ÚvodČeská nejOsobnostOlga Havlová – bývalá první dáma České republiky
Osobnost

Olga Havlová – bývalá první dáma České republiky

O roli první dámy sice Olga Havlová (11. července 1933, Praha – 27. ledna 1996, Praha) nestála, ale přesto se jí po boku svého muže Václava Havla ujala s grácií a elegancí. Místo státních oficialit ale svou energii a empatii zaměřila na pomoc potřebným.
Olga rozená Šplíchalová pocházela z pražského Žižkova, po základní škole se vyučila v Baťově továrně. Od mládí ji provázel fyzický hendikep, o kterém věděli jen její blízcí: když se v obuvnické továrně pokoušela opravit zaseknutý lis, stroj se nečekaně rozjel a usekl jí špičky čtyř prstů na jedné ruce. Proto často nosila rukavice nebo měla ruku obalenou šátkem. Vystřídala řadu zaměstnání, ráda četla a hrála ochotnické divadlo.

V 50. letech se seznámila s Václavem Havlem. Vzali se v roce 1964, v době, kdy se z Havla stával mezinárodně uznávaný divadelní autor. Po okupaci Československa v srpnu 1968 ovšem Havel nesměl publikovat a divadla nesměla uvádět jeho hry. Až do sametové revoluce roku 1989 manželé často žili na Hrádečku, samotě u Trutnova, kterou koupili v roce 1967. Olga byla první čtenářkou a kritičkou Václavových esejistických i dramatických děl, stála po jeho boku i v době pronásledování komunistickým režimem. Z dopisů, které jí Havel psal z vězení, později vznikla kniha Dopisy Olze.

Jak vzpomíná spisovatel a textař Michal Horáček ve své knize Polojasno, když Michael Kocáb v listopadu 1989 poprvé nadhodil, že by Havel měl kandidovat na prezidenta, Václav se okamžitě ohradil, že Olga by se s ním okamžitě rozvedla. Ta na stejný dotaz asi o čtvrt hodiny později reagovala stejně, což Horáček glosoval slovy, že se znají dobře a v soutěži manželských párů by mohli vyhrát třeba vysavač.

Po revoluci ovšem Václav funkci prezidenta přijal a Olga se musela sžít s rolí první dámy. Rodinný přítel a někdejší Havlův tajemník Vladimír Hanzel vzpomínal, že přes veškeré výhrady si ale poradila s novou situací výborně. „Zůstávala tou starou Olgou, někdy hubatou a kritickou, jindy kamarádskou a empatickou. Zároveň však s lehkou samozřejmostí usedala po boku králů, královen či prezidentů při státní večeři na Hradě,“ uvedl Hanzel ve sborníku Kapka vody pro strom lásky.

V roce 1990 založila s přáteli z Charty 77 Výbor dobré vůlenadaci Olgy Havlové, která pomáhá zdravotně postiženým, opuštěným nebo sociálně znevýhodněným lidem. Často navštěvovala nově vznikající centra pro seniory a postižené děti, a záhy si získala veřejnost i všeobecný respekt. Naopak, o svých onemocněních mluvit nechtěla. V roce 1994 jí diagnostikovali rakovinu, zemřela v pouhých dvaašedesáti letech v lednu roku 1996.
Olga Havlová je pochovaná v rodinné hrobce Havlových na pražském Vinohradském hřbitově. V roce 1997 jí byl in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Kromě několika škol či lesoparku v Praze 10 se po bývalé první dámě jmenuje také ulice na pražském Žižkově, čtvrti, k níž se celý život hrdě hlásila.
Czech Press Photo 2023 v Národním muzeu

1. 2.31. 8.
Czech Press Photo 2023 v Národním muzeu

V Nové budově Národního muzea můžete navštívit výstavu již 29. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo.

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad Památky

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Na státní svátek se otevřou dveře vládních paláců, Národní galerie a dalších institucí. Na společné setkání zve nejen Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, ale také každoroční satirický průvod masek Sametové posvícení.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners Zážitky

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Co spojuje jména Beata Rajská, Hana Podolská, Josefina Bakošová, Oldřich Rosenbaum, Klára Nademlýnská či Blanka Matragi? Je to móda, styl odívání a šaty. Jak se lidé oblékali před sto lety? Kdo udával styl odívání za první republiky, kdo tehdy byl módní ikonou a jak se móda vyvíjela? A kdo světu módy kraluje dnes?

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová (* 15. května 1937, Praha – 23. března 2022, USA) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou roli při prvním rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko coby země bývalého východního bloku.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze Zážitky

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze

Havlova lavička je památník tvořený lípou prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, který vytvořil známý český architekt Bořek Šípek, který pro něj také vybral místo na Maltézském náměstí.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel Životní styl

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Hommáge à Paganini – Kostel sv. Michala v Jirchářích

Celý hudební svět inspirován osobností první hudební ,,rockstar" Nicolem Paganinim. 242 let od narození tohoto hudebního mága stále obdivujeme hudbu vynikajícího houslisty, violisty, kytaristy a skladatele v jedné osobě.
Praha, Praha

Tohle zvíře nikdo neviděl – příměstský tábor

Letní výtvarné kurzy pro děti.
Praha 1, Praha

Pa-peer v Praze

Prodejní market pro všechny milovníky papíru, nadšence do kaligrafie a všechny tvořivé duše. Desítky malých českých i zahraničních tvůrců se sejdou pod jednou střechou společně s velkými firmami. Přijďte si užít den v papírovém ráji.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.
Praha 1, Praha

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském

Deymovský palác (Deymův palác, dům Čabelických ze Soutic, Schwarzenberský dům) vznikl sloučením tří středověkých domů, které na místě stávaly už ve 14. století. Jejich první přestavba začala v roce 1702 a dokončena byla až dalším majitelem Václavem Ignácem hrabětem Deym ze Střítěže, v roce 1721.
Praha 1, Praha

Galerie Nová síň

Nová síň je renomovaná, krásná galerie v centru Prahy. Vyniká především svým dokonale rozptýleným denním světlem, střídmostí funkcionalistického prostoru a výhodnou polohou nedaleko Národního divadla.
Praha 1, Praha

Kurzy yoyování v pražském Yoyo Store

První evropská yoyo prodejna v ulici V Jirchářích nabízí 2x týdně kurzy yoyování zdarma. Bez nutnosti jakékoliv rezervace nebo přihlašování. Prostě přijďte kdy se vám to hodí. Začátečnická i pokročilá yoya jsou k zapůjčení.
Praha 1, Praha

Atelier ŠUM – výtvarné kurzy v Praze

Kresba, malba, grafika, keramika, Tiffany vitráže, designový šperk, cínovaný šperk, knižní vazba, tkaní, mozaika, enkaustika, malba na hedvábí. Kurzy pro dospělé, kroužky pro děti, kluby pro seniory.
Praha 1, Praha

Taneční škola Salsa-Dance

Taneční škola Salsa-Dance nabízí kurzy salsy pro páry i jednotlivce, ze kterých si vybere opravdu každý. Přirozenou a nenásilnou formou si osvojíte ať už základy tohoto populárního tance, vypilujete nedostatky, či se naučíte taneční variace, kterými oslníte v tanečním klubu.
Praha 1, Praha

HaFstudio s hernou – workshopy i příjemné posezení

Kreslení, malování, kreativní dílny, loutky a animace, komiks, přípravky na střední školy pro školáky, výtvarné hrátky pro předškoláky. Kresba, malba, figura, kreslení, malování, olejomalba, přípravka na výtvarné školy pro začátečníky i pokročilé, pro zábavu i seriózní profesionální přípravu.
Praha 1, Praha

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha

Restaurace a kavárna Alma Prague

Alma je nový život uprostřed starého města. Po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v šedesátých letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy, nová restaurace.
Praha 1, Praha

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.
Praha 1, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Super Tramp Coffee

Super Tramp si zakládá na výběrové kávě z předních evropských pražíren. Nápoje doplňují vyladěnými sladkostmi z vlastní pekárny, které jsou mezi stálými hosty vyhlášené.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Crème de la Crème v Národní ulici – Zmrzlinový salon

Honza Hochsteiger alias „pan Zmrzlinka“ má na dělání té nejlepší zmrzliny univerzitu, jako fakt! Vlastně v tom leží už od roku 2002, kdy pracoval pro italské zmrzlináře v Praze. Pak žil v Trentu a ono technické vzdělání si přivezl z Carpigiani Gelato University v Bologni.
Praha 1, Praha

Cukrář Skála – cukrářská továrna 3x v Praze

Cukrářskou továrnu na výrobu zákusků podle receptur Lukáše Skály jsme otevřeli v prosinci 2017 ve Šporkovském paláci, a to s cílem přiblížit nejsladší řemeslo na světě, ukázat výrobní proces cukrárny a nabízet kvalitní zákusy tradičních, ale také zcela inovativních chutí.
Praha 1, Praha