ÚvodAktuality50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav
Kultura

50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav

  • 14. ledna 2019
Byla to událost, která navždy změnila naše dějiny: je to právě padesát let, co se v lednu 1969 na protest proti sovětské okupaci, postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty na Václavském náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Výročí připomíná řada akcí, výstav a míst. Zve vás na ně portál Kudy z nudy.
Ač se čin Jana Palacha (1948–1969) stal symbolem doby, desítky let se o něm oficiálně nemluvilo. Vzpomínky se ale komunistickému režimu vymazat nepodařilo: stále tu bylo místo před Národním muzeem na Václavském náměstíPraze, kde se 16. ledna 1969 upálil. Byla tu Vysoká škola ekonomická a Karlova univerzita, kde studoval; náměstí před Filozofickou fakultou se na jeho počest dnes jmenuje Palachovo a v lednu 1991 byla na budově školy odhalena posmrtná maska od Olbrama Zoubka. A nakonec tu byl i Palachův týden v lednu 1989, vlna protestů proti režimu, která rozhýbala českou společnost. Odkaz Jana Palacha se tehdy po dvaceti letech naplnil.
 

Jan Palach – naše svědomí

Smutné výročí připomene dvoudenní program sedmi institucí; program začne ve středu 16. ledna pietním odhalením pamětní dlaždice na nádvoří Karolina na Ovocném trhuPraze a bude pokračovat vernisáží výstavy v horní části Václavského náměstí; ta bude k vidění až do konce ledna. Odpolední pietní program ve středu 16. ledna na Václavském náměstí nabídne také uměleckou část (Jan Palach v literatuře, hudbě a filmu, vystoupení pamětníků a osobností) a vyvrcholí tichým průvodem se světly; sraz je u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v 18 hodin, průvod se vydá na cestu Starým Městem v 18.45 a celou akci zakončí pietní akt na Staroměstském náměstí.

Stejný den odpoledne chystá odhalení pamětní desky Jana Palacha Vysoká škola ekonomickáPraze. Vzpomínat se bude i v Akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora; od neděle 13. do neděle 20. ledna si můžete prohlédnout výstavu, mše za Jana Palacha celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem se odehraje v úterý 15. ledna od 18 hodin.

Na Jana Palacha se bude 16. a 21. ledna vzpomínat také v Mělníce, městě, kde studoval na gymnáziu: kromě pietního aktu se chystá odhalení památníku, představení publikace, výstava a další akce.
 

Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy

Na pietní akce naváže Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy; program pro dospělé i pro děti potrvá od 17. do 20. ledna. Kromě workshopů v Colloredo-Mansfeldském paláci si můžete společně s lektory GHMP prohlédnout pomník upálení Jana Palacha; ten objevíte, když se z náměstí Jana Palacha vydáte po nábřeží směrem ke Karlovu mostu. Jeho autorem je výtvarník a architekt s českými předky John Quentin Hejduk a v rámci komentovaných prohlídek můžete vstoupit do interiéru památníku a seznámit se s jeho historií a významem.
 

Živé pochodně v Museu Kampa

Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. V sobotu 19. ledna, tedy ve výroční den jeho smrti, začne výstava Síla činu v Museu Kampa. Představí díla, která reagovala kromě Palacha i na smrt Jana Zajíce, který se upálil 25. února 1969 v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Výstava má ukázat, že i když se totalitní moc snažila památku na živé pochodně potlačit, ve vědomí společnosti zůstával jejich odkaz stále živý.
 

Další akce a výstavy

Mohyla Jana Palacha na Smrku Příroda

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Další aktuality

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha