!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách
Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.
Uprostřed náměstí vyrostl okolo poloviny 14. století mohutný kostel sv. Markéty, tehdy ovšem zasvěcený sv. Linhartu.

Svatá Markéta je trojlodní bazilika. Díky svým úctihodným rozměrům tvoří hlavní dominantu nejen náměstí, ale i celých Kašperských Hor. Věž vypínající se do výšky padesáti metrů pochází z doby, kdy byl kostel v duchu dobové módy pseudogoticky upraven.

Psal se tehdy rok 1883. Uvnitř chrámu nechybí vzpomínka na časy zašlé gotické slávy. Sochy Panny Marie Ochranitelky s prosebníky, sv. Šebestiána a sv. Kryštofa pamatují zdejší havíře. Dáváte-li ale přednost století andělů a ďáblů, jak nazval historik Zdeněk Kalista baroko 18. století, kostel Vás nezklame. Zařízení chrámového interiéru pochází převážně z této doby. Rozměrný hlavní oltář z roku 1720, bohatě řezaný se sochami andělů a světců, rámuje svým portálem obraz patronky chrámu vzývané rodinou zdejšího havíře. Barokní jsou i boční oltáře.

Mnoho zajímavostí se nachází i v okolí kostela. Tak u vnější východní stěny chrámu na vás čeká opravdová místní kuriozita - tzv. Kohoutí kříž z Nicova, svérázná lidová památka typická pro oblast Stašska. Kříž byl zhotoven roku 1890 z kovaného železa a stříhaného plechu, který znázorňuje nástroje Kristova umučení. U kostela, na malé skalce, spatříte památku na úpravu zlatonosného křemene. K vidění je tu několik mlecích kamenů a balvanů s miskovitými prohlubněmi. Mlecí kameny bývaly součástí mlýnů na rozemílání křemene, na kamenech s miskovitými prohlubněmi se roztíral zlatonosný písek, z něhož se amalgamací, tedy vyluhováním zlata rtutí, získával zlatý kov.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
31.7.
Kolo pro život - Šumavský MTB maraton

Kolo pro život - Šumavský MTB maraton

Stachy, Jižní Čechy
15.5.
16.5.
Vltava Run 2021

Vltava Run 2021

Stachy, Jižní Čechy
13.3.
14.3.
Zadovská 30

Zadovská 30

Stachy, Jižní Čechy
27.2.
28.2.
Šumavský skimaraton na Kvildě

Šumavský skimaraton na Kvildě

Kvilda, Jižní Čechy