný exponáty od sklepů až po půdu a muzeum se konečně stěhovalo do prostornějšího Hrádku. Vzácná budova se díky tomu dočkala rekonstrukce, při níž byla objevena řada historických skvostů. Když se v roce 1949 v Kutné Hoře u příležitosti výročí vydání Jihlavského horního práva konala celostátní výstava 700 let československého hornictví, muzeum získalo další unikát celosvětového významu: z jáchymovského dolu císaře Josefa byl přivezen a na zahradě Hrádku znovu sestaven velký těžní stroj z 16. století, takzvaný trejv. Přestože jich kdysi v Kutné Hoře pracovala celá řada, nedochoval se žádný.
 

1967: objev stříbrného dolu

Na největší objev si muzeum muselo počkat do roku 1967, kdy při hydrogeologickém průzkumu historického jádra města byla v hloubce 22 m pod Jezuitskou kolejí objevena stará štola. Nešlo sice o slavný důl Osel, který až do poloviny 16. století patřil k nejhlubším a nejbohatším kutnohorským dolům, ale nález byl přesto jedinečný. Dokonale zachovaná středověká odvodňovací štola byla ražená postupně od 14. až do počátku 16. století, ve spodních patrech se skrývá zatopené a zatím neprozkoumané rozsáhlé důlní dílo. Od roku 1969, kdy byla štola zpřístupněna, se během jediného roku zdvojnásobil počet návštěvníků a od té doby téměř stále stoupá. Podívat se sem můžete i vy, samozřejmě s helmou, svítilnou a v plátěné bílé haleně, takzvané perkytli – to abyste si na vlastní kůži připomněli život středověkých horníků, kteří v chodbách osvětlených hornickými kahany stovky let ručně pracovali s hornickými kladívky a mláty. O tuto prohlídkovou trasu je mimořádný zájem a je dobré objednat si lístky předem, kromě hlavní expozice můžete navštívit Kamenný dům s Lapidáriem a Tylův památník.
 

10 tipů, co vidět, zažít a navštívit v Kutné Hoře

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Rixahora – prohlídky Kutné Hory z rikši

Rixahora – prohlídky Kutné Hory z rikši

Nechte se provézt Kutnou Horou a užijte si unikátní okružní jízdu pomocí čtyřkolky, která vás proveze po historickém městě stříbra.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Dačického dům v Kutné Hoře

Dačického dům v Kutné Hoře

Nově otevřená interaktivní expozice! Rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova (1555 až 1626) je významný pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků.

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Hotel Opat v Kutné Hoře

Hotel Opat v Kutné Hoře

Hotel nabízí ubytování v 15 stylově zařízených pokojích a apartmánech v jednom z nejstarších kutnohorských patricijských domů. Hotel se nachází přímo v historickém centru města Kutná Hora. Máte tak na dosah jedinečné historické památky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Královské stříbření Kutné Hory 2023

24.6.
25.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2023

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory bylo pro rok 2022 zrušeno a uskuteční se opět až v roce 2023.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Kromě působivé atmosféry, kterou vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu, lze příležitostně zhlédnout i vystavovaná umělecká díla.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357. Stavba byla nejprve financována z výtěžku prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem a byla nametena na hromadu a prodána.