Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou
Památky

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

Poslechněte si audio verzi článku
Britská královna Alžběta II. slaví narozeniny dvakrát v roce – poprvé soukromě 21. dubna, tedy v den, kdy se v roce 1926 narodila, podruhé v červnu s celou zemí. Důvod je jednoduchý: nevyzpytatelné anglické počasí a pro oslavy pod širým nebem příznivější letní měsíce. Kde najdeme místa a zajímavé momenty, které královnu anebo Velkou Británii na dálku spojují s Českou republikou?
Jihočeský zámek Hluboká
Královna má k oslavám ale mnohem víc důvodů než jen své dubnové narozeniny: v čele Spojeného království stojí od smrti svého otce Jiřího VI., tedy od 6. února 1952. Díky její dlouhověkosti už Británie oslavila stříbrné, zlaté, diamantové i safírové výročí, letos ji tedy čeká platinové jubileum: oslavy 70 let na trůnu. Ty se chystají na první červnový víkend, sérii akcí pak odstartuje slavnostní vojenská přehlídka Trooping the Colour. Po celé Británii i v zámořských oblastech se rozhoří více než jeden a půl tisíce signálních ohňů, Britové dostanou volno v práci, chystá se i slavnostní mše v londýnské katedrále svatého Pavla, koncert světových hudebních hvězd, dostihy v Epsomu, jubilejní hostina a také slavnostní průvod tisíců kostýmovaných postav a alegorických vozů Londýnem.

Platinové jubileum dosud žádný britský panovník neslavil, a pokud Alžběta II. vydrží ve funkci až do léta 2024, zlomí tím rekord Ludvíka XIV., francouzského Krále Slunce. Ten zatím se 72 roky a 110 dny drží titul nejdéle vládnoucího panovníka na světě.
 

1. Alžběta II. v České republice

První oficiální návštěva britského panovníka v českých zemích se odehrála v březnu 1996. Alžběta II. a její manžel princ Philip přijeli na třídenní státní návštěvu České republiky na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. V Praze si prohlédli Karlův most, Staroměstskou radnici a Pražský hrad, během návštěvy zavítali i do Brna. Královna se tehdy rovněž setkala s vdovami po českých letcích, kteří za druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu / Royal Air Force.
 

2. Thunovský palác aneb britské velvyslanectví

Podívat se do Thunovského paláce v Thunovské ulici na Malé Straně, v němž již od roku 1919 sídlí velvyslanectví Spojeného království, není samozřejmost. Pro zájemce se reprezentační sály barokního paláce a místnosti, kde přebývala královna Alžběta II., princ Charles nebo Margaret Thatcherová, poprvé otevřely v roce 2014, a Dny otevřených dveří se opakují jen výjimečně. Pokud chcete vidět velvyslanectví jinak než z ulice, sledujte náš kalendář akcí.

Velvyslanectví České republiky v Londýně sídlí společně se slovenským velvyslanectvím na křižovatce ulic Kensington Palace Gardens a Bayswater Road v budově v brutalistním stylu. Stavba z roku 1965 architektů Jana Bočana, Jana Šrámka a Karla Štěpánského z ateliéru Beta Prague Project Institute získala cenu od Královského institutu britských architektů za nejlepší budovu ve Spojeném království vytvořenou zahraničními architekty.
 

3. Čechy a Shakespearova Zimní pohádka

I když znáte Británii jen málo a zběžně, víte o ní rozhodně víc než Britové, kteří by se spolehli na informace z děl Williama Shakespeara. Ve hře Zimní pohádka totiž slavný dramatik popisuje Čechy jako zemi na mořském pobřeží, což rozveselovalo už jeho současníky. Příznivci Shakespearova díla hledají vysvětlení v časech krále Přemysla Otakara II., kdy území ovládané českým králem skutečně dosahovalo až k Jaderskému moři, jiní vše svádí na tiskovou chybu anebo záměr. Nesmyslný zeměpisný údaj prý Shakespeare použil nachvál, aby zdůraznil nereálnost a fantastičnost celého příběhu. 
 

4. Hrad Windsor, tři šlechtici a tři zámky

Hrad Windsor v hrabství Berkshire není jen oblíbené sídlo britské královny, ale také nejstarší a po Pražském hradě druhý největší obývaný hrad na světě. Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu Windsor patří mezi tři oficiální královské rezidence. Královna tu se svou rodinou tráví většinu volných víkendů. Bývá tu také během Velikonoc a v červnu, kdy probíhají dostihy Royal Ascot. Traduje se, že právě Windsor byl předobrazem pro novogotický zámek Hluboká se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím. Skutečnost je ale ještě zajímavější: když kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou a také s hrabětem Františkem Arnoštem Harrachem a knížetem Lichtensteinem cestovali po britských ostrovech, nepřivezli si inspiraci pro jeden, ale hned tři zámky v českých zemích. Už v roce 1839 totiž hrabě Harrach zahájil stavbu Hrádku u Nechanic, romantického sídla ve stylu windsorské gotiky, o něco později pak kníže Liechtenstein přistoupil k historizujícím úpravám zámku Lednice.
 

