ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů
Benešova vila
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Poslechněte si audio verzi článku
Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
Ano, i tak může vypadat dovolená. S našimi prezidenty zamíříme do hor i k vodě, procestujeme Čechy, Moravu, Slovensko a podíváme se i dál do světa. Třeba s prezidentem Masarykem, který byl v porovnání s ostatními velký světoběžník.
 

Masaryk: Topoľčianky, Židlochovice a Lány

zámek lányJeruzalém, severní Afrika, Řecko, Paříž nebo francouzská Riviéra – náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl velký cestovatel. Na dovolenou jezdíval obvykle v srpnu, každé léto od roku 1923 do roku 1935 pak trávil většinou dva nebo i více měsíců na zámku ve slovenských Topoľčiankách, jezdíval i do Bystričky u Martina a jihomoravských Židlochovic. Na dovolené sice odpočíval, ale zároveň přijímal státní a soukromé návštěvy, v Topoľčiankách vznikly i známé Hovory s TGM. Nakonec si velmi oblíbil zámek Lány, kde zůstal žít i po abdikaci.
 

S profesorem Masarykem na Capri

ostrov capriMasarykových stopách se můžete vypravit na ostrov Capri, kde byl celkem třikrát. Poprvé se tu zastavil v roce 1913 a setkal se tu s ruským emigrantem Maximem Gorkým. Jako prezident Československé republiky se TGM na ostrov vrátil v letech 1921 a 1922, a to na několik měsíců. Pobyty si vynutil jeho špatný zdravotní stav a vleklá choroba, kdy mu lékaři doporučili doléčení na jihu. Cestoval inkognito, pod jménem profesor Thomas G. Marsden. Vypravil se také do Neapole a navštívil Vesuv, Pompeje i Řím. Na Capri si koupil pár nezbytností, mimo jiné sandály, plavky a vývrtku. I důstojný pán v upraveném obleku a s kravatou si zjevně dovolenou uměl užít!
 

Beneš: prezident, který neuměl odpočíval

Benešova vilaVášní Edvarda Beneše byla politika a nepochybně by si rozuměl s pozdějším prezidentem Václavem Klausem, který prohlásil, že nechápe lidi, kteří si berou dovolenou. Beneš podobně jako jeho předchůdce TGM jezdil do Topoľčianek, jinak ale odpočíval neuměl a na dovolenou se vlastně vydal jen párkrát: cílem býval ostrov Port Cros ve Středozemním moři. Nakonec si kousek své milované Francie přestěhoval do Čech: vila v Sezimově Ústí byla záměrně navržená jako jihofrancouzské venkovské sídlo. Od jejího dokončení roku 1931 už prezidenta nikdo na zahraniční dovolenou nedostal, s manželkou Hanou trávili všechny letní dovolené, Vánoce i Velikonoce právě v Sezimově Ústí. Podívat se sem můžete i vy: vila je otevřena v letní sezóně od května do října od úterý do neděle, v říjnu od pátku do neděle.
 

Dovolená, kterou nechcete zažít

krymNa Kudy z nudy jsme objevili místa, kde budete bydlet jako prezidenti. Prezidentská apartmá, luxusní hotely nebo Prezidentská chata určitě budou lepším místem pro dovolenou než destinace, kam jezdili všichni dělničtí prezidenti od Gottwalda po Husáka. Svou dovolenou trávili na Krymu. Ten sice patřil k ikonickým černomořským letoviskům – připomeňme, že sem jezdíval poslední ruský car a vilu tu měl i první československý premiér Karel Kramář – ti ale nemuseli dovolenou trávit společně s ruskými soudruhy ve všeobjímající atmosféře strachu a politických čistek. Například při dovolené srpnu 1948 v Alupce musel Gottwald třikrát ke Stalinovi na kobereček a probírali spolu „lehká“ dovolenková témata, třeba třetí světovou válku. Není divu, že se Gottwald většinu času schovával v pokoji ve společnosti osvědčené dvojice, dýmky a alkoholu.

Později na Krym jezdíval i Gustáv Husák, kterého doprovázela jeho přítelkyně, novinářka Viera Millerová. Ona se kvůli němu rozvedla, ale Husák se s ní oženit nechtěl. Pak ale prý stačila jedna dovolená na Krymu, výhružně pozvednutí obočí Leonida Brežněva, a Husák se musel ženit.
 

