Úvod > Aktuality > České lázně zahajují sezónu nejen svěcením pramenů
České lázně zahajují sezónu nejen svěcením pramenů
">

České lázně zahajují sezónu nejen svěcením pramenů

  • Vydáno27. dubna 2012
V České republice můžete za zábavou, relaxací i léčbou vyrazit do 37 lázeňských míst. Ať už vyrazíte do slavných Karlových Varů, Mariánských Lázní, do Teplic nebo do moravských Luhačovic či Lázní Jeseník, všude na vás čekají příjemně strávené chvíle. Lázeňská sezóna začíná už v květnu, tak neváhejte. Na většině míst se budou světit prameny, proběhnou různé jarmarky, které doprovodí bohatý kulturní program.
Mezi slavné české lázně patří bezesporu trojúhelník tří lázeňských měst – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Karlovy Vary jsou slavné za hranicemi naší země a vyhledávané zahraničními turisty. Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C, který vydá za minutu 200 l minerální vody a tryská do výšky až 12 m bez pomoci čerpadel. Navštívit můžete také vřídelní podzemí, kde se vyrábí tzv. kamenné růže. Lázeňská sezóna v Karlových Varech bude zahájena ve dnech 4. – 6. května 2012, přičemž akce bude spojena s bohatým kulturním a doprovodným programem. Uvidíte zde například tradiční historický průvod Karla IV. a svěcení pramenů. Těšit se můžete i na sobotní galavečer v Grandhotelu Pupp s ohňostrojem. V rámci zahájení sezóny určitě navštivte také Food Festival Karlovy Vary, který je každoroční prezentací gastronomických specialit. S Karlovými Vary je neodmyslitelně spjat také Becherovka. Jan Becher Muzeum najdete v centru města a můžete sem zavítat celoročně. Karlovy Vary ovšem nejsou známé jen díky svým tradičním lázním. Od loňského roku zde můžete navštívit pivní lázně. Lázeň probíhá ve speciálních, ručně vyrobených, vířivých kádích z dubu královského, který byl odjakživa symbolem dlouhověkosti a odolnosti.
 
Mariánské Lázně jsou druhé největší lázně u nás, jejichž území patřilo premonstrátskému klášteru v Teplé, přičemž lázně zde byly postaveny díky opatovi Reitenbergovi. Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. Před kolonádou se velké pozornosti těší zpívající fontána, která má každou lichou hodinu hudební produkci doplněnou ve 21 a 22 hodin scénickým osvětlením. Nejznámějšími dalšími prameny jsou Ferdinandův, Lesní a Ambrožův.Letos zde chystají již 204. lázeňskou sezónu, která bude slavnostně zahájena v sobotu 12. května. Součástí programu bude nejen tradiční svěcení pramenů, ale také řemeslný jarmark a nejrůznější koncerty.
 
Lázně Teplice v Čechách patří k lázním s nejdelší tradicí u nás. Město bylo díky své neopakovatelné atmosféře a léčivým pramenům vždy navštěvováno mnohými slavnými panovníky, diplomaty, umělci a velikány své doby. Mezi slavné hosty v lázních patřili Goethe, Beethoven, císař František Josef I. nebo car Petr I. Již 858. lázeňskou sezónu letos oslaví v Teplicích, které patří k nejstarším lázním v Evropě. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů. Největší sláva se letos opět odehraje na pěti hudebních scénách.
 
Přesně před sto lety byly otevřeny lázně Jáchymov  jako první radonové lázně na světě. Díky vysoké koncentraci radonu nemají dodnes konkurenci. Radonové koupele léčí pohybový aparát, zvyšují obranyschopnost organismu a zlepšují prokrvení těla. Lázeňský hotel Radium Palace patřil od svého otevření v roce 1912 k nejmodernějším lázeňským hotelům ve střední Evropě a vysokou úroveň a kvalitu poskytovaných služeb si udržuje dodnes. Město je právem nazýváno branou Krušných hor. 
 
Luhačovice jsou největší moravské lázně s tradicí léčby dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím. Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka vyvěrající za kolonádou. Jako jediná ze zdejších vod se může plnit do lahví a její první plnírna byla postavena v Luhačovicích již v roce 1851. Vincentka byla podávána na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Letos si tu připomenou 600. výročí od první písemné zmínky o městě. Tato významná událost se bude prolínat všemi akcemi po celý rok. Proběhne také tradiční svěcení pramenů. Program bude věnován různým obdobím, nebudou chybět dobové kostýmy, historické automobily, kola, děti si budou moci zkusit, jak si hráli naši předkové. V lázních tak bude možno narazit na historická období od pozdního středověku přes novověk až po moderní dobu.
 
Severomoravské lázně Jeseník vděčí za svou existenci a pozdější proslulost Vincenzi Priessnitzovi, zakladateli vodoléčby. Jeho školou se stala příroda, kterou velmi pozorně pozoroval. Seznámil se s podivu­hodnými účinky vody – to když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce. V roce 1822 dal Priessnitz přestavět svůj původně dřevěný rodný dům v prostornější kamenný dům se speciálními prostorami určenými pro léčení, který se tak stal prvním vodoléčebným ústavem na světě. Podle jeho vzoru vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě. Říkali mu "vodní doktor" jesenických hor. Na severní Moravě v Jeseníku se lázeňská sezóna rozjede naplno třetí květnový víkend, tedy 18. a 19. května. Zúčastní se jej i samotný zakladatel prvních vodoléčebných lázní na světě, pan VincencPriessnitz, který lázeňským pramenům slavnostně požehná. Součástí akce bude sobotní jízda historického parního vlaku Aloise Nebela z Olomouce do Jeseníku.