!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny
Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> vstup do nové expozice "> 3D modely "> model Vlašského dvora z poloviny 19. st. "> kinosál "> Model Vlašského dvora z období nejvetšího rozkvetu (kolem r. 1400) "> Královská pokladnice "> klenba pokladnice "> svetelný efekt
+ Přidat foto
Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Hlavním cílem nové expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora v Kutné Hoře, který se dá bez nadsázky nazvat "českou centrální bankou středověku". Expozice je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš.

Původně byla centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1 300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se Vlašský dvůr stal dočasným sídlem panovníka. Král Václav IV. nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí.

Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujít královskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou, kde můžete obdivovat i originály vrcholně gotických oltářů.

V autentickém prostředí sklepních prostor se nachází muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory, které za doprovodu zvukové kulisy představuje skutečné zločiny a neřesti v dobách stříbrné horečky, nástroje na mučení a trestání, obrazy husitských bojů nebo havířské nepokoje.


Revitalizace Národní kulturní památky Vlašský dvůr v Kutné Hoře

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - bývalé přechodné obydlí českého krále, kde dohlížel na poddané, jak mu hospodaří s jeho stříbrem se v současnosti opravuje. Protože zde však sídlí městský úřad, navštívit jej můžete stále i když prohlídky budou operativně s ohledem na stavbu pozměňovány. Návštěvníci projdou Královským palácem, nebo mohou navštívit Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. Na místech bývalých depozitářů vzniknou nové atraktivní expozice přibližující život v mincovně i v její blízkosti. Ukážeme postup zhotovení a nakonec ražení slavného Kutnohorského groše i možnosti jak jej ve středověku utráceli. Vylepšíme pohodlí návštěvníků výtahem a vyměníme převážnou část inženýrských sítí. V parku pod Vlašským dvorem budou nové WC, letní kavárna, cestičky nebo dětská hřiště.

Projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 18. 9. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Vila U Varhanáře

Vila U Varhanáře

Kutná Hora, Střední Čechy
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Střední Čechy
Cafe Dačický

Cafe Dačický

Kutná Hora, Střední Čechy