!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela
Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Novogotický zámek s cimbuřím se nachází ve vsi Dub, asi 10 km severně od Prachatic. Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba se vstupní věží a malým nádvořím, obehnaná zdí s cimbuřím. Budovu zámku obklopuje park s exotickými dřevinami.
Původní tvrz z 15. století nechali Říčanští z Hodějova v 17. století přestavět na pozdně renesanční zámek. V letech 1854 – 1860 byl zámek novogoticky upraven podle projektu architekta J. Niklase. V roce 1998 zámek koupili manželé Battagliovi a kdysi výstavnou budovu poničenou v době, kdy sloužila jako internát, postupně začali opravovat. Bylo nutné zrekonstruovat 34 místností a udělat novou fasádu. Řada místností už je zrekonstruovaných, budovu zdobí „nový kabát“ a tak zámek znovu ožil. Opravené prostory jsou využívány také jako galerie a k pořádání příležitostných výstav. Noví majitelé se snaží se vrátit zámek do podoby, jakou získal po novogotické přestavbě v 19. století. V zámku se totiž nedochoval téměř žádný nábytek, zařizují ho proto na základě vzpomínek pamětníků nebo obrazů a fotografií. Zámek má dnes opravenou fasádu, novou střechu a obnoven je také park.

I přes smutnou historii si zámek uchoval pár unikátů – kobercovou dlažbu s námětem řeckého meandru v kuchyni a jedinečný klavír, kterých bylo vyrobeno pouze osm, v hudebním sále. Zámek Dub u Prachatic je otevřen celoročně. Jeho majitelé zde pořádají koncerty, besídky, soutěže, výstavy i svatby. Vstup je možný buď malými nenápadnými dveřmi přímo z návsi od prodejny potravin, nebo je nutné celý areál obejít zprava po silnici směrem na Dubskou Lhotu a Strunkovice a použít velká mřížová vrata.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 6. 2020

Ubytování a restaurace v okolí