Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Sezimovo Ústí

Sezimovo Ústí

Město na soutoku Lužnice a Kozského potoka se dělí na dvě části. První se rozprostírá na místě bývalého středověkého města, druhá byla založena v rámci výstavby bývalých Baťových závodů. Oblíbeným turistickým cílem je zejména vila, kterou si zde ve třicátých letech nechal postavit Edvard Beneš.

Sezimovo Ústí nebo Starý Tábor?

Podle pověsti Sezimovo Ústí založil Sezima, pátý a nevlastní syn Vítka z Prčice, člena významného šlechtického rodu Vítkovců. Jisté je, že název ani městečko se neudržely dlouho; v roce 1420 osadu ležící mezi Planou nad Lužnicí a tehdy nově založeným Táborem dobyli a vypálili husité. Nová obec tu vznikla teprve roku 1828 a po sto letech se vrátila k původnímu jménu; do té doby se jí říkalo Starý Tábor. Nejstarší historickou památkou je empírový kostel Povýšení svatého Kříže, vysvěcený roku 1841.
 

Město s vládní vilou

Na místě, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus, si ve třicátých letech 20. století nechal postavit letní sídlo tehdejší ministr zahraničí a budoucí prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou. Vilu, která měla připomínat venkovská stavení na jihu Francie, můžete několikrát ročně navštívit během dnů otevřených dveří, běžné přístupný je památník dr. Edvarda Beneše a park s hrobkou manželů Benešových.
 

Kolem Sezimova Ústí do zoo, na hrad a na rozhlednu

Oblíbeným výletním místem je zřícenina Kozí hrádek, jedno z útočišť mistra Jana Husa před jeho odchodem do Kostnice. Ze Sezimova Ústí sem vede cyklostezka i turistická stezka, která se vine údolím Kozského potoka a pokračuje dál do přírodního parku Turovecké lesy, s historií zříceniny vás seznámí komiksová naučná stezka. Pěší výlet můžete podniknout i na druhý břeh Lužnice do Větrov, kde objevíte zoologickou zahradu a moderní rozhlednu Hýlačka; ta v roce 2015 nahradila starší vyhořelou vyhlídkovou věž. Milovníkům vodních radovánek slouží v horkých letních dnech koupací biotop Pohoda.

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Návštěvnická sezóna probíhá od 13. 5. do 29.10. 2023, objekt je možné navštívit vždy v sobotu a v neděli (a během vybraných státních svátků: 5. 7., 6. 7. a 28. 9.) od 10.00 do 17.00 v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem. Na prohlídku je nutné se předem registrovat.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Komiksová naučná stezka Jana Husa okolo Kozího hrádku

Seznamte se s historií hrádku a zdejšího pobytu mistra Jana Husa zábavnou komiksovou formou. Okolo pevnůstky totiž vede naučná stezka určena všem věkovým kategoriím, kterou společně s historiky komiksová autorka Klára Smolíková. Součástí jsou také hravé prvky pro nejmenší.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí

Na náměstí před Astrou se nachází kovová socha – stylizovaná hubená postava v podřepu, s rukou vystrčenou vysoko k nebi a v dlani třímající kouli.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Skydive Tábor – tandemové seskoky či parašutistický výcvik

Skydive Tábor nabízí kompletní služby v oblasti parašutismu – tandemové seskoky, základní výcvik, výcvik AFF, létání ve větrném tunelu, dárkové poukazy či firemní akce. Hlavním působištěm je letiště Tábor. Dále můžete skákat v Českých Budějovicích, Jihlavě i na ostatních letištích v ČR.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Naučný program Jan Hus na Kozím Hrádku

Pro děti z prvního stupně vytvořilo Husitské muzeum v Táboře naučný program, který se odehrává přímo na zřícenině Kozí hrádek a na naučné stezce.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou