Úvod > Aktuality > Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
Říká se mu domeček, ale vlastně jde o značně rozsáhlou vilu: řeč je o prezidentském domkuKrálovské zahradě na severní straně Pražského hradu, jen pár kroků od ulice U prašného mostu. K torzu barokní oranžerie od K. I. Dientzenhofera byla v letech 1937–38 podle projektu architekta Pavla Janáka přistavěna dvě nová křídla a vznikla tak vila pro tehdejšího prezidenta Československé republiky Edvarda Beneše. Ten ovšem nakonec dal podobně jako Emil Hácha přednost bytu na Hradě, takže jako první se v „domečku“ zabydlel Klement Gottwald.
 

Tomáš G. Masaryk: Hrad a Lány

lányKdyž byl roku 1918 Tomáš Garrigue Masaryk zvolen prvním československým prezidentem, do bývalých královských komnat Pražského hradu se mu příliš nechtělo. Nakonec to skončilo kompromisem: slovinský architekt Jože Plečnik pro Masaryka upravil nové reprezentativní obytné i úřední prostory. Velkou část z nich využívají hlavy státu dodnes, podobně jako pracovnu v Novém královském paláci, ale pro trvalé bydlení se už dávno nepoužívá. Ani Masaryk si tu příliš nezvykl a za svůj druhý domov považoval zámek v Lánech. Po roce 1935, kdy ze zdravotních důvodů abdikoval, mu byl zámek na Kladensku dán k trvalému užívání. Zde také 14. září 1937 zemřel a dle svého přání byl pochován na místním hřbitově. Dnes je částečně přístupná obora a zámecká zahrada se skleníkem, najdete tu rovněž Muzeum T. G. Masaryka s jeho jezdeckou sochou.
 

Edvard Beneš: Hrad a vlastní vila

benešova vilaEdvard Beneš původně bydlel u Riegrových sadů a jako ministr zahraničí v Černínském paláci. Masarykovo apartmá na Hradě využívat nechtěl, a tak pro něj Pavel Janák navrhl zcela novou budovu: již zmíněný domeček v Královské zahradě, kousek od renesanční míčovny. Nakonec ale Benešovi žili převážně v bytě v areálu Pražského hradu anebo ve vlastní vile v Sezimově Ústí. Vila je otevřená až do konce října o víkendech, v okolní zahradě můžete navštívit místo posledního odpočinku druhého československého prezidenta a jeho choti; navrhl ji rovněž tehdejší architekt Pražského hradu Pavel Janák.

Protektorátní prezident Emil Hácha vykonával svůj úřad na Hradě, na léto jezdíval do rodinné vily v Jincích. V Lánech, po Masarykově smrti prakticky nevyužívaných, žil těžce nemocný Hácha teprve krátce před smrtí roku 1945.
 

Komunističtí prezidenti: doba domečku

pražský hradKlement Gottwald napřed bydlel na Hradě v bytě po svém předchůdci, poté se přestěhoval do prezidentského domečkuKrálovské zahradě. Další hlavy státu jej napodobily: domeček využívali v době prezidentování Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda i Gustáv Husák, do Lán ale jezdili jen občas. Největší změny domeček zažil během úřadování posledního totalitního prezidenta, který jej proměnil v nedobytnou pevnost. Pro běžné návštěvníky tehdy byla Královská zahrada nepřístupná, podobně jako Jelení příkop a věž katedrály sv. Víta.
 

Prezidenti po roce 1989: Havel, Klaus, Zeman a Pavel

Z bytu v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Tančícího domu se Václav Havel nakrátko přestěhoval do prezidentského domečku a pak do vlastní vily v Dělostřelecké ulici. Chvíle volna trávil na chalupě na Hrádečku u Trutnova i v Lánech, které využíval i pracovně. Kromě toho nechal pro oficiální státní návštěvy zrekonstruovat empírovou Lumbeho vilu v jedné z rozlehlých zahrad Pražského hradu nad Horním Jelením příkopem. Když převzal úřad Václav Klaus, zvolil si právě Lumbeho vilu za své reprezentativní sídlo a za svůj domov si ji zvolil i Miloš Zeman. Koncem října 2023 se po generální údržbě, prosvětlení a zařízení novým nábytkem do Lumbeho vily přestěhoval i současný prezident Petr Pavel s manželkou Evou a kočkou Mickou. A domeček? Domov všech komunistických prezidentů se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v hotel pro státnické návštěvy.
 

Prezidentské letní byty

  • zámek kolodějePro T. G. Masaryka a jeho rodinu začal zámek v Lánech sloužit jako prezidentské letní sídlo až od roku 1921. První poválečné léto trávili Masarykovi v barokním zámku v Kolodějích, druhým sídlem se stal zámeček Hluboš na Příbramsku. Lány vyhovovaly i prezidentské kanceláři kvůli blízkosti Prahy a dobrému železničnímu a silničnímu spojení.
  • Lány ale nebyly posledním „letním bytem“, v letech 1924–1933 Masaryk celkem šestkrát navštívil zámek Židlochovice a deset let po sobě vždy v srpnu a září navštěvoval slovenský zámek Topoľčianky. Dodnes tu můžete vidět prezidentský apartmán s původním mobiliářem, místa, kde vznikaly Čapkovy Hovory s T. G. M. anebo se vydat na výlet v prezidentových stopách.
  • Antonín Novotný si oblíbil víkendové sídlo na Orlíku, vybudované podle vzoru stranického letoviska sovětských komunistů, a měl také vilu na Sázavě. Zapomenout nesmíme ani na chalupu ve staré tvrzi v Novém Veselí na Vysočině, která má pro bývalého prezidenta Miloše Zemana stejný význam jako měl Hrádeček pro Václava Havla.
  • Náš současný prezident Petr Pavel již léta chalupaří v předhůří Orlických hor, v obci České Čermné na Náchodsku. Než se přestěhoval na Pražský hrad byla mu domovem obec Černouček na Litoměřicku.
Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Lumbeho vila na Hradčanech

Lumbeho vila na Hradčanech

Kousek od Pražského hradu, od Jeleního příkopu, v ulici U Brusnice se nachází Lumbeho vila, jedna z reprezentativních budov českých prezidentů.

Svatovítský poklad na Pražském hradě

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Zámek Hluboš – první sídlo T. G. Masaryka

Zámek Hluboš – první sídlo T. G. Masaryka

Barokní zámek s anglickým parkem o rozloze 5 hektarů, správcovským objektem a bývalými konírnami, se nachází v obci Hluboš u Příbrami. Zámek byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky. Masaryk zde s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921.

Zámek Koloděje v Praze

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Zámek Židlochovice a zámecký park

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 7 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Havlova lavička v Hradci Králové

Havlova lavička v Hradci Králové

Havlovu lavičku v Hradci Králové naleznete před královéhradeckou městskou knihovnou. Hradec se tak stal šestým městem ve světě, které si takto připomíná osobnost a především Havlovy demokratické ideály.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Tajemství zaniklých řemesel na zámku Brandýs nad Labem. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness