Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel
Zážitky

Kalendář 2024: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel

Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.
Během několika měsíců procestujeme Česko, od první přehlídky v Plasech se přesuneme do Pardubic, zavítáme do Hradce Králové či Chebu. Sezonu zakončíme v Ostravě.
 

Duben: Den ve vzduchu v Plasích

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem, největší letecká show na západě Čech, proběhne letos na letišti aeroklubu Plasy o víkendu 27. dubna až 28. dubna

Velký lákadlem pro rok 2024 bude legendární NorthAmerican P-51D Mustang „Little Rebel“ s rokem výroby 1945. Stíhačka P-51D-30-NT Mustang s číslem 45-11495 byla vyrobena v Dallasu v roce 1945 a v Plasech zažije svou premiéru.
 

Červen: Aviatická pouť Pardubice, AirShow v Mladé Boleslavi a Žamberku

Stálicí v kalendářích evropských leteckých přehlídek je Aviatická pouť; ročník 2024 proběhne poslední květnový víkend 1. až 2. června na letišti Pardubice, akce se uskuteční již po 32.!

Letiště je otevřeno pro veřejnost od 08:00 do 20:00 hodin. Hlavní program probíhá od 12:00 do 16:30 hodin. Program je totožný po oba dny.

Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Jako obvykle dojde i na vystoupení Vzdušných sil Armády ČR a Centra leteckého výcviku Pardubice, akrobatická vystoupení, automobilové veterány a velký dětský den pro nejmenší návštěvníky. Kluby vojenské historie vás rádi pozvou do svých kempů, podíváte se na nablýskané veterány i na nejmodernější auta různých značek. Na své si přijdou i milovníci letecké archeologie. Nechybí obvykle ani hasiči s vystavenou technikou.

Pokud vás lákají spíše menší letecké dny, 15. června můžete vyrazit na Historical Airshow do Mladé Boleslavi22. června se koná Airshow v Žamberku. V roce 2024 se představí nejen zavedení letci, ale organizátoři chystají i novinky.
 

Srpen: Legendy nebes v Hradci Králové, Letecký den v Chebu

Na začátku srpna, konkrétně v pátek 2.8 a v sobotu 3.8., můžete vyrazit do Hradce Králové, kde se koná letecký den Legendy nebes. Tradiční letecký den přináší do pojetí leteckých dnů nový čerstvý vítr. Festival je rozdělen do tří částí, kde první je věnována hlavně dětem, proto je pro ně připraven bohatý dětský program

Pro milovníky letadel bude samozřejmě připravena výstava letecké techniky, historických vozidel a vojenské techniky. Na nebi se potom představí opravdové legendy, kterými jsou bezesporu letecké stoje z období první a druhé světové války a z doby meziválečné, akrobatické skupiny. Pozor, oproti jiným leteckým dnů, v Hradci se bude program pro oba dny lišit. 

Velkolepé grand finále leteckého programu bude noční letecká pyroshow, unikátní představení letadel s využitím speciálních světlených efektů a pyrotechniky. K tomu bude sladěná hudba s připravenou choreografií.

Do kalendářů leteckých dnů se vrací Cheb. V roce 2024 se bude v západočeském městě konat letecká přehlídka 17. a 18. srpna. Těšit se můžete na atraktivní program plný moderních i historických letadel a vrtulníků. Chybět nebude sólová a skupinová akrobacie, úžasní piloti z České republiky i ze světa.
 

Září: Dny NATO v Ostravě

O tečku za sezonou se postará akce, která proběhne 21. až 22. září a nesmí na ní chybět žádný fanda letectví a letadel! Jedná se o Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky v Ostravě, největší bezpečnostní přehlídce v Evropě.

Na letišti Leoše Janáčka bude k vidění vojenská, policejní i záchranářská technika, ukázky výcviku speciálních jednotek, letecká představení a prezentace nejrůznějších profesí a útvarů, od vojáků, hasičů a policistů přes celníky, vězeňskou službu a městskou policii až po elitní útvary. Protože naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita, hlavním cílem Dnů NATO je představit lidem širokou škálu prostředků, kterými Česká republika a její spojenci disponují v oblasti zajištění bezpečnosti. Vstup na Dny NATO je bezplatný.
Letka Aviatické poutě

Letka Aviatické poutě

Organizátoři Aviatické poutě, která se pravidelně každý rok koná v Pardubicích, založili Letku Aviatické poutě. Zpočátku měla letka dvě letadla, ale postupně přibývají. Chtějí je prezentovat nejen na pouti, ale i na dalších akcích, a v budoucnu založit letecké muzeum.