Zápotocký a Novotný: dovolená v zotavovně, Orlík a Posázaví

OrlíkTopoľčianky, lovecký zámeček Tatranská Javorina, Krkonoše, Vysoké nad Jizerou a odborářské zotavovny: to byla místa, kde trávil dovolenou prezident Antonín Zápotocký. Prý byl mistrem zavařování a pověstné byly jeho kompoty a nakládané houby, ale o žádné chatě nebo chalupě se dobové zprávy nedochovaly. Jeho následovníci v prezidentském úřadě ovšem chalupy nebo chaty většinou měli. Pořídil si ji i Antonín Novotný, který po dokončení rekreačního komplexu ve Vystrkově (nyní wellness hotel Orlík) jezdil na víkendy hlavně na Orlík. Pro prezidentský důchod si pořídil chatu v Mirošovicích v Posázaví, z Orlíku si sem nechal převézt milované včely.
 

Svoboda: Jizerky, Dukelský průsmyk a Tatry

Tohle bude mnohým z vás povědomé a blízké: prezident Ludvík Svoboda s manželkou Irenou své dovolené nejraději trávili v přírodě s rodinou a přáteli. Prochodili a v zimě projezdili na lyžích všechny československé hory včetně Podkarpatské Rusi, spávali v turistických chatách i pod širým nebem. V 60. letech se usadili: koupili si chalupu v Jizerských horách. První prezidentská dovolená ale v roce 1968 mířila do Vysokých Tater, kde měl bývalý generál své oblíbené trasy, třeba na Zbojnickou chatu, Gerlachovský štít, na Lomnický štít i na Rysy. Nikdy nezapomněl navštívit Dukelský průsmyk, jímž při osvobozování Československa sám prošel, s Tatrami se pak naposled rozloučil v roce 1970, kdy ho už cestou z kopce prý bolívala kolena. Dodejme, že mu bylo pětasedmdesát let.
 

Prezidenti – chalupáři

Všichni porevoluční prezidenti, Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman i Petr Pavel trávili a tráví vždy alespoň část dovolené na chalupě. Která je nejznámější? Patrně Hrádeček u Trutnova, který se díky Havlovi a jeho ženě Olze stal už 70. a 80. letech centrem disentu a undergroundové kultury. To chalupa Klausových v Prudicích u jihočeského Tábora je proti tomu obyčejná chalupa, kam podle místních nejčastěji jezdila Livie Klausová s vnoučaty. Zemanova chalupa v Novém Veselí na Vysočině je vlastně část historické tvrze, kterou budoucí prezident koupil na inzerát v 80. letech a žil tu i během svého politického důchodu v letech 2002 až 2012. Oblíbil si i Veselský rybník, kolem něhož vede naučná stezka, a jeho plavby na nafukovacím člunu každé léto spolehlivě plnily stránky novin a časopisů. Příběhy z chalupy v České Čermné na Náchodsku zveřejňuje Petr Pavel pravidelně na sociálních sítích, například s otázkou, zda se „obří“ stromeček vejde do malé chaloupky. Během dovolené si určitě také rád zajezdí na motorce.
7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

I hlavy státu jsou jen lidé a mají své chutě. Co se servírovalo na Pražském hradě a v Lánech a jaká jídla si oblíbili naši prezidenti? Kdo měl rád obyčejné prosté jídlo a kdo si naopak potrpěl na exotiku? Vydejte se s námi po stopách prezidentských chutí a upečte si také originální dort President podle receptu renomované české kuchařky!

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

Hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit: nejstarší, nejužší, nejvyšší, nejmenší i největší

Hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit: nejstarší, nejužší, nejvyšší, nejmenší i největší

Vyberte si na portálu Kudy z nudy unikátní místo k ubytování! Hledáte hotely, které vybočují z průměru? Právě na vás jsme mysleli a sestavili žebříček hotelových kuriozit. Sbalte si kufry a ubytujte se v hotelech, které splňují některé z mnoha nej! Nejužší starý hotel? Hotel ve věži? Hotel, kde se budete cítit jako ve vesmírné lodi? Nejstarší hotel? Hotel s jediným pokojem? Anebo hotel tak vysoko v oblacích, že výš už to v Česku nejde? Víme o všech, a připojíme také osvědčené tipy na netradiční ubytování v rozmanitých stylech.

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádku víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Když v roce 1918 vzniklo Československo, v čele nového státu stanul Tomáš Garrigue Masaryk, výrazná osobnost boje za národní sebeurčení. Kolik prezidentů se od té doby vystřídalo v čele naší země, jaké osudy a příběhy je provázejí?

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Československé peníze před pár lety oslavily stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

Další aktuality

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
28. červen 2024 15:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!
26. červen 2024 8:49
Životní styl

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
25. červen 2024 6:13
Životní styl