Úvod > Aktuality > Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Vydáno 10. srpna 2018 Památky
Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.
Zánik hrozil zámku Jezeří na úbočí Krušných hor už tolikrát, že to zřejmě nikdo nedokáže spočítat. Dvakrát byl zpustošený za třicetileté války; na jejím začátku prý jediné okno nebylo celé a dveře, podlahy a prkna byla vytrhané, na jejím konci shořel. Oheň tu řádil ještě o necelých sto let později, za druhé světové války jej natřeli zelenou maskovací barvou, po válce ho postupně zničila armáda a vandalové. V polovině 20. století dokonce Jezeří zmizelo z map, okolní obce pohltily povrchové lomy a potichu se chystala jeho demolice, naštěstí ne tak radikálně a přímočaře jak tomu bylo u královského města Mostu.
 

Jezeří: zámek nad měsíční krajinou

Jezeří chátralo až do poloviny 80. let, kdy se do boje za jeho záchranu pustila nezávislá skupina zapálených ekologických nadšenců s rozsáhlým odborným zázemím. První návštěvníci se sem podívali v roce 1996 a od té doby se Jezeří zvolna probouzí do své někdejší krásy.

Hlavní prohlídkový okruh se liší od toho, co uvidíte jinde: nenajdete tu vzácný porcelán, obrazy, naleštěný nábytek a křišťálové lustry, ale budete procházet místy, kterých se zatím restaurátoři téměř nedotkli. Přesto vás upoutá raně barokní fresková výmalba, vyhlídkové terasy a sbírka loveckých trofejí a vycpaných zvířecích exponátů, dokumentující slavnou loveckou historii zámku, s dětmi si můžete projít strašidelné sklepení. Do konce prázdnin je k vidění výstava Šlechta ve službách Masarykovy republiky a během srpna a září také můžete přijet na Hudební léto v Jezeří.
 

Uherčice: zámek chudého krále

Role přímo šitá pro zámek Uherčice bylo sídlo krále velmi chudého království: jak mu to slušelo uvidíte v televizní pohádce Svatojánský věneček režiséra Jiřího Stracha. Sídlo rodu Collalto et San Salvatore bylo po druhé světové válce zkonfiskováno a v péči totalitního režimu se proměnilo v ruinu; krátce tu fungoval ženský nápravný tábor, díky poloze na Znojemsku blízko od česko-rakouských hranic sloužil pohraniční stráži a podobně jako Jezeří se do rukou památkářů dostal v době, kdy už bylo téměř pozdě.

Zámkem procházejí dvě trasy a sami zjistíte, že některých míst se památková obnova zatím dotkla jen minimálně. Atraktivní, ale fyzicky náročnější je výstup do podkroví čtyřpatrové věže, sami (a zdarma) se můžete projít zbytky francouzského a anglického parku s alejemi, torzem rozhledny a opraveným obeliskem.
 

Veltrusy: zámek v moři

Když v roce 2002 Vltava propláchla Prahu, povodně se valily dál na sever k Labi. Zasáhly i zámek Veltrusy, letní barokní sídlo rodu Chotků. Opravy se tu hodně protáhly: už před velkou vodou byly budovy i park hodně zchátralé a voda, která zatopila celý areál zámku i s okolím, obrazně i doslova srazila Veltrusy až na dno.

Stopy po povodních tu můžete vidět dodnes, i když se budete muset dívat opravdu pozorně. Zámek je opět otevřený, hlavní prohlídková trasa nazvaná Aristokracie: začátek konce nabízí pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství, okruh Generál Laudon jede skrz Veltrusy zase připomene pobyt legendárního válečníka během takzvané Bramborové války roku 1778. Dál můžete navštívit výstavu měr, vah a závaží, prohlédnout si kočáry z přelomu 19. a 20. století anebo se projet po okolí zámku ve voze taženém zámeckými koňmi. Není to vůbec špatný nápad, přírodně krajinářský park má rozlohu tří pražských Stromovek a běžně tu potkáte zajíce nebo bažanty, za plotem obory se pasou daňci a srnčí zvěř. Ideálním způsobem, jak si celý areál prohlédnout, je také komentovaná cykloprohlídka, při níž navštívíte romantické pavilony, mosty, přírodní zajímavosti a potěšíte se dalekými výhledy do lužních lesů, polí, luk a sadů.
 

Další místa, která měla namále

  • V dubnu 2005 zachvátily plameny střechu sýpky na hradě Pernštejn. V budově, která sloužila jako depozitář, se tehdy propadla dřevěná střecha a v ohni zmizelo přes sedm set předmětů, hlavně nábytek a obrazy. To nejcennější ale bylo vystaveno na prohlídkové trase, kam plameny nedosáhly. Následné opravy hradu pomohly a dnes už nepoznáte, že tu někdy hořelo. Do sýpky se může podívat každý, kdo si zaplatí některou z prohlídkových tras na hradě.
  • Požár poničil také zámek Valeč na Karlovarsku. Po válce byl na základě Benešových dekretů zkonfiskován rodu Larisch-Mönnichů, sloužil jako sanatorium pro válečné veterány a dětský domov. Hořelo tu v roce 1976, obnova trvá dodnes.
  • Na své znovuobjevení čeká zámek Červené Poříčí severně od Klatov. Postavil jej roku 1611 Mikuláš Šic z Drahenic na místě starší tvrze a je unikátní ukázkou saské renesance. V 19. století patřil císařské rodině, ovšem když po vzniku Československa připadl státu, využívaly ho lesní závody a zchátral. Pravidelný provoz tu byl zahájen teprve před dvěma lety, interiéry si prohlédnete bez mobiliáře, při probíhající stavební obnově a před restaurováním.
Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do historie Uherčic vepsány, je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.