5. Letohrádek z Kew u zámku Veltrusy

Rozsáhlý krajinářský park kolem zámku Veltrusy s dančí oborou zdobí řada půvabných pavilonů a můstků. K nejhezčím patří Velký templ aneb Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova. V roce 1794 jej postavil architekt Matěj Hummel, který pro neobvyklou stavbu s kruhovým půdorysem našel inspiraci v Kew Garden v Anglii. Vnitřní síň je zakončena kopulí, interiér zdobí bohatá štuková výzdoba v bílé barvě na modrém podkladě.
 

6. Skotské hry na zámku Sychrov

Už jsme někdy zažili Skotské hry, které podobně jako tartan, kilt, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska? Možnost máte přímo u nás doma, protože jedny z největších skotských her v Evropě se od roku 2001 každý rok v srpnu konají na zámku Sychrov. Vedle typického folkloru se skotskými dudy, bubny a kilty si užijete skotské tance, originální sportovní disciplíny i skotské speciality včetně národní pochoutky všech Skotů, jíž je haggis. Připravuje se ze skopového jazyka, srdce, loje i plic, a výsledek chutná jako něco mezi naší zabijačkovou tlačenkou a jitrnicí.
 

7. Anglická hořká aneb Becherovka

Likér jménem English Bitter, Anglická hořká, obsahuje vodu z Karlových Varů, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí. Starý název se ale už nepoužívá, dnes se výsledek nazývá Becherovka. U jejího zrodu stál obchodník Josef Vitus Becher (1769–1840), který se v krámku U Tří skřivanů mimo jiné věnoval výrobě alkoholu. Recept na nový likér mu prý před odjezdem v roce 1805 daroval anglický lékař Christian Frobrig, který na cestách doprovázel knížete von Plettenberg. Josef Becher recept dva roky testoval a v květnu 1807 začal ve svém krámku prodávat první lahvičky; výsledku dal název Anglická hořká a označil jej za žaludeční kapky. Není divu, že ve městě, kam většina lázeňských hostů přijížděla s neduhy zažívacího traktu, se Becherův vynález ujal mnohem úspěšněji než fádní vývary z bylin a koření nebo žaludeční diety.
        

Víte, že…?

  • Tradici dvou oslav vymyslel už král Jiří II. v roce 1748. Narodil se totiž v listopadu, měsíci, který venkovním slavnostem nepřeje. Král se kvůli počasí rozhodl veřejné oslavy posunout na příznivější měsíc a zároveň je spojit s vojenskou přehlídkou, pro kterou se vžil název Trooping the Colour.
  • V plném proudu už je soutěž o nejlepší recept na pudink, aby se vítězná pochoutka mohla servírovat během hlavních oslav. Jejich kvalitu a chuť hodnotí odborná porota včetně britské spisovatelky a specialistky na gastronomii Mary Berryové nebo novozélandské šéfkuchařky Moniky Galettiové.
  • Na počest platinového jubilea nechala iniciativa The Queen’s Green Canopy (QGC) vysadit více než 60 000 stromů; s jejich výsadbou se samozřejmě nečekalo na červen, práce se rozběhly už na jaře.
Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Po stopách šlechtických rodů: se Schwarzenbergy po jižních Čechách na kole

Po stopách šlechtických rodů: se Schwarzenbergy po jižních Čechách na kole

Jak již název výletu napovídá, navštívíme mnoho památek – Český Krumlov, Zlatou Korunu, Holašovice, Hlubokou nad Vltavou a České Budějovice. Délka cyklovýletu je 62 km, takže si užijete skvělý den v sedle kola a po zajímavých památkách.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní anebo perla jižních Čech, která se jako bílý svatební dort tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou: tak se obvykle mluví a píše o Hluboké, jednom z našich nejkrásnějších zámků. O novogotickém skvostu se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím se také říká, že inspiraci k jeho nové podobě si kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, přivezli z Anglie. Skutečně ale byl předobrazem Hluboké královský zámek Windsor?

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků, kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova a také zámky, jejichž stavitelé nebo majitelé se inspirovali šlechtickými sídly staré dobré Anglie. „Velkou“ Hlubokou určitě znáte, ale co byste řekli malé Hluboké nebo letohrádku, který jako by se do Polabí přenesl ze zahrad kolem Stowe House v Buckinghamshire?

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky