Úvod > Aktuality > Víte, odkud vychází svatý Mikuláš? aneb deset svatomikulášských kostelů

Víte, odkud vychází svatý Mikuláš? aneb deset svatomikulášských kostelů

Vydáno 4. prosince 2018 Životní styl
Krudum se třemi vrcholy je nejtajemnější hora Slavkovského lesa. Leží mezi Horním Slavkovem a Sokolovem a na jeho úpatí stojí středověký kostel sv. Mikuláše. Podle pověsti právě odtud prý vychází obklopen hejnem andělů a klubkem čertů pravidelně v prosinci svatý Mikuláš.
Pod horou Krudum u křižovatky důležitých zemských stezek z Chebu přes Kynšperk nad Ohří do českého vnitrozemí si postavili kostel někdy ve 13. století místní horníci. Dnes bychom o něm nevěděli, nebýt archeologického průzkumu v roce 2002: jako zázrakem se objevily zdi, které byly stovky let pohřbené v zemi. Zároveň se probudily staré legendy: v nejzápadnějším cípu Čech kdekdo neví, kde leží hora Krudum a nezná ani kostel svatého Mikuláše. Zato dobře ví, že právě tam někde v tajemném Slavkovském lese žije svatý Mikuláš a odtud roznáší dárky dětem v okolí v předvečer svého svátku.
 

Odkud chodí váš Mikuláš?

Měl by to k vám Mikuláš z Krudumu daleko? Co když má štědrý světec v biskupském rouchu domov v některém bližším chrámu sv. Mikuláše? Třeba v Chebu, kde nádherný gotický kostel sv. Mikuláše společně s Černou věží na Chebském hradě a Špalíčkem na hlavním náměstí tvoří trojlístek symbolů města. V sezoně můžete vystoupit na jednu z věží, odkud je hezký výhled do širokého okolí.
Pokud žijete na jižní Moravě, mohl by váš Mikuláš vycházet třeba z gotického chrámu sv. Mikuláše ve Znojmě. Jeho přezdívka „bílý patron města“ je ryze pravdivá: společně s radniční věží je typickou dominantou všech pohledů na Znojmo. V prosinci 1437 bylo v chrámu veřejně vystaveno mrtvé tělo císaře Zikmunda Lucemburského, za vidění stojí vedle unikátních gotických fresek také zajímavá barokní kazatelna v podobě zeměkoule.
 

Pražští Mikulášové

Dva svatí Mikulášové, jeden hezčí než druhý: o kostelu sv. Mikuláše na Malé Straně se často píše jako o nejkrásnější stavbě pražského baroka. Podle projektů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce se stavěl několik desítek let na místě starého gotického kostela jako součást malostranské jezuitské koleje, na výzdobě interiérů se podílela řada vynikajících umělců. K chrámu patří také Svatomikulášská zvonice, kterou podle Dientzenhoferových plánů v polovině 18. století dokončil jeho zeť Anselmo Lurago. Podle smlouvy s jezuity však věž, s 80 metry stejně vysoká jako sousední kupole, nebyla součástí kostela, ale patřila městu: dlouho sloužila jako požární hláska a dokonce byla poslední hlásnou věží v Praze. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1997 a v interiéru si prohlédnete expozici Muzea hlavního města Prahy.
V centru Prahy ale najdete ještě jeden kostel sv. Mikuláše: jde rovněž o barokní skvost, stojí na Staroměstském náměstí a Kilián Ignác Dientzenhofer jej stavěl jako klášterní chrám pro řád benediktinů. Dnes slouží Církvi československé husitské. Kromě zasvěcení oba Mikuláše spojují koncerty vážné hudby, které se v nich pravidelně konají.
 

Další mikulášské kostely

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR

V centru náměstí najdete nejstarší a současně nejvýstavnější gotický chrám sv. Mikuláše. Ve věži, která sloužila jako zvonice a strážná věž, je umístěno 6 zvonů. Na kostele jsou největší osvětlené hodiny v České republice.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Kostel sv. Mikuláše v Bílovci s vyhlídkovou věží

Kostel sv. Mikuláše v Bílovci s vyhlídkovou věží

Dominantu Slezského náměstí v Bílovci tvoří kostelní věž, která je zdarma přístupná široké veřejnosti a nabízí rozhled daleko do kraje. Vznik kostela neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323 Vokem z Kravař.

Kostel sv. Mikuláše v Čečovicích

Kostel sv. Mikuláše v Čečovicích

Gotický kostel svatého Mikuláše se nachází ve vesnici Čečovice na Domažlicku. Podle nejnovějších poznatků spadá jeho výstavba do let 1340-1360.

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

Kostel svatého Mikuláše v Ludgeřovicích je novogotický římskokatolický kostel postavený v letech 1906 až 1907. Kostel včetně fary je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích

Kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích

Již od 13. století stávala v Mikulášovicích malá dřevěná kaple. Kolem roku 1551 se začalo se stavbou malého kostela. Současná barokní podoba kostela je dominantou města.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Vyhlídka Králův stolec v Poddyjí

Vyhlídka Králův stolec v Poddyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem - místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zážitkem je také výstup na zvonici, která poskytuje impozantní výhled.

Svatomikulášská městská zvonice

Svatomikulášská městská zvonice

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Zvonice bude uzavřena od 17.9. 2018 do 30. 4. 2019 z technických důvodů.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Další aktuality

7.3.
2019
Přijďte se bavit a hodovat na Statek Bernard

Přijďte se bavit a hodovat na Statek Bernard

Západočeské lázně | Životní styl
11.12.
2018
Na Statku Bernard vás prostoupí idyla staročeských Vánoc

Na Statku Bernard vás prostoupí idyla staročeských Vánoc

Západočeské lázně | Životní styl