Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krkonoše > Vysoké nad Jizerou

Vysoké nad Jizerou

Jedno z nejvýše položených horských měst v Česku se rozkládá v nadmořské výšce kolem 700 metrů na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor. Díky jedinečné poloze se pyšní řadou krásných výhledů všemi směry: dokonale jsou vidět Krkonoše, Kozákov, Bezděz, Ralsko i Jizerské hory.

Vysoké nad Jizerou: město Karla Kramáře

Vysoké leží ve středu pomyslného trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří města Tanvald, Semily a Rokytnice nad Jizerou. V centru stojí barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, naproti láká k návštěvě Vlastivědné muzeum s bohatými sbírkami lyží a sněžnic. Část expozice připomíná i slavné rodáky, zejména Karla Kramáře, prvního ministerského předsedu samostatného Československa. Jmenuje se po něm i hlavní náměstí a jeho rodný dům č.p. 10 zdobí busta.
 

Kramářova vila

V letech 1927–1931 si ve svém rodišti Karel Kramář nechal postavit letní sídlo, impozantní vilu připomínající zámek. Na projektu pracovali ruští architekti V. A. Brandt, který mimo jiné navrhl také pravoslavný kostel v Praze na Olšanech, a I. V. Feofilov, konečnou podobu výrazně ovlivnila Kramářova manželka, Ruska Naděžda Nikolajevna Abrikosová. Po vile Barbo na Krymu a pražské Kramářově vile šlo již o třetí vilu Kramářovy rodiny, dnes slouží jako hotel.
 

Zimní sporty a daleké výhledy

Díky poloze v členitém kraji na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor je Vysoké nad Jizerou známé jako populární zimní středisko s lyžařskými areály Šachty a Větrov. V okolí najdete řadu míst s nádhernými výhledy, k nimž vedou trasy, značené barevnými medvědími tlapkami. Přes Park básníků s několika sochami a pomníky vás zavedou k Márinkovu kříži s výhledem na Krkonoše, poznáte roubené statky ve Sklenařicích i tamní koupaliště, přes vyhlídku na Dykově skále pak dojdete ke zřícenině hradu Nístějka ve strmé stráni nad řekou Jizerou.

Ubytování a restaurace

Ubytování u Vysokého nad Jizerou

Ubytování u Vysokého nad Jizerou

Vysoké nad Jizerou, Liberecký kraj