Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Skalní města Celá ČR

Prozkoumejte svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a divukrásných soutěsek: zkrátka poznejte s námi nejkrásnější skalní města České republiky. Poradíme vám, kde se otvírají nové stezky a vyhlídky, kam se podíváte jen se vstupenkou a kam zadarmo, anebo kam vás dovezou turistické autobusy.

Nejslavnější z nejslavnějších

Pro fandy skalních měst neexistuje známější místo než skalní labyrinty v Adršpachu. Určitě dokážete najít zdejší pověstné skalní útvary, nazvané Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška či Sloní náměstí. Nenechte si ujít projížďku na lodičce po romantickém jezírku uprostřed skal, prohlédněte si adršpašský vodopád, projděte se kolem zatopené pískovny, prozkoumejte zříceniny skalního hradu Adršpach a navíc si ještě připomeňte některou z pohádek, které se tu natáčely. Vzpomínáte si třeba na Třetího prince? Navíc se odtud snadno dostanete do Teplického skalního města anebo do skalních měst na stolové hoře Ostaš.
 

Místa téměř neznámá

Národní park České Švýcarsko a jeho symbol Pravčickou bránu anebo skalní města Českého ráje od Prachovských skal přes Hruboskalské skalní město až po skalní pevnost Drábské světničky anebo Svatošské skály u Ohře zná opravdu kdekdo, ale na portálu Kudy z nudy víme i o místech, kde s trochu štěstí budete bloudit sami. Znáte třeba Pivnickou rokli u Zderazi, skalní město Stálkov v České Kanadě anebo skalní městečko s viklany u Žihle? Líbit se vám budou i pitoreskní Sloní skály, Venušiny misky na Smolném vrchu anebo pár míst na Českolipsku, kupříkladu skalní město Kunratické Švýcarsko anebo Modlivý důl.
 

Bydlení ve skalách

Bloudění skalními městy nemusí trvat dlouhé hodiny, úžasnou zábavu si leckdy užijete v místech, která by se dala zařadit spíš ke skalním miniaturám. To je případ Valečovských světniček, starých skalních doupat u hradu Valečov, kde se žilo ještě téměř před sto lety. Volně přístupné je rovněž skalní obydlí Barušky u hradu Kost, jinde – třeba na Harasově – se ve skalním labyrintu dodnes bydlí. Ve Zderazi a také ve Lhotce u Mělníka se vytesané skalní byty proměnily v originální muzeum; v létě si tu prohlédnete nejenom obytné místnosti, ale i hospodářské prostory s chlévy a komorami.
Zobrazit více

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.
Liběchov, Středočeský kraj

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.
Mikulášovice, Ústecký kraj

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.
Mšeno, Středočeský kraj

Pulčínské skály na Valašsku

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.
Francova Lhota, Zlínský kraj

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.
Holín, Královéhradecký kraj

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.
Kokořín, Středočeský kraj

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.
Stožec, Jihočeský kraj

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj