Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích s prosklenou střechou
Památky

Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích s prosklenou střechou

Kostelem sv. Mikuláše z 18. století se v průběhu času prohnala vojska pruská, napoleonská i švédská. Dost často sloužil i jako lazaret. V současné době se o kostel stará obec Petrovice a Spolek pro obnovu a zachování tradic.
Farní kostel sv. Mikuláše byl uprostřed Petrovic (poslední obec před česko-německou hranicí nedaleko Ústí nad Labem) postaven roku 1793. V době napoleonských válek z něj vojáci udělali ošetřovnu a lazaret. Roku 1963 byl prohlášen kulturní památkou, avšak roku 1988 se propadla konstrukce kostelní střechy. Unikátní skleněnou střechu vybudovala obec Petrovice roku 2015. O stavbu také vydatně pečuje zdejší spolek pro obnovu a zachování tradic založený v roce 2007.

Okna kostela už dávno nejsou zazděná, přesto jsou v nich dnes nádherné vitráže. Jedna z nich má navíc zajímavý příběh – dotaci na ni poskytla jedna anglická nadace. Angličané přijeli, podívali se do kostela  a ihned poslali peníze na účet. Jediné co požadovali, bylo zaslání několika fotografií zrekonstruované vitráže.
 

Muzeum v sakristii a relikvie sv. Mikuláše

Nedávno se také podařilo dokončit opravu poničené sakristie. Vzniklo tu malé muzeum připomínající místní historii, především lidí zde v minulosti žijících – sudetských Němců. Vystaveny jsou například osobní věci původních německých obyvatel, ale také maketa kostela a dokonce i napoleonské uniformy a šavle.

Svatý Mikuláš je pochovaný v italském městě Bari, proto Spolek oslovil představené tohoto místa a ti zaslali do Petrovic relikvii třetího stupně - lahvičku se svěcenou vodou, v níž byly omývány kosti svatého Mikuláše.

Do kostela sv. Mikuláše v Petrovicích se může přijít podívat kdokoli po předchozí domluvě na místním obecním úřadě. V kostele se konají také různé kulturní akce a někdy také svatby.

 

Čertoviny ve sklepení

Čertoviny ve sklepení.
Krupka, Ústecký kraj

Varhanní koncert

Vánoční čas patří k nejkrásnějšímu období roku. Pojďme spolu prožít jedinečné společné zážitky v krásných prostorách baziliky v Krupce-Bohosudově.
Krupka, Ústecký kraj

Akva-Tera burza Teraristika Ústí

Výstavní a prodejní setkání chovatelů exotických zvířat, akvaristů a flory v Ústí nad Labem. Přijďte navštívit tuto burzu zvířat, která se koná 12x do roka (včetně prázdnin) v Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem, vždy v neděli od 09:00h. do 12:00 hod.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Miladatlon – triatlon a kvadriatlon 2023

6. ročník závodů. Motto „To dáš!“ platí, protože tu svojí distanci si vybere každý. Rovněž máte možnost absolvovat závod formou štafety.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Petrovické muzeum

Nově otevřené muzeu v obci Petrovice. Expozice věnovaná historii obce i kostela, spolu s expozicí zaměřenou na výstroj, výzbroj i život vojáka během období napoleonských válek.
Petrovice, Ústecký kraj

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR

U Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.
Petrovice, Ústecký kraj

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.
Tisá, Ústecký kraj

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
Tisá, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Ubytování doma – rodinné ubytování v Tisé

Ve vesničce Tisá se můžete ubytovat v prostředí útulného rodinného domku s přívětivou atmosférou, uprostřed luk a Labských pískovců při hranici s Německem.
Tisá, Ústecký kraj

Penzion a restaurace Na Kovárně v Tisé

Rodinný penzion v jedinečném prostředí pískovcových útvarů a skalních měst Tisá, Rájec, Ostrov a Děčínský Sněžník. Penzion s restaurací Na Kovárně je otevřen celoročně a nabízí stylové ubytování v nezaměnitelné krajině Českého Švýcarska a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
Tisá, Ústecký kraj

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata leží v malebném prostředí Tiských skal, při silnici Tisá – Sněžník, 5 km od hraničního přechodu do Německa – Petrovice. Mimo občerstvení v restauraci, která připravuje tradiční české pokrmy, nabízí chata také možnost ubytování.
Tisá, Ústecký kraj

Stellplatz Sněžník

Stellplatz u Sněžníku (karavanové stání na zpevněné ploše mimo kempy) má celoroční provoz, takže zaparkovat tam můžete v letní i zimní sezóně.
Jílové, Ústecký kraj