Úvod > Co chcete dělat? > Kostel svatého Mikuláše Krásná Hora nad Vltavou
Památky

Kostel svatého Mikuláše Krásná Hora nad Vltavou

Dominantu Krásné Hory tvoří kostel svatého Mikuláše. Kdo kostel založil, se s určitostí neví. Kostel v obci stál již před rokem 1350, ale v 19. století se najednou sesul. Roku 1855 byl postaven současný kostel sv. Mikuláše. Nachází se zde také vitráž svaté Ludmily.
Vznik kostela sv. Mikuláše není přesně znám, pravděpodobně byl založen některým z opatů bílého řádu premonstrátského v milevském klášteře, kterým Václav II. postoupil roku 1285 patronátní právo v Kamýku i v Krásné Hoře. Kostel zde stál již před rokem 1350, kdy se připomíná mezi farními kostely v děkanátu vltavském a odváděl od roku 1383 půlroční královský desátek 18 grošů. Stavba byla zasvěcena sv. Mikuláši, který byl pro svou štědrost považován za patronem obchodníků, formanů a ochránce zlatých hor (v Krásné Hoře se dříve těžilo zlato).

Kostel byl opravován roku 1731, stav byl velmi špatný, místo původní dřevěné věže byla postavena věž zděná. Roku 1838 původnímu kostelu hrozilo sesutí a byl uzavřen. Bohoslužby se konaly ve školní světnici a protože nestačila, byla postavena na náměstí provizorní dřevěná kaple u zdi domu čp. 25. Roku 1839 okolo půl osmé hodiny ranní se za náramného praskotu kostel sesul a celé město bylo pokryto prachovými oblaky.

V letech 1850 – 1855 byl vystavěn současný kostel, původní hřbitov z okolí kostela byl přestěhován na současný hřbitov. Na kostelní věži byl postaven kříž a do báně vložili 24. 6.1854 stavitelé pamětní list. Už 1. ledna 1855 se kostelní kříž zlomil a hluboko se zaryl do střechy chrámu. Prostranství okolo kostela bylo roku 1890 vysázeno lipami. Okna svatyně jsou zdobena barevnými vitrážemi českých patronů sv. Jana, Vojtěcha, Václava, Anežky, Lidmily a Prokopa.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 24. 6. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Jižní Čechy
Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Jižní Čechy