Úvod > Aktuality > Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek
Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

  • Vydáno2. října 2021
Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.

Rozhledna Čížovka, skleněná podlaha a zvon

Na dohled od Českého ráje u obce Kněžmost stojí rozhledna Čížovka. Jde o skutečnou turistickou atrakci, která slibuje pár netradičních zážitků. Pro některé k nim patří obyčejné podlahy a stupně schodiště z kovových roštů, takže výstup vzdají už po několika metrech. Pokud vám ale pohled do hloubky nevadí, můžete vystoupat přes pět vyhlídkových plošin do výšky bezmála 30 metrů.

Ta předposlední dokonce nabízí zastavení na dvou prosklených plochách, v nejvyšším patře si pak můžete zazvonit na zavěšený zvon. A výhled? Oslnivý, jak jinak, třeba na panorama Krkonoš, Jizerských hor a Českého středohoří, vrch Kozákov, město Jičín, zámek Humprecht, slavné Trosky nebo hrad Bezděz.
 

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea láká nejen na aktuální výstavy a na prohlídku rekonstruovaných prostor, ale také do míst, kam jste se dřív podívat nemohli. Patří k nim například zastřešená východní dvorana, kde bylo předtím jen parkoviště, anebo kupole. Jde o jediné místo, které není bezbariérové: čeká vás totiž výstup po úzkých schodech. Ovšem ten výhled a také skleněná podlaha, která propouští světlo do Pantheonu, za trochu námahy určitě stojí.

A že chcete vidět Prahu a Václavské náměstí jako na dlani, ale bojíte se chodit po skle? Nemějte obavy, pro opatrnější návštěvníky se kolem dokola táhne pás koberců.
 

Pustevny a skleněná vyhlídka z Valašky

Poměrně novým turistickým lákadlem beskydských Pusteven je panoramatická stezka Valaška. Atrakce stojící pod vrcholem Tanečnice asi 250 metrů nad horní stanicí lanovky, která sem vede z Trojanovic, přivítala první návštěvníky letos v zimě. Kromě 600 metrů dlouhého chodníku, který se vine mezi vrcholky jehličnatých a listnatých stromů, nejvýše položeného trampolínového hřiště v Česku nebo „himálajského“ chodníku pozornost přitahuje hlavně vyhlídka se skleněným zábradlím a průhlednou podlahou.

Chce to jen trochu štěstí na počasí, abyste si na visuté terase sedm metrů daleko od stezky a téměř třicet metrů nad zemí užili přímý pohled dolů i výhledy do vzdáleného okolí, třeba na Jeseníky či Velkou Fatru. V říjnu je stezka otevřená denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 260/200 Kč, rodinné pak 700 Kč.
 

Lanškroun a pohled do studny

restaurace u pastýře lanškrounMísto, které bylo dlouho skryto před zvídavými pohledy a i dnes patří k raritám, najdete v Lanškrouně, v oblíbené restauraci U Pastýře. Ta sídlí v barokní budově římskokatolického děkanství, kde při přestavbě víceméně náhodou objevili poměrně hlubokou studnu. Lanškrounský farář Zbigniew Czendlik chtěl místo upravit tak, aby bylo zajímavé pro návštěvníky, a tak ji dnes zakrývá speciální tvrzené sklo.

Nemusíte mít strach stoupnout si přímo do prostoru, unese asi devět set kilo. Háček spočívá spíš v tom, že studna je v podlaze umývárny na dámských záchodech, ale zvědaví muži nemusí mít obavy: U Pastýře se smí i „na dámy“.
 

Středověká tvrz Orlice

Na okraji Letohradu se nachází Tvrz Orlice, renesanční zámek s hotelem, restaurací, středověkou krčmou a několika prohlídkovými okruhy. Kromě sbírky zbraní, funkční historické knihtiskařské dílny a sgrafitové výzdoby si můžete prohlédnout také zbytky původních gotických staveb.

Zakrývá je skleněná podlaha a nabídne vám pohled do míst, o kterých se dlouhá staletí vůbec nevědělo.
 

Další zázraky pod sklem

  • Pokud v Novém Boru budete mít možnost navštívit sídlo sklářské firmy Lasvit, neváhejte. Společnost sídlí v několika propojených budovách, které sloužily sklářům už na sklonku 18. století. Jeden z domů například kryje obklad z mléčných skleněných dlaždic a sklo má i v interiérech. Zajímavým prvkem je i 21 metrů hluboká studna, která neexistovala v žádných historických záznamech. Vznikl z ní zajímavý prvek přímo uvnitř budovy a díky skleněné podlaze uvidíte až na její dno.
  • Do staré studny se přes sklo v podlaze můžete podívat i v Domě uměníOpavě. Sídlí v bývalém dominikánském klášteře, kde kromě studny objevíte historické fresky a původní rajskou zahradu.
  • O podzemí Pardubic se vyprávějí legendy: například takové, že chodby vedly hluboko pod zemí až na hrad Kunětická hora. V domě č. 77 na Perštýnském náměstí mají ještě jeden poklad: pod podlahou byla totiž schovaná studna. Pochází pravděpodobně z počátku 15. století a vidět ji může každý, kdo vstoupí do Krajské knihovny, je totiž zakrytá sklem.
  • Na jaro 2022 plánují na Dolní Moravě otevřít visutý most přes Mlýnické údolí. Ten svými rozměry pokoří dosud nejdelší most ve Švýcarsku, kde pěší turisté po ochozu procházejí údolím s výhledem na Matterhorn.
Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Rozhledna Čížovka

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře vznikla v roce 1999. Hospodářské stavby lanškrounské fary byly rekonstruovány a do obnovených prostor byla zakomponována nynější restaurace, která prošla rekonstrukcí a modernizací. Velká rarita se ukrývá na dámských toaletách, kde můžete nahlédnout do hloubky historické studny.