Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů
Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů
"> "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> "> Zámek Cervené Porící "> Zámek Cervené Porící "> Červené Poříčí lenykraut
Přidat foto
Památky

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Zámek Červené Poříčí naleznete na dohled od vodního hradu Švihova ve stejnojmenné vesnici. Zámek byl postaven roku 1611 Mikulášem Šicem z Drahenic na místě starší tvrze Mladoty z Jelmanic. V 19. století patřil císařské rodině a po vzniku ČSR připadl státu. Zámek byl minimálně znehodnocen pozdějšími přestavbami.

V celém objektu je dochováno a k rekonstrukci připraveno několik fresek, a to především stropních maleb (např. antické motivy Paridův soud, Bohové na Parnasu). Malby byly dochovány díky tomu, že v předešlých desetiletích se nacházely pod podhledy, instalovanými v místnostech pro snížení stropů za účelem snazšího vytápění. Na zdech je patrná jak ornamentální výzdoba, tak zbytky vyobrazení zámku italských Habsburků, nebo portrét šlechtice.

V lapidáriu se nacházejí sochy, zpodobňující české panovníky a bavorské kurfiřty – z původního počtu 56 se jich dochovala přesně polovina, tedy 28. sochy stávaly na zdi obklopující zámecký park.
 

Prohlídkové trasy

Zámek – šlechtické sídlo v krajině
Prohlídková trasa "Zámek – šlechtické sídlo v krajině" seznamuje s historickým a stavebním vývojem zámeckého areálu jako sídelního místa a s regionálními a mezinárodními souvislostmi, představuje vnitřní prostory hlavní zámecké budovy bez mobiliáře, poukazuje na současný stav a přibližuje představu života na panském sídle od 17. do 20. století. Zámecký areál je prezentován při stavební obnově a před restaurováním místností zdevastovaných nevhodnými zásahy ve 20. století.

Předzámčí – výstavní expozice Děti ze zlaté kolébky (novinka roku 2022)
Vstup do areálu Státního zámku Červené Poříčí spojený s volně přístupnou výstavní expozice Děti ze zlaté kolébky aneb rané dětství ve šlechtických rodinách v „dlouhém“ 19. století symbolizuje znovuzrození zámku Červené Poříčí, resp. zpřístupnění její první zrekonstruované části – předzámčí. Hlavní linkou výstavy je spojení Červeného Poříčí s rodem Habsburků, konkrétně s osobou císaře Františka I. a jeho vnuka Napoleona II. Orlíka, syna Napoleona I. Bonaparte a Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U jezu

Penzion U jezu

Přeštice, Plzeňský kraj
Penzion U Franty

Penzion U Franty

Přeštice, Plzeňský kraj