Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou
7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

  • Vydáno12. května 2022
Britská královna Alžběta II. slaví narozeniny dvakrát v roce – poprvé soukromě 21. dubna, tedy v den, kdy se v roce 1926 narodila, podruhé v červnu s celou zemí. Důvod je jednoduchý: nevyzpytatelné anglické počasí a pro oslavy pod širým nebem příznivější letní měsíce. Kde najdeme místa a zajímavé momenty, které královnu anebo Velkou Británii na dálku spojují s Českou republikou?
Jihočeský zámek Hluboká
Královna má k oslavám ale mnohem víc důvodů než jen své dubnové narozeniny: v čele Spojeného království stojí od smrti svého otce Jiřího VI., tedy od 6. února 1952. Díky její dlouhověkosti už Británie oslavila stříbrné, zlaté, diamantové i safírové výročí, letos ji tedy čeká platinové jubileum: oslavy 70 let na trůnu. Ty se chystají na první červnový víkend, sérii akcí pak odstartuje slavnostní vojenská přehlídka Trooping the Colour. Po celé Británii i v zámořských oblastech se rozhoří více než jeden a půl tisíce signálních ohňů, Britové dostanou volno v práci, chystá se i slavnostní mše v londýnské katedrále svatého Pavla, koncert světových hudebních hvězd, dostihy v Epsomu, jubilejní hostina a také slavnostní průvod tisíců kostýmovaných postav a alegorických vozů Londýnem.

Platinové jubileum dosud žádný britský panovník neslavil, a pokud Alžběta II. vydrží ve funkci až do léta 2024, zlomí tím rekord Ludvíka XIV., francouzského Krále Slunce. Ten zatím se 72 roky a 110 dny drží titul nejdéle vládnoucího panovníka na světě.
 

1. Alžběta II. v České republice

První oficiální návštěva britského panovníka v českých zemích se odehrála v březnu 1996. Alžběta II. a její manžel princ Philip přijeli na třídenní státní návštěvu České republiky na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. V Praze si prohlédli Karlův most, Staroměstskou radnici a Pražský hrad, během návštěvy zavítali i do Brna. Královna se tehdy rovněž setkala s vdovami po českých letcích, kteří za druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu / Royal Air Force.
 

2. Thunovský palác aneb britské velvyslanectví

Podívat se do Thunovského paláce v Thunovské ulici na Malé Straně, v němž již od roku 1919 sídlí velvyslanectví Spojeného království, není samozřejmost. Pro zájemce se reprezentační sály barokního paláce a místnosti, kde přebývala královna Alžběta II., princ Charles nebo Margaret Thatcherová, poprvé otevřely v roce 2014, a Dny otevřených dveří se opakují jen výjimečně. Pokud chcete vidět velvyslanectví jinak než z ulice, sledujte náš kalendář akcí.

Velvyslanectví České republiky v Londýně sídlí společně se slovenským velvyslanectvím na křižovatce ulic Kensington Palace Gardens a Bayswater Road v budově v brutalistním stylu. Stavba z roku 1965 architektů Jana Bočana, Jana Šrámka a Karla Štěpánského z ateliéru Beta Prague Project Institute získala cenu od Královského institutu britských architektů za nejlepší budovu ve Spojeném království vytvořenou zahraničními architekty.
 

3. Čechy a Shakespearova Zimní pohádka

I když znáte Británii jen málo a zběžně, víte o ní rozhodně víc než Britové, kteří by se spolehli na informace z děl Williama Shakespeara. Ve hře Zimní pohádka totiž slavný dramatik popisuje Čechy jako zemi na mořském pobřeží, což rozveselovalo už jeho současníky. Příznivci Shakespearova díla hledají vysvětlení v časech krále Přemysla Otakara II., kdy území ovládané českým králem skutečně dosahovalo až k Jaderskému moři, jiní vše svádí na tiskovou chybu anebo záměr. Nesmyslný zeměpisný údaj prý Shakespeare použil nachvál, aby zdůraznil nereálnost a fantastičnost celého příběhu. 
 

4. Hrad Windsor, tři šlechtici a tři zámky

Hrad Windsor v hrabství Berkshire není jen oblíbené sídlo britské královny, ale také nejstarší a po Pražském hradě druhý největší obývaný hrad na světě. Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu Windsor patří mezi tři oficiální královské rezidence. Královna tu se svou rodinou tráví většinu volných víkendů. Bývá tu také během Velikonoc a v červnu, kdy probíhají dostihy Royal Ascot. Traduje se, že právě Windsor byl předobrazem pro novogotický zámek Hluboká se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím. Skutečnost je ale ještě zajímavější: když kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou a také s hrabětem Františkem Arnoštem Harrachem a knížetem Lichtensteinem cestovali po britských ostrovech, nepřivezli si inspiraci pro jeden, ale hned tři zámky v českých zemích. Už v roce 1839 totiž hrabě Harrach zahájil stavbu Hrádku u Nechanic, romantického sídla ve stylu windsorské gotiky, o něco později pak kníže Liechtenstein přistoupil k historizujícím úpravám zámku Lednice.
 

