Úvod > Aktuality > Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek
Zdroj foto: stavba.tzb-info.cz
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

  • Vydáno24. února 2023
Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.

Visutý most na Dolní Moravě

sky bridgeNa Dolní Moravě se projdete po nejdelším visutém mostě na světě, který vede přes Mlýnické údolí. Sky Bridge 721 který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí. Nastoupíte na ní v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupáte o deset metrů výš. Most je jedinečným technickým projektem na území České republiky. Těm, kdo po mostu přejdou údolí se na druhé straně otevírá jedinečná příležitost, jak poznat zdejší přírodu a kus zajímavé historie, a to díky originální a naučné stezce „Most času“ s prvky rozšířené reality. Jedinečně zpracovaná hra s 10 naučnými panely se dotýká témat ochrany přírody a historie pohraničí na pozadí událostí od roku 1935 až do současnosti. Doejme, že visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Sky Bridge 721 je otevřen denně od 10:00 do 16:00 hodin, vstup na něj bez lanovky stojí 490 Kč.
 

Rozhledna Čížovka, skleněná podlaha a zvon

rozhledna čížovkaNa dohled od Českého ráje u obce Kněžmost stojí rozhledna Čížovka. Jde o skutečnou turistickou atrakci, která slibuje pár netradičních zážitků. Pro některé k nim patří obyčejné podlahy a stupně schodiště z kovových roštů, takže výstup vzdají už po několika metrech. Pokud vám ale pohled do hloubky nevadí, můžete vystoupat přes pět vyhlídkových plošin do výšky bezmála 30 metrů. Ta předposlední dokonce nabízí zastavení na dvou prosklených plochách, v nejvyšším patře si pak můžete zazvonit na zavěšený zvon. A výhled? Oslnivý, jak jinak, třeba na panorama Krkonoš, Jizerských hor a Českého středohoří, vrch Kozákov, město Jičín, zámek Humprecht, slavné Trosky nebo hrad Bezděz.
 

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea láká nejen na aktuální výstavy a na prohlídku rekonstruovaných prostor, ale také do míst, kam jste se dřív podívat nemohli. Patří k nim například zastřešená východní dvorana, kde bylo předtím jen parkoviště, anebo kupole. Jde o jediné místo, které není bezbariérové: čeká vás totiž výstup po úzkých schodech. Ovšem ten výhled a také skleněná podlaha, která propouští světlo do Pantheonu, za trochu námahy určitě stojí. A že chcete vidět Prahu a Václavské náměstí jako na dlani, ale bojíte se chodit po skle? Nemějte obavy, pro opatrnější návštěvníky se kolem dokola táhne pás koberců.
 

Pustevny a skleněná vyhlídka z Valašky

skywalkVelmi oblíbeným a netradičním  turistickým lákadlem beskydských Pusteven je panoramatická stezka Valaška. Atrakce stojící pod vrcholem Tanečnice asi 250 metrů nad horní stanicí lanovky, která sem vede z Trojanovic, přivítala první návštěvníky letos v zimě. Kromě 600 metrů dlouhého chodníku, který se vine mezi vrcholky jehličnatých a listnatých stromů, nejvýše položeného trampolínového hřiště v Česku nebo „himálajského“ chodníku pozornost přitahuje hlavně vyhlídka se skleněným zábradlím a průhlednou podlahou. Chce to jen trochu štěstí na počasí, abyste si na visuté terase sedm metrů daleko od stezky a téměř třicet metrů nad zemí užili přímý pohled dolů i výhledy do vzdáleného okolí, třeba na Jeseníky či Velkou Fatru. Stezka je otevřena denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 290/200 Kč, rodinné pak 760 Kč.
 

Lanškroun a pohled do studny

studnaMísto, které bylo dlouho skryto před zvídavými pohledy a i dnes patří k raritám, najdete v Lanškrouně, v oblíbené restauraci U Pastýře. Ta sídlí v barokní budově římskokatolického děkanství, kde při přestavbě víceméně náhodou objevili poměrně hlubokou studnu. Lanškrounský farář Zbigniew Czendlik chtěl místo upravit tak, aby bylo zajímavé pro návštěvníky, a tak ji dnes zakrývá speciální tvrzené sklo. Nemusíte mít strach stoupnout si přímo do prostoru, unese asi devět set kilo. Háček spočívá spíš v tom, že studna je v podlaze umývárny na dámských toaletách, ale zvědaví muži nemusí mít obavy: U Pastýře se smí i „na dámy“.
 

Středověká tvrz Orlice a další zázraky pod sklem

Na okraji Letohradu se nachází Tvrz Orlice, renesanční zámek s hotelem, restaurací, středověkou krčmou a několika prohlídkovými okruhy. Kromě sbírky zbraní, funkční historické knihtiskařské dílny a sgrafitové výzdoby si můžete prohlédnout také zbytky původních gotických staveb. Zakrývá je skleněná podlaha a nabídne vám pohled do míst, o kterých se dlouhá staletí vůbec nevědělo.
 