Airshow v Žamberku 2024

22. 6.
Airshow v Žamberku 2024

Letiště v Žamberku pořádá další ročník úspěšného leteckého dne. Kromě již zavedených účinkujících chystáme i několik naprostých novinek, které zatím na nebi východních Čech dosud nikdo neviděl.

Historical AirShow v Mladé Boleslavi 2024

15. 6.
Historical AirShow v Mladé Boleslavi 2024

Nevídaná letecká show pro malé i velké. Přijměte pozvání na tradiční dobový letecký den v Mladé Boleslavi, který se letos uskuteční 15.6.2024. Unikátní letecká vystoupení doplní historická pozemní technika a dobová atmosféra. Návštěvníky čeká celodenní zábava pro celou rodinu.

Aviatická pouť v Pardubicích 2024

1. 6.2. 6.
Aviatická pouť v Pardubicích 2024

Na pardubickém letišti uskuteční již 32. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Letos od 1. do 2. června 2024.

Legendy nebes – letecký den v Hradci Králové

2. 8.3. 8.
Legendy nebes – letecký den v Hradci Králové

Letecký festival pro celou rodinu s jedinečným konceptem v Hradci Králové. Legendární letadla, dechberoucí akrobacie, letecké souboje, nadupaný dětský program, vyhlídkové lety, večerní program s koncerty a noční letecká pyroshow. Jediná v České republice!

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecký den Cheb 2024

17. 8.18. 8.
Letecký den Cheb 2024

Staňte se součástí leteckého dne Cheb! Dechberoucí show, moderní i historická letadla a parádní podívaná pro celou rodinu se uskuteční 17. a 18. srpna 2024.

Den ve vzduchu 2024

27. 4.28. 4.
Den ve vzduchu 2024

Den ve vzduchu 2024 je dechberoucí show, moderní i historická letadla a parádní podívaná pro celou rodinu. Koná se na letišti v Plasech v Plzeňském kraji.

Dny NATO v Ostravě 2024

21. 9.22. 9.
Dny NATO v Ostravě 2024

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Letecké muzeum v Kunovicích

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Letiště Praha – největší letiště v České republice

Letiště Praha – největší letiště v České republice

Mezinárodní letiště Praha – Ruzyně bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V roce 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno. Dne 5. října 2012 došlo k oficiálnímu přejmenování na Letiště Václava Havla Praha, na počest bývalého prezidenta ČR.

Air park Zruč u Plzně

Air park Zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si zevrubně prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku nedaleko Plzně.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Letiště Pardubice – nejnovější mezinárodní letiště v České republice

Letiště Pardubice – nejnovější mezinárodní letiště v České republice

Pardubické letiště je nejmladší mezinárodní letiště v České republice se smíšeným civilním a vojenským provozem. Zatím odtamtud létají jen charterové lety v letní sezóně.

Letiště Karlovy Vary – nejmenší mezinárodní letiště v České republice

Letiště Karlovy Vary – nejmenší mezinárodní letiště v České republice

Nejmenší letiště s mezinárodním statutem a s pravidelnými linkami mají Karlovy Vary. Na toto tletiště létají několikrát týdně letadla z Moskvy a v hlavní lázeňské sezóně také z Tel Avivu v Izraeli.

Expozice na letišti Točná

Expozice na letišti Točná

Letiště Točná je součástí veřejné dopravní infrastruktury ČR a integrovaného záchranného systému. Jedná se o malé letiště v klidné lokalitě na okraji, Prahy mezi Komořany a Cholupicemi. Každou druhou sobotu v měsíci od března do prosince se zde konají Dny otevřených dveří.

Další aktuality

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Safari běh 2024, Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy, Sovinecké sokolnické slavnosti 2024, Pohádky v pevnosti Terezín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (13.4. – 14.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Tulipánové jaro v Moravské Třebové, Pardubický vinařský půlmaraton 2024, Příběh zámku a zámek příběhů v Ratibořicích, Safari běh 2024, Odemykání Jizery 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
Zážitky

Kalendář 2024: Objevte svou ameriku aneb akce, kde si prohlédnete nejkrásnější automobilové veterány

Co měli kromě celosvětové popularity společného Elvis Presley, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Salvador Dalí? Všichni milovali ikonická americká auta. Na naleštěné legendy se můžete přijít podívat do muzea anebo na některou z akcí. Portál Kudy z nudy vám poradí, kdy a kam vyrazit na parádní výlet.
Zážitky

Lesoparky, zážitkové areály a dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Zážitky