Úvod > Aktuality > Poznejte česká lázeňská nej

Poznejte česká lázeňská nej

Vydáno 29. října 2018 Lázně a wellness
Dny se rychle krátí, počasí nic moc, mnozí z nás začínají trpět podzimními depresemi a únavou. Jak se rychle dostat do formy? Užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími "nej" vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit...

Nejmladší lázně

Lázně LedniceNejmladší léčebné lázně byste našli na jižní Moravě. Jsou jimi totiž lázně Lednice s lázeňským domem Perla, které byly vyhlášeny léčebnými lázněmi v roce 2009. K léčbě zde využívají jodobromovou vodu, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i na gynekologické potíže a stavy po popáleninách.

Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa. Lázně Lednice se zároveň mohou chlubit nejnovější kolonádou.
 

Nejstarší lázně

Lázně TepliceNejstaršími českými lázněmi jsou Teplice v Čechách. Zdejší využívání teplého pramene je v Teplicích tradováno již od roku 762, očemž svědčí již název samotného města. Podle pověsti Václava Hájka z Libočan objevil horké léčivé prameny v lesích napřed vepř se zraněnou nohou (který se zázračně uzdravil) a později i jeho pasáček. Po pravdě však byly zdejší prameny známy mnohem dříve, v Pravřídle byly nalezeny římské a keltské mince a šperky.

Lázně TepliceMěsto Teplice děkuje za svůj vznik druhé manželce krále Vratislava I. Juditě, která zde založila v letech 1158-1164 ženský klášter benediktýnek v románském slohu. V druhé plovině  18. století vrcholil společenský život na valdštejnském zámku v blízkém Duchcově, kde dožíval druhdy tak dobrodružný život Casanova jako zámecký knihovník a psal zde své známé Paměti. Počátkem 19. století se rozvíjel naplno lázeňský život Teplic - většina lázeňských budov v empírovém slohu vznikla právě tehdy. Teplic se dotkly i napoleonské války, jedna z významných bitev byla svedena u blízkého Chlumce. V této době rozkvětu se staly Teplice středem společenského života Evropy, svou návštěvou je poctil jak ruský car Alexandr, císařská rodina rakouského císaře Františka Josefa I.-  krásná "Sisi", tak i významné osobnosti kulturního světa. Známé je setkání Ludwika van Beethovena s Johanem Goethem v Zámecké zahradě. Beethoven v Teplicích skládal svou 9. symfonii. Pobýval zde i Richard Wagner a další. V lázních se léčí onemocnění pohybového ústrojí a cévni i nervové nemoci.
 

Nejznámnější lázně

Jelení skokKarlovy Vary jsou bez nadsázky ikonou světového lázeňství. Místo je obecně uznávaným fenoménem lázeňství nejen v Čechách, ale i na celém světě. Podle pověsti pomohl léčivé prameny odhalit jelen, kterého pronásledovala lovecká družina Karla IV. Císař usoudil, že horká minerální voda může zahnat mnohé nemoci a dal zde založit město, které nazval „Teplé lázně u Lokte“. Dnešní pojmenování města je výrazem úcty ke svému objeviteli.

Karlovy VarySrdcem lázní je Vřídelní kolonáda a pramen Vřídlo, tryskající až 12 m vysoko. Je současně také nejteplejším pramenem u nás (72°C). Celkem je zde teplých pramenů dvanáct a za pramen třináctý bývá označován oblíbený bylinný likér Becherovka. Ale vraťme se zpět k léčebným účinkům zdejších minerálů. Vedle pozitivního vlivu na celý trávicí trakt a pohybové ústrojí podporuje pitná kúra čištění organismu. Léčí se zde nemocnění žaludku, jícnu a střev, vředové choroby žaludku a dvanácterníku, cukrovka, nadváha nebo dna. Z pohybových obtíží bývá úspěšná léčba degenerativních poruch páteře a velkých kloubů anebo funkční poruchy páteře.
 

Nejstudenější minerální prameny

Mariánské lázněOpakem teplým minerálních pramenů ve "Varech" jsou studené prameny v Mariánských Lázních. Jejich teplota dosahuje pouhých 7° až 10°C. Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů - přímo v areálu jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí téměř 100. Své pojmenování dostaly lázně podle obrázku Panny Marie zavěšeného u Křížového pramene, u kterého byla založena první osada.

