Úvod > Aktuality > Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
Říká se mu domeček, ale vlastně jde o značně rozsáhlou vilu: řeč je o prezidentském domkuKrálovské zahradě na severní straně Pražského hradu, jen pár kroků od ulice U prašného mostu. K torzu barokní oranžerie od K. I. Dientzenhofera byla v letech 1937–38 podle projektu architekta Pavla Janáka přistavěna dvě nová křídla a vznikla tak vila pro tehdejšího prezidenta Československé republiky Edvarda Beneše. Ten ovšem nakonec dal podobně jako Emil Hácha přednost bytu na Hradě, takže jako první se v „domečku“ zabydlel Klement Gottwald.
 

Tomáš G. Masaryk: Hrad a Lány

lányKdyž byl roku 1918 Tomáš Garrigue Masaryk zvolen prvním československým prezidentem, do bývalých královských komnat Pražského hradu se mu příliš nechtělo. Nakonec to skončilo kompromisem: slovinský architekt Jože Plečnik pro Masaryka upravil nové reprezentativní obytné i úřední prostory. Velkou část z nich využívají hlavy státu dodnes, podobně jako pracovnu v Novém královském paláci, ale pro trvalé bydlení se už dávno nepoužívá. Ani Masaryk si tu příliš nezvykl a za svůj druhý domov považoval zámek v Lánech. Po roce 1935, kdy ze zdravotních důvodů abdikoval, mu byl zámek na Kladensku dán k trvalému užívání. Zde také 14. září 1937 zemřel a dle svého přání byl pochován na místním hřbitově. Dnes je částečně přístupná obora a zámecká zahrada se skleníkem, najdete tu rovněž Muzeum T. G. Masaryka s jeho jezdeckou sochou.
 

Edvard Beneš: Hrad a vlastní vila

benešova vilaEdvard Beneš původně bydlel u Riegrových sadů a jako ministr zahraničí v Černínském paláci. Masarykovo apartmá na Hradě využívat nechtěl, a tak pro něj Pavel Janák navrhl zcela novou budovu: již zmíněný domeček v Královské zahradě, kousek od renesanční míčovny. Nakonec ale Benešovi žili převážně v bytě v areálu Pražského hradu anebo ve vlastní vile v Sezimově Ústí. Vila je otevřená až do konce října o víkendech, v okolní zahradě můžete navštívit místo posledního odpočinku druhého československého prezidenta a jeho choti; navrhl ji rovněž tehdejší architekt Pražského hradu Pavel Janák.

Protektorátní prezident Emil Hácha vykonával svůj úřad na Hradě, na léto jezdíval do rodinné vily v Jincích. V Lánech, po Masarykově smrti prakticky nevyužívaných, žil těžce nemocný Hácha teprve krátce před smrtí roku 1945.
 

Komunističtí prezidenti: doba domečku

pražský hradKlement Gottwald napřed bydlel na Hradě v bytě po svém předchůdci, poté se přestěhoval do prezidentského domečkuKrálovské zahradě. Další hlavy státu jej napodobily: domeček využívali v době prezidentování Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda i Gustáv Husák, do Lán ale jezdili jen občas. Největší změny domeček zažil během úřadování posledního totalitního prezidenta, který jej proměnil v nedobytnou pevnost. Pro běžné návštěvníky tehdy byla Královská zahrada nepřístupná, podobně jako Jelení příkop a věž katedrály sv. Víta.
 

Prezidenti po roce 1989: Havel, Klaus, Zeman a Pavel

Z bytu v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Tančícího domu se Václav Havel nakrátko přestěhoval do prezidentského domečku a pak do vlastní vily v Dělostřelecké ulici. Chvíle volna trávil na chalupě na Hrádečku u Trutnova i v Lánech, které využíval i pracovně. Kromě toho nechal pro oficiální státní návštěvy zrekonstruovat empírovou Lumbeho vilu v jedné z rozlehlých zahrad Pražského hradu nad Horním Jelením příkopem. Když převzal úřad Václav Klaus, zvolil si právě Lumbeho vilu za své reprezentativní sídlo a za svůj domov si ji zvolil i Miloš Zeman. Koncem října 2023 se po generální údržbě, prosvětlení a zařízení novým nábytkem do Lumbeho vily přestěhoval i současný prezident Petr Pavel s manželkou Evou a kočkou Mickou. A domeček? Domov všech komunistických prezidentů se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v hotel pro státnické návštěvy.
 

Prezidentské letní byty

  • zámek kolodějePro T. G. Masaryka a jeho rodinu začal zámek v Lánech sloužit jako prezidentské letní sídlo až od roku 1921. První poválečné léto trávili Masarykovi v barokním zámku v Kolodějích, druhým sídlem se stal zámeček Hluboš na Příbramsku. Lány vyhovovaly i prezidentské kanceláři kvůli blízkosti Prahy a dobrému železničnímu a silničnímu spojení.
  • Lány ale nebyly posledním „letním bytem“, v letech 1924–1933 Masaryk celkem šestkrát navštívil zámek Židlochovice a deset let po sobě vždy v srpnu a září navštěvoval slovenský zámek Topoľčianky. Dodnes tu můžete vidět prezidentský apartmán s původním mobiliářem, místa, kde vznikaly Čapkovy Hovory s T. G. M. anebo se vydat na výlet v prezidentových stopách.
  • Antonín Novotný si oblíbil víkendové sídlo na Orlíku, vybudované podle vzoru stranického letoviska sovětských komunistů, a měl také vilu na Sázavě. Zapomenout nesmíme ani na chalupu ve staré tvrzi v Novém Veselí na Vysočině, která má pro bývalého prezidenta Miloše Zemana stejný význam jako měl Hrádeček pro Václava Havla.
  • Náš současný prezident Petr Pavel již léta chalupaří v předhůří Orlických hor, v obci České Čermné na Náchodsku. Než se přestěhoval na Pražský hrad byla mu domovem obec Černouček na Litoměřicku.
Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Lumbeho vila na Hradčanech

Lumbeho vila na Hradčanech

Kousek od Pražského hradu, od Jeleního příkopu, v ulici U Brusnice se nachází Lumbeho vila, jedna z reprezentativních budov českých prezidentů.

Svatovítský poklad na Pražském hradě

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Zámek Hluboš – první sídlo T. G. Masaryka

Zámek Hluboš – první sídlo T. G. Masaryka

Barokní zámek s anglickým parkem o rozloze 5 hektarů, správcovským objektem a bývalými konírnami, se nachází v obci Hluboš u Příbrami. Zámek byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky. Masaryk zde s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921.

Zámek Koloděje v Praze

Zámek Koloděje v Praze

Hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenné části města Prahy. Na zámku pobýval také T. G. Masaryk. Zámek je v soukromém vlastnictví a není dlouhodobě veřejně přístupný.

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Zámek Židlochovice a zámecký park

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 7 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Havlova lavička v Hradci Králové

Havlova lavička v Hradci Králové

Havlovu lavičku v Hradci Králové naleznete před královéhradeckou městskou knihovnou. Hradec se tak stal šestým městem ve světě, které si takto připomíná osobnost a především Havlovy demokratické ideály.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky