Úvod > Aktuality > Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek
Zdroj foto: stavba.tzb-info.cz
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Poslechněte si audio verzi článku
Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.

Visutý most na Dolní Moravě

sky bridgeNa Dolní Moravě se projdete po nejdelším visutém mostě na světě, který vede přes Mlýnické údolí. Sky Bridge 721 který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí. Nastoupíte na ní v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupáte o deset metrů výš. Most je jedinečným technickým projektem na území České republiky. Těm, kdo po mostu přejdou údolí se na druhé straně otevírá jedinečná příležitost, jak poznat zdejší přírodu a kus zajímavé historie, a to díky originální a naučné stezce „Most času“ s prvky rozšířené reality. Jedinečně zpracovaná hra s 10 naučnými panely se dotýká témat ochrany přírody a historie pohraničí na pozadí událostí od roku 1935 až do současnosti. Dodejme, že visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Sky Bridge 721 je otevřen denně od 10:00 do 16:00 hodin, vstup na něj bez lanovky stojí 490 Kč (bez jízdy lanovkou).
 

Rozhledna Čížovka, skleněná podlaha a zvon

rozhledna čížovkaNa dohled od Českého ráje u obce Kněžmost stojí rozhledna Čížovka. Jde o skutečnou turistickou atrakci, která slibuje pár netradičních zážitků. Pro některé k nim patří obyčejné podlahy a stupně schodiště z kovových roštů, takže výstup vzdají už po několika metrech. Pokud vám ale pohled do hloubky nevadí, můžete vystoupat přes pět vyhlídkových plošin do výšky bezmála 30 metrů. Ta předposlední dokonce nabízí zastavení na dvou prosklených plochách, v nejvyšším patře si pak můžete zazvonit na zavěšený zvon. A výhled? Oslnivý, jak jinak, třeba na panorama Krkonoš, Jizerských hor a Českého středohoří, vrch Kozákov, město Jičín, zámek Humprecht, slavné Trosky nebo hrad Bezděz.
 

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea láká nejen na aktuální výstavy a na prohlídku zrekonstruovaných prostor, ale také do míst, kam jste se dřív podívat nemohli. Patří k nim například zastřešená východní dvorana, kde bylo předtím jen parkoviště, anebo kupole. Jde o jediné místo, které není bezbariérové: čeká vás totiž výstup po úzkých schodech. Ovšem ten výhled a také skleněná podlaha, která propouští světlo do Pantheonu, za trochu námahy určitě stojí. A že chcete vidět Prahu a Václavské náměstí jako na dlani, ale bojíte se chodit po skle? Nemějte obavy, pro opatrnější návštěvníky se kolem dokola táhne pás koberců.
 

Pustevny a skleněná vyhlídka z Valašky

skywalkVelmi oblíbeným a netradičním turistickým lákadlem beskydských Pusteven je panoramatická stezka Valaška. Atrakce stojící pod vrcholem Tanečnice asi 250 metrů nad horní stanicí lanovky, která sem vede z Trojanovic, přivítala první návštěvníky letos v zimě. Kromě 600 metrů dlouhého chodníku, který se vine mezi vrcholky jehličnatých a listnatých stromů, nejvýše položeného trampolínového hřiště v Česku nebo „himálajského“ chodníku pozornost přitahuje hlavně vyhlídka se skleněným zábradlím a průhlednou podlahou. Chce to jen trochu štěstí na počasí, abyste si na visuté terase sedm metrů daleko od stezky a téměř třicet metrů nad zemí užili přímý pohled dolů i výhledy do vzdáleného okolí, třeba na Jeseníky či Velkou Fatru. Stezka je otevřena denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 320 Kč pro dospělé, rodinné pak 850 Kč.
 

Lanškroun a pohled do studny

studnaMísto, které bylo dlouho skryto před zvídavými pohledy a i dnes patří k raritám, najdete v Lanškrouně, v oblíbené restauraci U Pastýře. Ta sídlí v barokní budově římskokatolického děkanství, kde při přestavbě víceméně náhodou objevili poměrně hlubokou studnu. Lanškrounský farář Zbigniew Czendlik chtěl místo upravit tak, aby bylo zajímavé pro návštěvníky, a tak ji dnes zakrývá speciální tvrzené sklo. Nemusíte mít strach stoupnout si přímo do prostoru, unese asi devět set kilo. Háček spočívá spíš v tom, že studna je v podlaze umývárny na dámských toaletách, ale zvědaví muži nemusí mít obavy: U Pastýře se smí i „na dámy“.
 

Středověká tvrz Orlice a další zázraky pod sklem

Na okraji Letohradu se nachází Tvrz Orlice, renesanční zámek s hotelem, restaurací, středověkou krčmou a několika prohlídkovými okruhy. Kromě sbírky zbraní, funkční historické knihtiskařské dílny a sgrafitové výzdoby si můžete prohlédnout také zbytky původních gotických staveb. Zakrývá je skleněná podlaha a nabídne vám pohled do míst, o kterých se dlouhá staletí vůbec nevědělo.
 
  • Pokud v Novém Boru budete mít možnost navštívit sídlo sklářské firmy Lasvit, neváhejte. Společnost sídlí v několika propojených budovách, které sloužily sklářům už na sklonku 18. století. Jeden z domů například kryje obklad z mléčných skleněných dlaždic a sklo má i v interiérech. Zajímavým prvkem je i 21 metrů hluboká studna, která neexistovala v žádných historických záznamech. Vznikl z ní zajímavý prvek přímo uvnitř budovy a díky skleněné podlaze uvidíte až na její dno.
  • Do staré studny se přes sklo v podlaze můžete podívat i v Domě umění Opavě. Sídlí v bývalém dominikánském klášteře, kde kromě studny objevíte historické fresky a původní rajskou zahradu.
  • O podzemí Pardubic se vyprávějí legendy: například takové, že chodby vedly hluboko pod zemí až na hrad Kunětická hora. V domě č. 77 na Perštýnském náměstí mají ještě jeden poklad: pod podlahou byla totiž schovaná studna. Pochází pravděpodobně z počátku 15. století a vidět ji může každý, kdo vstoupí do Krajské knihovny, je totiž zakrytá sklem.
Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Rozhledna Čížovka

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

Prostory U Pastýře v Lanškrouně se hodí jako ideální zázemí pro konání vaší svatby, oslav, firemních akcí, konferencí a dalších důležitých momentů.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky