ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… vzduchu, který uzdravuje, baví i pomáhá
Lázně a wellness

7 věcí, které nevíte o… vzduchu, který uzdravuje, baví i pomáhá

Poslechněte si audio verzi článku
Něco je ve vzduchu! Nevidíme ho, a pokud nefouká vítr, ani ho nevnímáme, přesto ho nezbytně potřebujeme. S prvním nádechem začínáme žít, vzduch dýcháme celý život a s posledním výdechem umíráme. Jak málo toho o našem věrném průvodci vlastně víme!
Průhledný, bezbarvý a bez zápachu, složením 78 % dusík, 21 % kyslík a zbytek oxid uhličitý. To je vzduch. Bereme ho jako samozřejmost, přesto se nám občas připomene. Třeba zajímavými zprávami na Kudy z nudy. Připomeneme vám, že Mariánské Lázně získaly díky ovzduší naplněnému terapeutickými aerosoly vzácný titul klimatických lázní. Že na světové výstavě EXPO zazářil český vynález, který umí vyrobit vodu ze vzduchu. A že zkrátka vzduch si zaslouží naši plnou pozornost.
 

1. Mariánské Lázně, klimatické lázně a vzduch, který léčí

Zná je každý, ale víte, že druhé největší lázně v České republice, Mariánské Lázně, se v roce 2023 zařadily mezi klimatické lázně? Možná to zní zvláštně, protože čerstvý vzduch přece dýcháme ve všech lázních. Některé z nich se ale díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu řadí mezi lázně klimatické. Mariánské Lázně se staly sedmým lázeňským místem s tímto označením v České republice a po Lázních Kynžvart druhým v Karlovarském kraji. Navíc jako jediné lázeňské město v Česku mají Mariánské Lázně všechny léčivé zdroje dostupné na jednom místě, tedy přírodní minerální vody, peloidy (rašelinu), zřídelní plyn a léčivé klima, a jsou také jedním z trojice západočeských lázeňských měst zařazených na seznam UNESCO.
 

2. Kouzlo přírody v bývalých slunečních a vzdušných lázní

Voňavý čerstvý vzduch neslibují jen klimatické lázně s titulem uděleným Českým inspektorátem lázní a zřídel, ale i další místa. Vypravte se třeba do přírody, do hor, do skalních měst nebo do někdejších slunečních a vzdušných lázní. I když dnes už oficiálně mezi lázeňská místa nepatří, stále je tam hezky – včetně čerstvého vzduchu!
 

3. Science centra: místa, kde se o vzduchu dozvíte všechno

A když na Kudy z nudy říkáme všechno, myslíme opravdu všechno. Vzduch sice není vidět, to ale neznamená, že fyzicky neexistuje. Důkazy, jak se o tom můžeme sami přesvědčit, nabízejí science centra. Vyberte si některé z nich a přijďte si hrát se vzduchem. Například v brněnském zábavním vědeckém parku Vida! v expozici zaměřené na vzduch přijdete na to, proč se ve vodě plné vzduchových bublin loď snáze potopí, jak je možné, že těžká kovová letadla létají jako ptáci, co by se stalo, kdyby Země neměla atmosféru, jaký účinek na naše zdraví mají výfukové plyny anebo co se děje v našich plicích při docela obyčejném nádechu a výdechu. A užijete si spousty zábavných pokusů!
 

4. Něco je ve vzduchu aneb adrenalinové výlety

Vzduch je stlačitelný a s rostoucí teplotou vzrůstá jeho tlak. Tlak občas roste i těm, kteří se vydávají na výlety doporučené portálem Kudy z nudy. Vedle výletů do nejvyšších bodů všech regionů nabízíme skutečně unikátní tipy na adrenalinové zážitky ve vzduchu, tedy například visutý most Sky Bridge 721 přes údolí na Dolní Moravě anebo zipline ve sportovním areálu KlínyKrušných horách. To jsou zážitky opravdu jen pro otrlé, mnohým ale stačí třeba „obyčejná“ Stezka v oblacích, stezka Valaška na Pustevnách, kde na návštěvníky čeká skleněná vyhlídková plošina, anebo výlety po skleněných podlahách.
 

5. Vynález ze světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji

Atrakcí českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech byl systém S.A.W.E.R. Vynález, jehož anglické jméno Solar Air Water Earth Resources si vědci počeštili na „sejvr“, umí jen s pomocí solární energie vyrábět vodu ze vzduchu. Protože v Dubaji mají vysokou vlhkost vzduchu, na výstavě přístroj vyráběl 800 až 1300 litrů vody denně. Uprostřed rozžhavené pouště by byla výkonnost menší, odhadem kolem stovky litrů denně. V konkurenci několika tisíc exponátů ze dvou set zemí celého světa S.A.W.E.R.  získal od premiéra SAE šejka Muhammada bin Rašída Maktúma cenu za nejlepší inovaci představenou na EXPO.
 

6. Vzdušné vynálezy

Vzduch hraje hlavní roli u spousty vynálezů – připomeňme třeba pneumatiky, fén, vyvinutý na začátku dvacátých let 20. století v Německu, anebo o něco starší vysavač. Ten první se podařilo zkonstruovat v Londýně v roce 1902, ale protože v té době mělo jen málo domů zavedenou elektřinu, vysavač umístili na vůz tažený koňmi a do domů se zaváděla jen 250 metrů dlouhá hadice. Vynález měl jedinou vadu: dělal takový rámus, že se ostatní koně v ulici plašili a uháněli pryč. S principem stlačeného vzduchu pracovaly také pneumatické tramvaje, které jezdívaly v Paříži i dalších městech od roku 1876 až do třicátých let 20. století.
 

7. Moderní a historická klimatizace

I když klimatizaci mnozí zavrhují a místo ní doporučují stínění, provětrávání nebo noční chlazení, v horkých letních dnech je s ní život rozhodně snadnější než bez ní. Moderní klimatizaci vynalezl v roce 1902 americký inženýr Willis Carrier, princip ochlazování ale lidé znali už ve starověku.

Luxusní římské vily, jejichž zdi ochlazovala voda proudící v akvaduktech, u nás nemáme, podobný princip ale využili Jean Baptista Mathey, Jan Blažej Santini a Kilián Ignác Dientzenhofer při stavbě kláštera v Plasích. Vedle základového roštu, který je trvale pod vodou a už po staletí nese celou stavbu, si prohlédnete také důmyslný větrací systém. Jeho jádrem je dlouhá klikatá chodba, která vede podzemím po obvodu rajského dvora. Přes léto se v zemi kolem ní akumuluje teplo a rozdíly teplot a tlaků v chodbě spouští intenzivní větrání. V chladnějších měsících se pak v chodbě udržuje teplejší vzduch, který proniká skrze výduchy do budovy. Vyzkoušejte si to doslova na vlastní kůži: v horkých letních dnech vám v barokních chodbách a sálech určitě nebude vedro, naopak v létě ucítíte proudění příjemně chladného vzduchu.

Pro případné zájemce o prohlídku vzdušníkových chodeb dodejme, že budete potřebovat dobré boty, baterku a přílbu; ta se dá půjčit na místě. Chodba je přibližně 50 až 60 cm široká, místy je potřeba se hodně přikrčit, a kromě kaluží vody v ní jsou i schody, které budete muset zdolat v předklonu. Na prohlídky vodního systému je nutná rezervace, termíny a podrobnosti najdete na webu kláštera.
7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.

Kalendář 2024: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel

Kalendář 2024: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel

Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Potřebujete nabrat dech? Pomohou vám klimatické lázně!

Potřebujete nabrat dech? Pomohou vám klimatické lázně!

Není jich u nás mnoho, ale jsou – řeč je o klimatických lázních, které se tímto označením pyšní díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu. Pro získání titulu klimatických lázní musí být pravidelně po celý rok pečlivě měřeny emise a škodliviny ve vzduchu. Titul uděluje Český inspektorát lázní a zřídel, nejnověji se status klimatické lázně podařilo získat Mariánským Lázním. Klimatické lázně napomáhají při léčení nejen plicních onemocnění. Kde vzduch léčí?

Tradice: Novinky v lázních 2023 a nové bazény, lázeňské hotely, pavilony, sauny, procedury, kliniky a laboratoře

Tradice: Novinky v lázních 2023 a nové bazény, lázeňské hotely, pavilony, sauny, procedury, kliniky a laboratoře

Vynikající prevence, ale také relaxace, uklidnění pocuchaných nervů anebo zajímavé místo pro delší či kratší dovolenou: to všechno nabízejí naše lázně. Na jaké novinky lázeňského světa se můžete těšit v roce 2023, co vám možná uniklo v poslední době a o které zajímavosti z lázeňského světa byste neměli přijít?

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Proměny lázeňských resortů a novinky lázeňské sezony 2024

Jedeme do lázní! Těšíme se na dokonalý odpočinek a zážitky, osvědčené lázeňské procedury, procházky po promenádách a kolonádách, v upravených parcích a okolní přírodě, na slavnostní zahájení lázeňské sezony i na křupavé lázeňské oplatky. Než ale vyrazíme na cestu, pojďme se s Kudy z nudy podívat na proměny lázeňských resortů a na nejžhavější novinky sezony 2024!

Adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Jsou krásné, ale trochu děsivé – řeč je o vzdušných lávkách, které mívají podobu lanových mostů zavěšených vysoko nad zemí a spojují dvě skalní stěny, dva břehy řeky či dvě strany údolí. Dobře je znají milovníci skalního lezení na ferratách či dobrodružně ladění turisté. Vyšším levelem je pak flying fox nebo zip line – na laně zavěšená skluzavka. Kudy z nudy vás zavede na místa, kde takové atrakce najdete. A přidáme zdánlivě jednoduchou stezku Valašku v korunách stromů, kde vás ovšem čeká velká výzva v podobě lávky Skywalk: skleněná vyhlídková plošina dlouhá 150 metrů, tzv. zavěšený himálajský chodník.

Slunce, voňavý vzduch a hory: pět tipů, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Slunce, voňavý vzduch a hory: pět tipů, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Máme pro vás tip na skvělý podzimní relax: pobyt na prosluněných pláních uprostřed svěží přírody a s pořádnou porcí kyslíku. Pokud nevíte kam, inspirujte se v časech první republiky: vzdušné, sluneční a světelné lázně tehdy patřily k módním trendům.

Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Dejte inverzi vale a utečte ze zamlžených městských ulic někam, kde se vám bude lépe dýchat. Portál Kudy z nudy pro vás má pár zaručených tipů: místa v Krkonoších a na Šumavě, lázně, které mají nejčistší vzduch ve střední Evropě, anebo lokality, kam se za sluncem a čistým vzduchem jezdilo už v předminulém století.

Další aktuality

Potřebujete nabrat dech? Pomohou vám klimatické lázně!

Není jich u nás mnoho, ale jsou – řeč je o klimatických lázních, které se tímto označením pyšní díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu. Pro získání titulu klimatických lázní musí být pravidelně po celý rok pečlivě měřeny emise a škodliviny ve vzduchu. Titul uděluje Český inspektorát lázní a zřídel, nejnověji se status klimatické lázně podařilo získat Mariánským Lázním. Klimatické lázně napomáhají při léčení nejen plicních onemocnění. Kde vzduch léčí?
11. červenec 2024 10:54
Lázně a wellness

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.
11. červenec 2024 10:29
Lázně a wellness

Prázdniny v lázních: prožijte léto plné relaxace a kulturních zážitků

Chystáte se v letních měsících do lázní, vybíráte wellness pobyt anebo dovolenou poblíž známých lázeňských míst? Pak se vám budou určitě hodit tipy, které vám přiblíží kulturní program i nevšední zážitky vybraných lázeňských míst napříč Českou republikou. Kudy z nudy vám nabídne Prvorepublikový piknik, jízdy kočárem i hudební a divadelní vystoupení známých interpretů a herců.
15. červen 2024 12:00
Lázně a wellness

20 tipů na nejlepší aquaparky u nás

Zadovádět si v bazénu, vyhřát se v sauně, sklouznout se na toboganu a pořádně si zaplavat! Tak nějak vypadá správný den v aquaparku... Zážitky nabízejí vodní areály v Česku po celý rok, ale které z nich jsou ty nejlepší?
13. červen 2024 12:00
Lázně a wellness

Lázeňská místa Česka: kam do českých a moravských lázní?

V Česku se nachází velké množství lázní na špičkové úrovni. Vybrat si město či lázně, které poctíte svou návštěvou je snadné, portál Kudy z nudy nabízí celou řadu tipů. Vyberte si lázně ze seznamu lázeňských míst v České republice, které jsou držitelem statutu lázeňského místa a v místě je poskytována lázeňská léčebně rehabilitační péče. Podívejte se, kde vám pomohou s jakým neduhem.
28. březen 2024 12:16
Lázně a wellness

Kalendář 2024: Lázeňská sezona, otevírání pramenů, přehled akcí v českých a moravských lázních

Ve většině českých lázní se zahájení nové sezony odehraje až v květnu. Ale například v Mariánských Lázních můžete poslední dubnový den být u otevření zpívající fontány. Lázně Hodonín budou v červnu slavit 45. výročí svého založení. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy na slavnostní zahájení lázeňské sezony v českých a moravských lázních.
26. březen 2024 8:14
Lázně a wellness

Za krásou těla i ducha: 10 tipů na příjemné wellness

Cítíte se unavení a vyčerpaní anebo si chcete užít příjemnou relaxaci a udělat něco pro své fyzické i dušení zdraví? V obou případech se nabízí řada wellness programů zahrnující nejrůznější koupele, masáže, relaxační bazény s vířivkami nebo třeba polária! Přehled toho nejlepšího vám přináší Kudy z nudy.
5. březen 2024 14:00
Lázně a wellness

Vycestujte vstříc svému zdraví! Přijeďte do lázní!

Existuje jistě mnoho důvodů, proč zamířit do lázní. Může to být touha odpočinout si a načerpat nové síly či strávit pár volných dní v příjemném prostředí, které vám zároveň poslouží jako zázemí pro objevování kouzel regionu. Je to ale hlavně zdraví, které nás do lázní přivádí. A nemusí to být jen onemocnění, které si žádá speciální léčbu či rekonvalescenci. Je to i prevence. Pečovat o své zdraví, ještě když nás nic nebolí, je tou nejlepší cestou, jak zůstat fit co nejdéle.
1. březen 2024 14:26
Lázně a wellness