!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny
Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> vstup do nové expozice "> 3D modely "> model Vlašského dvora z poloviny 19. st. "> kinosál "> Model Vlašského dvora z období nejvetšího rozkvetu (kolem r. 1400) "> Královská pokladnice "> klenba pokladnice "> svetelný efekt
+ Přidat foto
Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Hlavním cílem nové expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora v Kutné Hoře, který se dá bez nadsázky nazvat "českou centrální bankou středověku". Expozice s interaktivními prvky, které ocení nejen dětský návštěvník, ale i hravý dospělý je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš. V nově zpřístupněném sklepení se ukrývá Záhada ztraceného stříbra, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet průchod důlní chodbičkou a také se seznámit s kutnohorskou pověstí na světelných panelech.

Původně byla centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1 300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se Vlašský dvůr stal dočasným sídlem panovníka. Král Václav IV. nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí.

Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujít královskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou, kde můžete obdivovat i originály vrcholně gotických oltářů.

V autentickém prostředí sklepních prostor se nachází muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory, které za doprovodu zvukové kulisy představuje skutečné zločiny a neřesti v dobách stříbrné horečky, nástroje na mučení a trestání, obrazy husitských bojů nebo havířské nepokoje.


Ostatní expozice Vlašského dvora v Kutné Hoře

Zajímavé jsou i ostatní expozice – některé si můžete prohlédnout sami a některé pouze s průvodcem. Královská mincovna ukrývá na 160 mincí ražených v kutnohorské mincovně. Unikátním exponátem je mincovní volant, obsahující fotografickou sbírku mincí od středověku až po současnost, se kterou si můžete doslova zatočit.

Poslední místnost v expozici je plna interaktivních exponátů, na které si můžete sáhnout nebo je vyzkoušet. V závěru si dokonce odnést ručně vyražený pražský groš. Ukázán je zde nejen postup zhotovení a nakonec ražení slavného Kutnohorského groše, ale i možnosti jak jej ve středověku šlo utratit.

Expozice Královský palác je komentovaná a středeční prohlídky se odehrávají dokonce za doprovodu kostýmovaného průvodce. Navštívíte audienční síň, královskou kapli a na závěr vám průvodkyně ukáží nové filmové komnaty českých panovníků, vztahujících se ke Kutné Hoře.


Návštěvnické centrum Letem kutnohorským světem

V návštěvnickém centru a části s názvem Letem kutnohorským světem, může návštěvník na chvíli spočinout nebo zde načerpat další informace o Kutné Hoře či o místních památkách. Na chodbách byly umístěny dotykové obrazovky pro seznámení se s kutnohorskými osobnostmi a historií městské správy.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 3. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Vila U Varhanáře

Vila U Varhanáře

Kutná Hora, Střední Čechy
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Střední Čechy
Cafe Dačický

Cafe Dačický

Kutná Hora, Střední Čechy