Lázeňská péče zde byla postavena účincích přírodních zdrojů, tedy plynu, minerálních vod a peloidů (bahno, rašelina, slatina). Samotné lázeňské kúry lákají odeodávna do Mariánských Lázní hosty s nejrůznějšími diagnozami už po dlouhá léta. Nechali zde o sebe pečovat králové, hudební skladatelé i velcí myslitelé. Léčí se zde široká škála onemocnění, od nemocí pohybového ústrojí, ledvin, dýchacích cest přes metabolická onemocnění, gynekologická i nemoci trávicícho ústrojí.


Nejpůvodnější lázně

Františkovy LázněMěsto Františkovy Lázně bylo již při svém založení urbanisticky tvořeno jako lázně, založené roku 1793 císařem Františkem I. . Zdejší město je známé jako jedno z prvních slatinných lázní na světě vůbec. Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní (empírové) architektuře a množství krásných lázeňských parků mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů. Architekturu z přelomu 18. a 19. století ale provází podobně jako v jiných lázních široká škála moderních rehabilitačních procedur a bohatá nabídka léčebných a relaxačních pobytů. Nejznámější jsou Františkův a Luisin pramen; oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Jedním ze symbolů lázní je stále populární soška chlapce s rybou. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Chlapec s rybouZdejší lázeňská léčba pomáhá jak pacientům s onemocněním pohybového aparátu, tak léčí revmatické potíže, Bechtěrevovu nemoc, psoritickou artritidu, osteoporózu, artrózy v ostatních lokalizacích (včetně Heberdenovy polyatrózy – s postižením ručních a nožních kloubů), stavy po úrazech pohybového aparátu a po ortopedických operacích, gynekologická onemocnění, onemocnění srdce a cév, trávicí ústrojí, nervové nemoci, kožní nemoci, cukrovku a doléčují se zde stavy po všech onkologických onemocněních.


Nejvýše položené lázně

Lázně JáchymovLázně Jáchymov jsou nejvýše položené lázně v České republice. Nadmořká výška činní 673 metrů nad mořkou hladinou. Zároveň se jedná o nejstarší radonové lázně na světě. Jako radonové lázně datují své počátky již od roku 1906. Využívání radonu v lékařství předcházelo zdejší působení a objevy Marie Skłodowske-Curie, dvojnásobné držitelky Nobelovy ceny. Unikátním zdrojem tohoto přírodního bohatství je v Jáchymově dodnes funkční důl, nejstarší v Čechách a pravděpodobně také v Evropě. Důl Svornost vznikl roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny radonové vody pojmenované např. po akademiku Běhounkovi nebo již zmíněné Marii Curii.

Samotná léčba formou celotělových vanových koupelí má značný protizánětlivý a analgetický efekt, a přináší tak pacientům dlouhodobou úlevu od bolestí. Léčí se zde onemocnění kloubů, nervového systému a páteře, kožní nemoci, Bechtěrevova choroba, cukrovka, dna a oběhové ústrojí (některé indikace).
 

Nejníže položené lázně

Lázně HodonínHodonín je nejníže položené lázeňské místo České republiky, leží pouhých 167 metrů nad mořskou hladinou. Základním přírodním léčivým zdrojem v jihomoravských Lázních Hodonín je jodobromová voda, která patří mezi nejkvalitnější vody svého druhu v Evropě. Jodobromová voda má vysoký obsah jodových solí s poměrně nízkou mineralizací.

Terapeutické spektrum hodonínských lázní tvoří dále celá škála balneologických procedur a metod sloužící k léčbě pohybového aparátu, oběhového systému a neurologických nemocí.
 

Nejmenší lázně

Karlova StudánkaNejmenšími lázněmi České republiky jsou lázně Karlova Studánka. Stejnojmenná obec má pouhých 250 stálých obyvatel. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

K přírodním léčivým zdrojům v Karlově Studánce patří kromě klimatu také přírodní oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a k pití. Mezi oblíbená místa patří bazén s teplou slanou vodou (32 až 34°C), podvodními lehátky, lavicemi a masážními proudy. Najdete tu také vířivku, finskou saunu, tepidarium a solnou jeskyni. Lázeňský park zdobí umělý vodopád a geologická expozice hornin z oblasti Jeseníků.

V lázních probíhá komplexní lázeňská léčba pro onemocnění horních cest dýchacích, stavy po nemocích onkologických a také cévní nemoci (vysoký krevní tlak) a pohybové (kloubní a páteřní obtíže). Dále zde probíhají rekreační a relaxační programy  s různou délkou pobytu.

Přijďte si odpočinout do lázní Teplice v Čechách

Přijďte si odpočinout do lázní Teplice v Čechách

Lázně Teplice v Čechách patří k lázním s nejdelší tradicí. Zdejší termální prameny byly využívány již od 12. století a právě rozvoj lázeňství umožnil přerod původně neznámého města Teplice ve významné středisko, pyšnící se honosnými lázeňskými domy a nádhernou architekturou.

Atraktivní lázeňské a wellness pobyty v Mariánských Lázních

Atraktivní lázeňské a wellness pobyty v Mariánských Lázních

Chcete jednoduše vypnout a uniknout aspoň na krátkou dobu od starostí všedních dnů? Navštivte místo, kde se léčili významní státníci a monarchové z celého světa a vychutnejte si minerální koupel v unikátní Královské kabině anglického krále Edwarda VII. z roku 1896.

Léčba a odpočinek v Mariánských Lázních

Léčba a odpočinek v Mariánských Lázních

Hotel Cristal Palace**** nabízí specializované programy pro léčbu řady onemocnění i jejich prevenci. Všem hostům ordinuje konkrétní kúry hotelový lékař.

Císařské lázně Teplice v Čechách - prostředí k relaxaci stvořené

Císařské lázně Teplice v Čechách - prostředí k relaxaci stvořené

Pracujete kvalitně, intenzivně, zkrátka nejlépe, jak jen to jde? Zkuste tak i odpočívat! Jedinečnost vašich pracovních výkonů se bude odrážet od jedinečnosti odpočinku, který sami sobě dopřejete. Proto prožijte příjemné chvíle v prostředí k relaxaci stvořeném.

Město Jáchymov - radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov - radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Léčení v Teplicích - nejstarších lázních v ČR

Léčení v Teplicích - nejstarších lázních v ČR

Tradice lázeňství v Teplicích sahá do roku 762 a dle archeologických nálezů až do doby před Kristem. Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

Lázně Hodonín – přijďte si užít nejkvalitnější vodu v Evropě

Lázně Hodonín – přijďte si užít nejkvalitnější vodu v Evropě

Máte chuť utéct od každodenního shonu a stresu? Potřebujete zocelit tělo, posílit imunitu, zlepšit kondici či vyléčit své neduhy v podobě bolavých zad a kloubů nejlépe s pomocí mořské vody a vzduchu? Zajeďte si do Hodonína na jižní Moravu!

Lázně Lednice - lázně pohádkového kraje

Lázně Lednice - lázně pohádkového kraje

Místo přírodních krás a pohádkových zámků pro vás otevřelo nový lázeňský areál. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Mariánské Lázně - architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně - architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Aquaforum Františkovy Lázně

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i v tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních, vás pohladí po duši a po těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět.

Františkovy Lázně - lázně jako za starých dobrých časů

Františkovy Lázně - lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Chlapec s rybou - symbol Františkových Lázní

Chlapec s rybou - symbol Františkových Lázní

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Aquacentrum Agricola

Aquacentrum Agricola

V Aquacentru Agricola si můžete v kterémkoliv ročním období užít dvě 25 metrové plavecké dráhy, tobogán, rehabilitační bazének, finskou saunu s parním boxem, kneippův chodník, dětský bazének se skluzavkou a vodopádem, kryokabinu či pobyt v solné jeskyni.

Léčebné lázně Jáchymov - specialista na léčbu pohybového aparátu a wellness

Léčebné lázně Jáchymov - specialista na léčbu pohybového aparátu a wellness

Lázně Jáchymov jsou jedinečné. První radonové lázně na světě vás opět postaví na nohy a pomohou dlouhodobě od bolestí. Léčí se zde pomocí radonové vody, která nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Lázeňský hotel Bezruč - Lázně Karlova Studánka

Lázeňský hotel Bezruč - Lázně Karlova Studánka

Lázeňský dům Bezruč je zrekonstruovaná budova stojící ve středu lázeňského komplexu Lázní Karlova Studánka. Naleznete zde komfortními pokoji I.kategorie s vlastním sociálním zařízením, TV. V objektu se nachází lázeňská knihovna s možností využití internetu.

Bazénový komplex v Karlově Studánce

Bazénový komplex v Karlově Studánce

Lázně Karlova Studánka zbudovaly pro veřejnost nový bazén s teplou vodou a řadou vodoléčebných atrakcí v budově Letních lázní, který je prvním bazénem tohoto typu v ČR.

Lázně Karlova Studánka - relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně Karlova Studánka - relaxace uprostřed Jeseníků

Karlova Studánka jsou lázně s dvousetletou tradicí. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.