5. Letohrádek z Kew u zámku Veltrusy

Rozsáhlý krajinářský park kolem zámku Veltrusy s dančí oborou zdobí řada půvabných pavilonů a můstků. K nejhezčím patří Velký templ aneb Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova. V roce 1794 jej postavil architekt Matěj Hummel, který pro neobvyklou stavbu s kruhovým půdorysem našel inspiraci v Kew Garden v Anglii. Vnitřní síň je zakončena kopulí, interiér zdobí bohatá štuková výzdoba v bílé barvě na modrém podkladě.
 

6. Skotské hry na zámku Sychrov

Už jsme někdy zažili Skotské hry, které podobně jako tartan, kilt, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska? Možnost máte přímo u nás doma, protože jedny z největších skotských her v Evropě se od roku 2001 každý rok v srpnu konají na zámku Sychrov. Vedle typického folkloru se skotskými dudy, bubny a kilty si užijete skotské tance, originální sportovní disciplíny i skotské speciality včetně národní pochoutky všech Skotů, jíž je haggis. Připravuje se ze skopového jazyka, srdce, loje i plic, a výsledek chutná jako něco mezi naší zabijačkovou tlačenkou a jitrnicí.
 

7. Anglická hořká aneb Becherovka

Likér jménem English Bitter, Anglická hořká, obsahuje vodu z Karlových Varů, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí. Starý název se ale už nepoužívá, dnes se výsledek nazývá Becherovka. U jejího zrodu stál obchodník Josef Vitus Becher (1769–1840), který se v krámku U Tří skřivanů mimo jiné věnoval výrobě alkoholu. Recept na nový likér mu prý před odjezdem v roce 1805 daroval anglický lékař Christian Frobrig, který na cestách doprovázel knížete von Plettenberg. Josef Becher recept dva roky testoval a v květnu 1807 začal ve svém krámku prodávat první lahvičky; výsledku dal název Anglická hořká a označil jej za žaludeční kapky. Není divu, že ve městě, kam většina lázeňských hostů přijížděla s neduhy zažívacího traktu, se Becherův vynález ujal mnohem úspěšněji než fádní vývary z bylin a koření nebo žaludeční diety.
        

Víte, že…?

  • Tradici dvou oslav vymyslel už král Jiří II. v roce 1748. Narodil se totiž v listopadu, měsíci, který venkovním slavnostem nepřeje. Král se kvůli počasí rozhodl veřejné oslavy posunout na příznivější měsíc a zároveň je spojit s vojenskou přehlídkou, pro kterou se vžil název Trooping the Colour.
  • V plném proudu už je soutěž o nejlepší recept na pudink, aby se vítězná pochoutka mohla servírovat během hlavních oslav. Jejich kvalitu a chuť hodnotí odborná porota včetně britské spisovatelky a specialistky na gastronomii Mary Berryové nebo novozélandské šéfkuchařky Moniky Galettiové.
  • Na počest platinového jubilea nechala iniciativa The Queen’s Green Canopy (QGC) vysadit více než 60 000 stromů; s jejich výsadbou se samozřejmě nečekalo na červen, práce se rozběhly už na jaře.
Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní anebo perla jižních Čech, která se jako bílý svatební dort tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou: tak se obvykle mluví a píše o Hluboké, jednom z našich nejkrásnějších zámků. O novogotickém skvostu se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím se také říká, že inspiraci k jeho nové podobě si kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, přivezli z Anglie. Skutečně ale byl předobrazem Hluboké královský zámek Windsor?

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků, kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova a také zámky, jejichž stavitelé nebo majitelé se inspirovali šlechtickými sídly staré dobré Anglie. „Velkou“ Hlubokou určitě znáte, ale co byste řekli malé Hluboké nebo letohrádku, který jako by se do Polabí přenesl ze zahrad kolem Stowe House v Buckinghamshire?

Po památkách jihu Čech

Po památkách jihu Čech

Jak již název výletu napovídá, navštívíme mnoho památek – Český Krumlov, Zlatou Korunu, Holašovice, Hlubokou nad Vltavou a České Budějovice. Délka cyklovýletu je 62 km, takže si užijete celý den v sedle a po památkách.