  • Pokud v Novém Boru budete mít možnost navštívit sídlo sklářské firmy Lasvit, neváhejte. Společnost sídlí v několika propojených budovách, které sloužily sklářům už na sklonku 18. století. Jeden z domů například kryje obklad z mléčných skleněných dlaždic a sklo má i v interiérech. Zajímavým prvkem je i 21 metrů hluboká studna, která neexistovala v žádných historických záznamech. Vznikl z ní zajímavý prvek přímo uvnitř budovy a díky skleněné podlaze uvidíte až na její dno.
  • Do staré studny se přes sklo v podlaze můžete podívat i v Domě umění Opavě. Sídlí v bývalém dominikánském klášteře, kde kromě studny objevíte historické fresky a původní rajskou zahradu.
  • O podzemí Pardubic se vyprávějí legendy: například takové, že chodby vedly hluboko pod zemí až na hrad Kunětická hora. V domě č. 77 na Perštýnském náměstí mají ještě jeden poklad: pod podlahou byla totiž schovaná studna. Pochází pravděpodobně z počátku 15. století a vidět ji může každý, kdo vstoupí do Krajské knihovny, je totiž zakrytá sklem.
U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

Prostory U Pastýře v Lanškrouně se hodí jako ideální zázemí pro konání vaší svatby, oslav, firemních akcí, konferencí a dalších důležitých momentů.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Rozhledna Čížovka

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

Slevy, výhody, vouchery, vstupy zdarma – dovolená v Česku 2023

V dnešní nelehké době se hodí každá ušetřená koruna! Portál Kudy z nudy pro vás připravil přehled slev na turistické cíle, vouchery, výhodné slevové karty nebo balíčky služeb na rok 2023. Většinu těchto výhod lze využít celoročně, některé produkty jsou však vázány na letní či zimní sezónu. Výhodné nabídky a tipy na turistické cíle pro pohodovou dovolenou v každém ročním období pravidelně doplňujeme.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 3. až 4. června 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Den dětí: pár nápadů a tipů, kam se vypravit na skvělý výlet

Na portálu Kudy z nudy objevíte desítky inspirativních nápadů a tipů, kde oslavit Den dětí. Vůbec nic se neděje, pokud tenhle svátek vaše rodina nijak zvlášť neprožívá – zkrátka se jenom vydejte na výlet a užijte si pohodový den s rodinou. Poradíme vám, kam se vypravit, aby si na své přišly děti a bavili se i rodiče.
Zážitky

Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí

Protože 1. červen letos připadá na čtvrtek, někde se den dětí slaví během týdne a někde oslavy posunuli na následující sobotu a neděli. Při plánování výletů je proto potřeba dávat pozor na datum. Na portálu Kudy z nudy víme, že Mezinárodní den dětí se slaví doslova všude – v zoologických zahradách, na hradech a zámcích, zábavních centrech i v pohádkových areálech nebo ve vlacích. Vyberete si některý z našich tipů?
Zážitky

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

Milovníci pohádek si letos mohou vybírat z bohaté nabídky expozic, hravých výstav a pohádkových festivalů. Na Brněnském výstavišti čekají malé i velké návštěvníky Šmoulové, kteří si zde postavili šmoulí vesnici i kouzelný les. Do světa fantazie se přenesete také v jihočeské Bechyni, kde se otevřel rozsáhlý svět skřítků a víl. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice. Popelka na vás zase čeká na hradě Švihově.
Zážitky

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byla v roce 2022 lanová dráha na Petřín, pražská a zlínská zoo. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Aqualand Moravia, Safari park Dvůr Králové, Dolní Vítkovice, Sky Bridge 721 a Stezku v oblacích Dolní Morava nebo hrad Špilberk. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle 2022 podle kategorií – zoologické zahrady, technické památky, koupání a další

Několik zoologických zahrad včetně Safari parku (v Praze, Zlíně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Dvoře Králové), lanová dráha na Petřín, Dolní oblast Vítkovice v Ostravě, AquaPalace v pražských Čestlicích a Pražský hrad. Desítky turistických cílů, které lidé v roce 2022 nejvíc navštěvovali v různých kategoriích. Přehled míst, o která měli cestovatelé největší zájem, na základě údajů z krajských a oblastních organizací destinačního managementu zpracoval Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zábavní turistické cíle

V kategorii Zábavní turistické cíle obsadily AquaPalace Praha v Čestlicích a Aqualand Moravia v Pasohlávkách čelní místa. Mezi nejnavštěvovanější zábavní turistické cíle se s přehledem zařadily i stezky v korunách stromů a v oblacích, bludiště na Petříně, Sky Bridge 721 na Dolní Moravě a Park Mirakulum v Milovicích.
Zážitky