Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Hluboš – první sídlo T. G. Masaryka
Památky

Zámek Hluboš – první sídlo T. G. Masaryka

Barokní zámek s anglickým parkem o rozloze 5 hektarů, správcovským objektem a bývalými konírnami, se nachází v obci Hluboš u Příbrami. Zámek byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky. Masaryk zde s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921.
Jedná se o rozlehlou, trojkřídlou dvoupatrovou stavbu, k níž je na východě připojeno ještě přízemní spojovací křídlo s kaplí sv. Kříže. Ve velkém sále v přízemí jsou zachované nástropní malby. Na zámku Hluboš bylo potomky rodiny Kolaříků, kteří panství v roce 1925 koupili, zřízeno muzeum TGM a jeho ženy Charlotty. Dnes je zámek ve správě společnosti Zámek Hluboš z.ú. a probíhá jeho postupný odkup tak, aby mohl být provozován jako kulturní památka sloužící veřejnosti.

V současné době (2021) probíhá na zámku obnova, současná majitelka chce Hluboš navrátit do kulturního a společenského života. Má v plánu trvalé zpřístupnění veřejnosti a otevření zámeckých zahrad. Navštívit zde můžete kapli pro nedělní duchovní setkávání. Podrobný aktuální program zámku Hluboš najdete na webových stránkách zámku Hluboš.
 

Botanická zahrada zámku Hluboš

Botanická zahrada na zámku Hluboš byla nejstarší botanickou zahradou na území Čech a jednou z nejstarších ve střední Evropě – přes hlubošský park se dostaly některé stromy z Ameriky a z Číny do naší vlasti úplně poprvé. Jednalo se např. o ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský, jedlovec kanadský, ale i např. túje, či tis.
 

Pravidla pro vstup a pohyb v zámeckém areálu

Každý návštěvník, ať svobodně vstoupí, pokud bude zachovávat respekt k tomu, že zámecký areál je místem relaxace a krásy ducha, společensko-historického odkazu a kultury projevu.
  • Zachovávejte pořádek – odpadky, nedopalky a exkrementy patří do odpadkového koše, který v areálu najdete u vstupu do zahrady.
  • Mějte úctu k lidem, zvířatům, rostlinám i majetku – zámek a jeho zahrady jsou relaxační zónou, chovejte se tiše. V areálu nežijí pouze lidé, ale i zvířata a rostliny. Zámecká zvířata nechte žít volně, nehoňte je, ani jinak nepronásledujte. Ony jsou tu doma, Vy jste hosté. Rostliny neničte, nelámejte, netrhejte. V zahradě je řada botanických skvostů.
  • Vůči veškerému majetku se chovejte šetrně, i když je v současné chvíli zanedbaný.

Dokud tato dvě pravidla budou bezvýhradně a všemi hosty dodržována, bude zámecký areál volně přístupný.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Ermi Hotel

Ermi Hotel

Jince, Středočeský kraj
Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Středočeský kraj
Rezidence Holšín

Rezidence Holšín

Rosovice, Středočeský kraj
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj