!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Památky
Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Hlavním cílem nové expozice je vyprávět poutavý příběh dějin Vlašského dvora v Kutné Hoře, který se dá bez nadsázky nazvat "českou centrální bankou středověku". Expozice je rozdělena na tři tematické okruhy: dějiny stavby, proces výroby mince a Pražský groš.

Původně centrální mincovna nazvaná podle italských odborníků Vlachů. Po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 se ve Vlašském dvoře začaly razit pražské groše. Vlašský dvůr se stal svědkem mnoha významných událostí, včetně královských voleb. Počátkem 15. století se Vlašský dvůr stal dočasným sídlem panovníka. Král Václav IV. nechal Vlašský dvůr přebudovat na dvoupatrový palác s kaplí.
Ve Vlašském dvoře můžete také nahlédnout do prostor někdejšího královského paláce. Nenechte si ujít královskou kapli se zcela jedinečnou secesní výmalbou, kde můžete obdivovat i originály vrcholně gotických oltářů.

V autentickém prostředí sklepních prostor se nachází muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory, které za doprovodu zvukové kulisy představuje skutečné zločiny a neřesti v dobách stříbrné horečky, nástroje na mučení a trestání, obrazy husitských bojů, havířské nepokoje.


Revitalizace Národní kulturní památky Vlašský dvůr v Kutné Hoře

Vlašský dvůr v Kutné Hoře- bývalé přechodné obydlí českého krále, kde dohlížel na poddané, jak mu hospodaří s jeho stříbrem se v současnosti opravuje. Protože zde však sídlí městský úřad, navštívit jej můžete stále i když prohlídky budou operativně s ohledem na stavbu pozměňovány. Ta nejlákavější místa jako audienční síň, místo zasedání toho nejvyššího s nižšími , krásná kaple a nádvoří zůstanou nedotčena a k dispozici . Rok trpělivosti se všudypřítomnými řemeslníky  se příštím návštěvníkům vyplatí. Na místech bývalých depozitářů vzniknou nové atraktivní expozice přibližující život v mincovně i v její blízkosti. Ukážeme postup zhotovení a nakonec ražení slavného Kutnohorského groše i možnosti jak jej ve středověku utráceli. Vylepšíme pohodlí návštěvníků výtahem a vyměníme převážnou část inženýrských sítí. V parku pod Vlašským dvorem budou nové WC, letní kavárna ,cestičky , dětská hřiště. Všude samá lákadla

Projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů z Integrovaného regionálního operačního programu

Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí