Úvod > Co chcete dělat? > Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace
Letní sporty

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.
Řeka Ploučnice pramení na svazích Ještědu v 654 m n.m. a teče  západním směrem, aby vtekla na ř. km 95,1 v Děčíně zprava do Labe. Povodí zahrnuje plochu 1194 km². Řeka teče údolím a její horní a střední tok meandruje otevřenou krajinou Lužických hor. Pod Mimoní protéká úsekem bývalého vojenského prostoru, kde se rozlévá a místy i ztrácí v břehových porostech.

V dolním toku od Žandova se údolí úží a řeka se zařezává do terénu. Objevují se první peřeje a také nesjízdné jezy. Ty jsou na horním toku vzácné, na počátku dolního toku málokdy sjízdné, teprve poslední jezy před Děčínem lze za optimální vody sjet. Břehy lemují víceméně louky, a lesy se objevují jen zřídka, zejména v okolí Hradčan, kde jsou na dohled i skály.
 

Informace pro vodáky

Donedávna byl tento klenot českých řek utajen ve vojenském prostoru, proto řeka zůstala zcela nedotčená bez jakýchkoli rušivých zásahů civilizace. Připravte se na totální pustinu, kde mají hlavní slovo rostliny a zvířata, kde nepotkáte, kromě jiných ojedinělých vodáků, živou duši ani nedokoupíte žádné zásoby a musíte se spoléhat pouze na sebe. Výhoda Ploučnice spočívá i v tom, že ji lze, až do Benešova nad Ploučnicí, splouvat po celý rok. Její prameniště se označuje za nejvydatnější ve střední Evropě a tak zaručuje dostatek vody.
 
  • Stráž pod Ralskem – Mimoň: 10 km, obtížnost ZWC, průjez průrvou ploučnice, loukami, u Mimoně lesem. Minimum 35 cm (vodočet Stráž pod Ralskem)
  • Mimoň – Brenná: 25 km, obtížnost ZWC+, louky, lužní lesy, meandry, někdy kmeny v korytu. Minimum 20 cm v Mimoni.
  • Brenná – Česká Lípa: 14,5 km, obtížnost ZWC+, minimum 12 cm v České Lípě
  • Česká Lípa – Malá Veleň: 28 km, obtížnost ZWC+, minimum: 85 cm na vodočtu Benešov n. Ploučnicí
  • Malá Veleň – Děčín (ústí s Labem): 8 km, obtížnost  WW I

     

Dvoudenní výlet z Novin pod Ralskem do Brenné – průjezd průrvou a meandry řeky

Dvoudenní plavbu Noviny pod Ralskem – Brenná začněte nad průrvou Ploučnice (nepatrná první odbočka silnice III. třídy, vedoucí z průmyslové zóny Stráže pod Ralskem). Příjemně tekoucí voda vás za pár okamžiků zaveze mezi úzké a strmé pískovcové skalní bloky, dřívější náhon hamru, končící dlouhým tunelem, který byl do skály ručně vytesán krumpáčem. Voda vás neúprosně žene ven skrz otvor taktéž ve skále vysekaný, kterému se přezdívá Pekelný jícen. Následuje skok lodi asi o půl metru do nehluboké tůňky.
 
Odtud následuje příjemná plavba poměrně rychlou vodou až do míst, kde se k řece začnou klonit vrby – tam poznáte konec civilizace. Od této chvíle se ocitáte v džungli. Průjezd vrbami a jinými rostlinami, které mají také rády vodu, vás nesmí překvapit. V řece najdete množství padlých kmenů, které je třeba "obejít". Ploučnice se rychle klikatí množstvím meanrdů, vysoké břehy znemožňují výstup na souš. Od Mimoně k Brenné na řece nenajdete žádné jezy ani propusti, zato se Ploučnice opět zařezává mezi jílnaté břehy, na kterých nepřehlédnete četné zářezy od pádel vašich předchůdců. V některých meandrech se řeka obrací i přes 180°. Meandry Ploučnice mezi Mimoní a Českou Lípou byly vyhlášeny přírodní památkou. Proud je tak akorát silný, aby nedocházelo k nebezpečným kolizím mezi vodáky a stromy. Tady si opravdu prověříte svou vodáckou techniku, zručnost i celkovou fyzickou kondici.

Plavbu doporučujeme ukončit u rozbořeného jezu v Brenné. Pokud by se vám z Ploučnice nechtělo, můžete pokračovat do České Lípy, Benešova nad Ploučnicí a za dobrého stavu vody až do Děčína (WW I.). Počítejte však s množstvím jezů, které se za nízkého stavu špatně přenášejí a naopak za velké vody jsou sjízdné pouze pro zkušené vodáky.

Provozovatel

Informční centrum Stráž pod Ralskem

5.května 55
471 27 Stráž pod Ralskem
Tel.:
+420 728 181 613
Email:
infocentrum@straz...
WWW:
www.strazpr.cz
GPS:
50,688030 14,758072
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 
Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice

Stráž pod Ralskem, Liberecký kraj
Zřícenina hradu Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko

Noviny pod Ralskem, Liberecký kraj
Vranovské skály u Ralska

Vranovské skály u Ralska

Mimoň, Liberecký kraj