Úvod > Aktuality > Kalendář leteckých přehlídek v roce 2022
Zážitky

Kalendář leteckých přehlídek v roce 2022

  • Vydáno18. dubna 2022
Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.
Každý měsíc můžete být jinde a během několika měsíců procestujeme celé Česko. Od první přehlídky v Plasech se přesuneme do Hradce Králové, Pardubic, Mladé Boleslavi, kam můžete během léta zamířit hned na dvě akce. Fandy aviatiky a historie letectví určitě nadchnou akce v Přerově a Plzni. S letadly se letos rozloučíme v Olomouci a Ostravě.
 

Duben: Den ve vzduchu v Plasích

Letadla PlasyDen ve vzduchu s Plzeňským krajem, největší letecká show na západě Čech, proběhne letos na letišti aeroklubu Plasy o víkendu 30. dubna až 1. května. V hlavním programu vystoupí The Flying Bulls Aerobatics Team (nejlepší akrobatická skupina na světě), aktobatický pilot Petr Kopfstein, celodřevěný československý unikát Avia BH – 1 či historický sportovní rekordman Klemm 25 H.

K dispozici jako každý rok budou i atrakce pro děti, lunapark a i klidová odpočinková zóna s prolézačkami, pískovištěm a lavičkami. Za vstupné zaplatíte 300 Kč, předškoláci do 6 let mají vstup zdarma, děti do 12 let platí 100 Kč. Děti, které nedosáhly věku 7 let a držitelé průkazu ZTP, ZTP/P mají vstup zdarma bez vstupenky (nevztahuje se na vstup do Zlaté zóny). Ve Zlaté zóně stojí lístek 800 Kč.
 

Květen: Helicopter Show v Hradci Králové a Aviatická pouť Pardubice

Helicopter ShowNa letiště v Hradci Králové se v sobotu 12. a v neděli 13. května vypravte na Helicopter Show. Opět se můžete těšit na desítky typů vrtulníků, malé proudové i akrobatické letouny, ukázky činnosti Policie ČR, Hasičských záchranných sborů ČR, Zdravotnické záchranné služby a mnoha dalších. Zásah všech složek IZS společně s vrtulníky u simulované hromadné nehody je každoročně velmi oblíbený, proto se na něj diváci mohou těšit i v letošním roce. Semináře pro odborníky z řad složek IZS proběhnou tentokrát se zaměřením na spolupráci s Leteckou záchrannou službou v režimu nepřetržitého provozu.

Stálicí v kalendářích evropských leteckých přehlídek je Aviatická pouť; letošní ročník proběhne poslední květnový víkend 28. a 29. května na letišti Pardubice, letos se uskuteční již 30. jubilejní ročník akce! Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Jako obvykle dojde i na vystoupení Vzdušných sil Armády ČR a Centra leteckého výcviku Pardubice, akrobatická vystoupení, automobilové veterány a velký dětský den pro nejmenší návštěvníky. Kluby vojenské historie vás rádi pozvou do svých kempů, podíváte se na nablýskané veterány i na nejmodernější auta různých značek. Na své si přijdou i milovníci letecké archeologie. Nechabí obvykle ani hasiči s vystavenou technikou.


Červen: Memorial Air Show v Roudnici a Historical AirShow v Mladé Boleslavi

letadloDobový letecký denMladé Boleslavi je mezi diváky oblíbený především svoji „rodinnou atmosférou“, která je dána příjemným zázemím aeroklubového letiště a možností mít všechno „na dosah“. Letos se bude konat 18. června a v bojových scénkách vystoupí společně s historickými letadly i kompars v uniformách. Nebude chybět ani dobová hudba a zajímavý komentář. Po celý den budou také probíhat zážitkové lety v letounech i vrtulnících.

Naopak velkou leteckou akcí je Memorial Air Show v Roudnici nad Labem, která svou historií sahá až k roku 1991. V programu letošního ročníku, který proběhne 25. a 26. června se představí nejen historické letouny, ale i současná letecká technika. Vedle letového programu, který trvá od 12 až po 17 hodinu, tak lze navštívit atrakce pro děti, prohlédnout si vojenské auto-veterány, výstavy military klubů, nakoupit mnoho upomínkových předmětů nejen s leteckou tematikou.
 

Červenec: otevřené dveře hangáru Točná a nebe plné ultralightů

LetadloKaždou druhou sobotu v měsíci (březen až prosinec) jsou pořádány dny otevřených dveří hangáru Točná v Praze, kdy mohou návštěvníci vidět rozsáhlou expozici o československém letectví s letuschopnými exponáty. V červenci mohou návštěvníci přijít v sobotu 9. 7. 2022.

Tradiční slet všeho co létá v České Třebové se chystá také na sobotu 30. července. Aeroklubu Česká Třebová srdečně zve na tuto akci všechny piloty UL a příznivce létání. V rámci akce se můžete těšit na jednotlivá vystoupení UL strojů i prezentace prací modelářů a jejich letové ukázky.
 

Srpen: chebský Letecký den

letecký den v ChebuLetecký den v Chebu to je dechberoucí show, moderní i historická letadla a parádní podívaná pro celou rodinu, která se letos uskuteční 13. a 14. srpna 2022. Těšit se můžete na dechberoucí program pro celou rodinu plný moderních i historických letadel a vrtulníků. Sólové i skupinové akrobatické vystoupení. Úžasní piloti z České republiky, ale i ze světa. Areál letiště v Chebu se opět otevře už v brzkých dopoledních hodinách a nabídne parádní doprovodný program. Výstavy armádní techniky, dobové tábory, ale také například atrakce pro děti i dospělé. Před začátkem a po skončení letového programu budou mít návštěvníci akce možnost využít vyhlídkové lety v nejrůznějších typech letadel a vrtulnících.


Září: CIAF v Hradci Králové a Dny NATO v Ostravě

Gradient Grand PrixVelkou akcí ke konci sezóny je tradiční CIAF – Czech International Air Fest, největší letecká přehlídka a soutěž špičkových vojenských bojových letounů, která se odehraje letos v sobotu 3. a v neděli 4. září na letišti v Hradci Králové. Své letecké umění tu předvádějí vojenští i civilní piloti, vojenská letectva i akrobatické skupiny. Atraktivní podívaná na nebi i na zemi bývá cílem fanoušků letectví z celé Evropy – připojíte se k nim i vy? Letiště bude otevřeno v sobotu a neděli vždy od 8:00. Letový program bude zahájen v 11:00 a bude trvat do 17:00.

O tečku za letošní sezonou se postará akce, která proběhne 17. až 18. září a nesmí na ní chybět žádný fanda letectví a letadel! Jedná se o Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky v Ostravě, největší bezpečnostní přehlídce v Evropě. Na letišti Leoše Janáčka bude k vidění vojenská, policejní i záchranářská technika, ukázky výcviku speciálních jednotek, letecká představení a prezentace nejrůznějších profesí a útvarů, od vojáků, hasičů a policistů přes celníky, vězeňskou službu a městskou policii až po elitní útvary. Protože naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita, hlavním cílem Dnů NATO je představit lidem širokou škálu prostředků, kterými Česká republika a její spojenci disponují v oblasti zajištění bezpečnosti. Vstup na Dny NATO je bezplatný.
Dny NATO v Ostravě 2023

16.9.
17.9.
Dny NATO v Ostravě 2023

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Expozice na letišti Točná

Expozice na letišti Točná

Letiště Točná je součástí veřejné dopravní infrastruktury ČR a integrovaného záchranného systému. Jedná se o malé letiště v klidné lokalitě na okraji, Prahy mezi Komořany a Cholupicemi. Každou druhou sobotu v měsíci od března do prosince se zde konají Dny otevřených dveří.

Air park Zruč u Plzně

Air park Zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si zevrubně prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku nedaleko Plzně.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 11. a 12. únor 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botasky, Moser anebo výrobců automobilek Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám přinášíme dnes v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Elektrárna jako cíl zajímavého výletu? Proč ne? Podíváte se do infocenter se spoustou interaktivních modelů, leckde i do provozu samotných elektráren anebo na zajímavé virtuální prohlídky. A dokonce i na rozhlednu, do obrovské skalní síně nebo se projdete po obřích zdymadlech. Prozkoumejte svět energie na Kudy z nudy!
Zážitky

Kde děti odmění za vysvědčení?

Řada zoologických zahrad, koupališť, památek a dalších zajímavých míst připravila pro děti zajímavé nabídky v polovině školního roku. Za hezké známky mohou získat vstup zdarma nebo zajímavou slevu, případně bude pro školáky na pololetní prázdniny, které připadají na pátek 3. února připraven zajímavý program.
Zážitky