Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Kromě působivé atmosféry, kterou vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu, lze příležitostně zhlédnout i vystavovaná umělecká díla.
Nenápadný objekt připomíná dobu těsně před zahájením stavby katedrály. Tehdy založilo Bratrstvo Božího těla hřbitovní kapli s kostnicí inspirovanou proslulou kostnicí v Sedlci. Na ostrohu nad říčkou Vrchlicí vznikl tak objekt s nádherným halovým prostorem. Zároveň byl založen i velmi potřebný městský hřbitov, který se rozkládal zřejmě v prostorách dnešní jezuitské koleje. Sousední ostroh zůstal volný a připravený na novou stavbu.
V této podobě se kaple dočkala příchodu jezuitů, kteří v souvislosti se stavbou koleje započali s mohutnými terénními úpravami, v jejichž důsledku byl nově vyřešen vstup a opatřen barokním portálem. Po svém zrušení v závěru 18. století byla kaple Božího těla přeměněna ve varhanářskou dílnu a trvale chátrala. Pokusy o obnovení kaple se datují od konce 40. let tohoto století. Dlouhá léta však šlo jen o úsilí odborné veřejnosti. V 90. letech se stav kaple nesmírně zhoršil, ocitla se dokonce na seznamu 100 nejohroženějších památek na světě. Díky spojenému úsilí města Kutná Hora a Ministerstva kultury se podařilo v letech 1997 – 2000 provést náročnou rekonstrukci, která kapli zachránila.
V současné době je kaple po kompletní rekonstrukci a je využívána pro turistické prohlídky a výjimečné komorní kulturní akce. Každoročně se zde, pro svou vynikající akustiku, pořádají hudební koncerty. Prostor je dále využíván ke svatebním obřadům i filmovým natáčením. Kromě prostor lze zhlédnout i vystavovaná umělecká díla. Již tradičně zde vystavuje paní Effenbergerová krajkovou keramiku, paní Brožová okouzlující obrazy kreslené pastelkou a mnoho dalších. Ke kapli náleží i terasa, ze které je fascinující pohled na Vlašský Dvůr, Hrádek, Kostel sv. Jakuba či Jezuitskou kolej.