Úvod > Aktuality > Science centra lákají na zajímavé říjnové programy
Science centra lákají na zajímavé říjnové programy
">
Zážitky

Science centra lákají na zajímavé říjnové programy

  • Vydáno4. října 2016
V říjnu vás v českých science centrech čekají nevšední zážitky. Těšit se můžete například na vesmírnou návštěvu známých kosmonautů, nácvik stavu beztíže, zákeřné bubliny, levitace, vířivé proudy nebo speciální optický workshop!

Potkejte se s kosmonauty ve Vaňkovce

AstronautVe středu 5. října bude brněnská hvězdárna hostit v rámci tzv. „Rojení kosmonautů“ vpravdě vesmírnou návštěvu. Do Brna totiž zavítá Vladimír Remek – jediný československý kosmonaut, Sergej Vasiljevič Avdějev – člověk, který pobýval ve vesmíru přes dva roky, John-David Francis Bartoe astronaut z raketoplánu Challenger a Vladimir Aksjonov – palubní inženýr testující některé vesmírné technologie. Za několik málo hodin stihnou kosmonauti otevřít novou expozici „Říše mlhovin“ na Hvězdárně a planetáriu Brno, prohlédnout si město a setkat se s veřejností. Krátká moderovaná diskuze s kosmonauty i jejich autogramiáda bude probíhat od 16:00 do cca 17:30 na centrální dvoraně nákupního a společenského centra Galerie Vaňkovka.
 

Šoufl plán i pitva mimozemšťana v Liberci

Astronaut NasaVesmírné téma však bude rezonovat i v libereckém science centru iQLANDIA. Na sklonku října totiž do tamního planetária dorazí nové vesmírné představení "Astronaut". Ve dvaceti pěti minutách diváci nahlédnou jak do výcvikového centra NASA, tak na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zjistí například, k čemu slouží “šouflplán“, jak probíhá nácvik stavu beztíže a přetížení při vzletu rakety, nebo před jakými vlivy chrání kosmonauty skafandr.

Kromě planetária najdete kousek vesmíru i v jedné z expozic iQLANDIE pod názvem „Kosmo“. Zde procestujete křížem krážem Rudou planetu v Mars Roveru, zkouknete pitvu mimozemšťana, projdete se „Hvězdným tunelem“ či se posadíte do autentického přistávacího modulu Vostok 28. A ani tady nesmí chybět novinka – „robotická paže“, kterou využívají hlavně kosmické sondy na odběr hornin.


Zákeřné bubliny a levitace v Techmanii

techmaniaTo v plzeňském science centru Techmania dojde v prvním říjnovém týdnu na zákeřné bubliny, levitaci i vířivé proudy! Tušíte, proč objekty z různých materiálů padají mezi dvěma magnety různou rychlostí? Proč bubliny potopí předmět? A proč plastová deska levituje? Pokud chcete znát odpověď, neváhejte a navštivte expozici „Edutorium“, kde na vás čekají i další nové exponáty přibližující zajímavé fyzikální jevy a zákony.

Kdo je hravý, toho jistě zabaví „Převody“. Exponát, u něhož je zapotřebí seskládat ozubená kola tak, aby se převod dal roztočit. Odměnou pak je třeba rozezvučení zvonkohry. Výuku v hodinách fyziky zase hravě doplní „Vířivé proudy“. V tomto případě mohou návštěvníci nechat padat desky z různých materiálů mezi dvěma svislými magnety a hledat odpověď na otázku, proč některé materiály a tvary padají rychleji než jiné. Jiné fyzikální úkazy prezentuje „Bernoulliho levitátor“ – fén, který funguje jinak, než byste čekali. Namísto toho, aby odfouknul zelenou plastovou desku, ji naopak spolehlivě udrží ve vzduchu. Čtvrtou novinkou je pak exponát „Bubliny potápějí loď“, který určitě zaujme nejen fanoušky námořnictví.
 

Wichterleho vynálezy ve Velkém světě techniky

ZrakA na co se můžete těšit v ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic? Na speciální „optický workshop“, který je tentokrát inspirován jedním z nejslavnějších českých vědců Otto Wichterlem! O víkendu 8. a 9. října vám tu názorně ukážou, co znamenají pojmy „krátkozrakost“ a „dalekozrakost“ i to jak můžeme krátkozrakému nebo dalekozrakému člověku pomoci. Navštivte zdejší laboratoř a dozvíte se něco víc nejen o vadách zraku, ale také o dalších Wichterleho vynálezech.
Opravdoví badatelé pak v žádném případě nesmí vynechat návštěvu „Badatelny“, kde se dozví, co za tajemství ukrývá záhadná bedýnka. Každou sobotu i neděli si navíc můžete ve Světě techniky ukrátit sledováním jednoho z naučných filmů v „učebně A“. Anebo v neděli 9. října navštivte Malý svět techniky U6, čeká na vás povídání o vesmíru, Mléčné dráze, souhvězdích i o objevech spojených s průzkumem kosmu.
Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.