ÚvodAktualityPrázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek
Zdroj foto: stavba.tzb-info.cz
Zážitky

Prázdno pod nohama... aneb nebojte se skleněných podlah a vyhlídek

Poslechněte si audio verzi článku
Ke skleněným chodníkům a plošinám, jaké najdete třeba v Číně nebo nad americkým Grand Canyonem, to máme poněkud z ruky, ale i v Česku se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy. Portál Kudy z nudy pro vás objevil skvělá místa, kde se projdete po skleněných podlahách a užijete si neskutečné pohledy do hloubky.

Visutý most na Dolní Moravě

sky bridgeNa Dolní Moravě se projdete po nejdelším visutém mostě na světě, který vede přes Mlýnické údolí. Sky Bridge 721 který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí. Nastoupíte na ní v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupáte o deset metrů výš. Most je jedinečným technickým projektem na území České republiky. Těm, kdo po mostu přejdou údolí se na druhé straně otevírá jedinečná příležitost, jak poznat zdejší přírodu a kus zajímavé historie, a to díky originální a naučné stezce „Most času“ s prvky rozšířené reality. Jedinečně zpracovaná hra s 10 naučnými panely se dotýká témat ochrany přírody a historie pohraničí na pozadí událostí od roku 1935 až do současnosti. Dodejme, že visutý most v Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Sky Bridge 721 je otevřen denně od 10:00 do 16:00 hodin, vstup na něj bez lanovky stojí 490 Kč (bez jízdy lanovkou).
 

Rozhledna Čížovka, skleněná podlaha a zvon

rozhledna čížovkaNa dohled od Českého ráje u obce Kněžmost stojí rozhledna Čížovka. Jde o skutečnou turistickou atrakci, která slibuje pár netradičních zážitků. Pro některé k nim patří obyčejné podlahy a stupně schodiště z kovových roštů, takže výstup vzdají už po několika metrech. Pokud vám ale pohled do hloubky nevadí, můžete vystoupat přes pět vyhlídkových plošin do výšky bezmála 30 metrů. Ta předposlední dokonce nabízí zastavení na dvou prosklených plochách, v nejvyšším patře si pak můžete zazvonit na zavěšený zvon. A výhled? Oslnivý, jak jinak, třeba na panorama Krkonoš, Jizerských hor a Českého středohoří, vrch Kozákov, město Jičín, zámek Humprecht, slavné Trosky nebo hrad Bezděz.
 

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea láká nejen na aktuální výstavy a na prohlídku zrekonstruovaných prostor, ale také do míst, kam jste se dřív podívat nemohli. Patří k nim například zastřešená východní dvorana, kde bylo předtím jen parkoviště, anebo kupole. Jde o jediné místo, které není bezbariérové: čeká vás totiž výstup po úzkých schodech. Ovšem ten výhled a také skleněná podlaha, která propouští světlo do Pantheonu, za trochu námahy určitě stojí. A že chcete vidět Prahu a Václavské náměstí jako na dlani, ale bojíte se chodit po skle? Nemějte obavy, pro opatrnější návštěvníky se kolem dokola táhne pás koberců.
 

Pustevny a skleněná vyhlídka z Valašky

skywalkVelmi oblíbeným a netradičním turistickým lákadlem beskydských Pusteven je panoramatická stezka Valaška. Atrakce stojící pod vrcholem Tanečnice asi 250 metrů nad horní stanicí lanovky, která sem vede z Trojanovic, přivítala první návštěvníky letos v zimě. Kromě 600 metrů dlouhého chodníku, který se vine mezi vrcholky jehličnatých a listnatých stromů, nejvýše položeného trampolínového hřiště v Česku nebo „himálajského“ chodníku pozornost přitahuje hlavně vyhlídka se skleněným zábradlím a průhlednou podlahou. Chce to jen trochu štěstí na počasí, abyste si na visuté terase sedm metrů daleko od stezky a téměř třicet metrů nad zemí užili přímý pohled dolů i výhledy do vzdáleného okolí, třeba na Jeseníky či Velkou Fatru. Stezka je otevřena denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 320 Kč pro dospělé, rodinné pak 850 Kč.
 

Lanškroun a pohled do studny

studnaMísto, které bylo dlouho skryto před zvídavými pohledy a i dnes patří k raritám, najdete v Lanškrouně, v oblíbené restauraci U Pastýře. Ta sídlí v barokní budově římskokatolického děkanství, kde při přestavbě víceméně náhodou objevili poměrně hlubokou studnu. Lanškrounský farář Zbigniew Czendlik chtěl místo upravit tak, aby bylo zajímavé pro návštěvníky, a tak ji dnes zakrývá speciální tvrzené sklo. Nemusíte mít strach stoupnout si přímo do prostoru, unese asi devět set kilo. Háček spočívá spíš v tom, že studna je v podlaze umývárny na dámských toaletách, ale zvědaví muži nemusí mít obavy: U Pastýře se smí i „na dámy“.
 

Středověká tvrz Orlice a další zázraky pod sklem

Na okraji Letohradu se nachází Tvrz Orlice, renesanční zámek s hotelem, restaurací, středověkou krčmou a několika prohlídkovými okruhy. Kromě sbírky zbraní, funkční historické knihtiskařské dílny a sgrafitové výzdoby si můžete prohlédnout také zbytky původních gotických staveb. Zakrývá je skleněná podlaha a nabídne vám pohled do míst, o kterých se dlouhá staletí vůbec nevědělo.
 
  • Pokud v Novém Boru budete mít možnost navštívit sídlo sklářské firmy Lasvit, neváhejte. Společnost sídlí v několika propojených budovách, které sloužily sklářům už na sklonku 18. století. Jeden z domů například kryje obklad z mléčných skleněných dlaždic a sklo má i v interiérech. Zajímavým prvkem je i 21 metrů hluboká studna, která neexistovala v žádných historických záznamech. Vznikl z ní zajímavý prvek přímo uvnitř budovy a díky skleněné podlaze uvidíte až na její dno.
  • Do staré studny se přes sklo v podlaze můžete podívat i v Domě umění Opavě. Sídlí v bývalém dominikánském klášteře, kde kromě studny objevíte historické fresky a původní rajskou zahradu.
  • O podzemí Pardubic se vyprávějí legendy: například takové, že chodby vedly hluboko pod zemí až na hrad Kunětická hora. V domě č. 77 na Perštýnském náměstí mají ještě jeden poklad: pod podlahou byla totiž schovaná studna. Pochází pravděpodobně z počátku 15. století a vidět ji může každý, kdo vstoupí do Krajské knihovny, je totiž zakrytá sklem.
Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny Příroda

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu Památky

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Rozhledna Čížovka Příroda

Rozhledna Čížovka

Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.

Dům umění v Opavě Kultura

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce Zážitky

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

Prostory U Pastýře v Lanškrouně se hodí jako ideální zázemí pro konání vaší svatby, oslav, firemních akcí, konferencí a dalších důležitých momentů.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace Kultura

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

Užijte si Den děti v Praze a okolí

Den dětí se blíží, letos jej děti budou slavit v sobotu 1. června 2024. Kam se v Praze zajít podívat, pobavit a potěšit? Možností je spousta, stačí si jen vybrat z mnoha možností, které naleznete na portálu Kudy z nudy. Pro ty, kteří v hlavním městě zůstávat nechtějí nabízíme výběr zajímavých tipů v okolí Prahy.
30. květen 2024 9:00
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Litvu?

Tisíce jezer, nekonečné pobřeží Baltského moře a písečné duny, jantar, rybářské vesnice, barevné domky, jezero Galvé s hradem Trakai, poutní místo Hora křížů, města Vilnius, Kaunas anebo Rumšiškės s vyhlášeným skanzenem: je tolik věcí, které máme rádi v Litvě! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Litvu!
29. květen 2024 11:43
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Jedna země, jeden král ... hrajeme pro děti na Bezdězu, Den dětí na Zubačce, Den dětí v Safari Parku Dvůr Králové, Den dětí v Zoo Jihlava. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
29. květen 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (1.6. – 2.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava, Aviatická pouť v Pardubicích 2024, Zahájení lázeňské sezóny ve Velkých Losinách, Jedna země, jeden král ... hrajeme pro děti na Bezdězu, Česká národní banka – Encéčko slaví 2. narozeniny. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
29. květen 2024 7:00
Zážitky

Oslavte Světový den hudby!

Že si nedokážete představit svůj život bez hudby? Hudbu můžeme poslouchat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Poslech oblíbených skladeb a písniček přináší radost a hezké vzpomínky, zlepšuje spánek a snižuje hladinu stresu. A hlavně i hudba má svůj svátek: Světový a Evropský den hudby slavíme každoročně 21. června. Co by si fandové klasické i moderní hudby měli poznačit do kalendářů?
28. květen 2024 14:59
Zážitky

Tipy pro všechny milovníky modelové železnice

Pro všechny nadšené modeláře a milovníky vláčků dnes přinášíme tipy na návštěvu modelů železnic. Malí i velcí nadšenci se mohou nechat unést do nejmenších podrobností zachycenými vlakovými soupravami i železničními drahami.
28. květen 2024 10:00
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
27. květen 2024 20:34
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2024

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
25. květen 2024 15:00
Zážitky