Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Sezimovo Ústí

Sezimovo Ústí

Město na soutoku Lužnice a Kozského potoka se dělí na dvě části. První se rozprostírá na místě bývalého středověkého města, druhá byla založena v rámci výstavby bývalých Baťových závodů. Oblíbeným turistickým cílem je zejména vila, kterou si zde ve třicátých letech nechal postavit Edvard Beneš.

Sezimovo Ústí nebo Starý Tábor?

Podle pověsti Sezimovo Ústí založil Sezima, pátý a nevlastní syn Vítka z Prčice, člena významného šlechtického rodu Vítkovců. Jisté je, že název ani městečko se neudržely dlouho; v roce 1420 osadu ležící mezi Planou nad Lužnicí a tehdy nově založeným Táborem dobyli a vypálili husité. Nová obec tu vznikla teprve roku 1828 a po sto letech se vrátila k původnímu jménu; do té doby se jí říkalo Starý Tábor. Nejstarší historickou památkou je empírový kostel Povýšení svatého Kříže, vysvěcený roku 1841.
 

Město s vládní vilou

Na místě, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus, si ve třicátých letech 20. století nechal postavit letní sídlo tehdejší ministr zahraničí a budoucí prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou. Vilu, která měla připomínat venkovská stavení na jihu Francie, můžete několikrát ročně navštívit během dnů otevřených dveří, běžné přístupný je památník dr. Edvarda Beneše a park s hrobkou manželů Benešových.
 

Kolem Sezimova Ústí do zoo, na hrad a na rozhlednu

Oblíbeným výletním místem je zřícenina Kozí hrádek, jedno z útočišť mistra Jana Husa před jeho odchodem do Kostnice. Ze Sezimova Ústí sem vede cyklostezka i turistická stezka, která se vine údolím Kozského potoka a pokračuje dál do přírodního parku Turovecké lesy, s historií zříceniny vás seznámí komiksová naučná stezka. Pěší výlet můžete podniknout i na druhý břeh Lužnice do Větrov, kde objevíte zoologickou zahradu a moderní rozhlednu Hýlačka; ta v roce 2015 nahradila starší vyhořelou vyhlídkovou věž. Milovníkům vodních radovánek slouží v horkých letních dnech koupací biotop Pohoda.
15.4.
30.10.
Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj