Úvod > Aktuality > 50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav

50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav

Vydáno 14. ledna 2019 Kultura
Byla to událost, která navždy změnila naše dějiny: je to právě padesát let, co se v lednu 1969 na protest proti sovětské okupaci, postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty na Václavském náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Výročí připomíná řada akcí, výstav a míst. Zve vás na ně portál Kudy z nudy.
Ač se čin Jana Palacha (1948–1969) stal symbolem doby, desítky let se o něm oficiálně nemluvilo. Vzpomínky se ale komunistickému režimu vymazat nepodařilo: stále tu bylo místo před Národním muzeem na Václavském náměstíPraze, kde se 16. ledna 1969 upálil. Byla tu Vysoká škola ekonomická a Karlova univerzita, kde studoval; náměstí před Filozofickou fakultou se na jeho počest dnes jmenuje Palachovo a v lednu 1991 byla na budově školy odhalena posmrtná maska od Olbrama Zoubka. A nakonec tu byl i Palachův týden v lednu 1989, vlna protestů proti režimu, která rozhýbala českou společnost. Odkaz Jana Palacha se tehdy po dvaceti letech naplnil.
 

Jan Palach – naše svědomí

Smutné výročí připomene dvoudenní program sedmi institucí; program začne ve středu 16. ledna pietním odhalením pamětní dlaždice na nádvoří Karolina na Ovocném trhuPraze a bude pokračovat vernisáží výstavy v horní části Václavského náměstí; ta bude k vidění až do konce ledna. Odpolední pietní program ve středu 16. ledna na Václavském náměstí nabídne také uměleckou část (Jan Palach v literatuře, hudbě a filmu, vystoupení pamětníků a osobností) a vyvrcholí tichým průvodem se světly; sraz je u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v 18 hodin, průvod se vydá na cestu Starým Městem v 18.45 a celou akci zakončí pietní akt na Staroměstském náměstí.

Stejný den odpoledne chystá odhalení pamětní desky Jana Palacha Vysoká škola ekonomickáPraze. Vzpomínat se bude i v Akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora; od neděle 13. do neděle 20. ledna si můžete prohlédnout výstavu, mše za Jana Palacha celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem se odehraje v úterý 15. ledna od 18 hodin.

Na Jana Palacha se bude 16. a 21. ledna vzpomínat také v Mělníce, městě, kde studoval na gymnáziu: kromě pietního aktu se chystá odhalení památníku, představení publikace, výstava a další akce.
 

Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy

Na pietní akce naváže Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy; program pro dospělé i pro děti potrvá od 17. do 20. ledna. Kromě workshopů v Colloredo-Mansfeldském paláci si můžete společně s lektory GHMP prohlédnout pomník upálení Jana Palacha; ten objevíte, když se z náměstí Jana Palacha vydáte po nábřeží směrem ke Karlovu mostu. Jeho autorem je výtvarník a architekt s českými předky John Quentin Hejduk a v rámci komentovaných prohlídek můžete vstoupit do interiéru památníku a seznámit se s jeho historií a významem.
 

Živé pochodně v Museu Kampa

Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. V sobotu 19. ledna, tedy ve výroční den jeho smrti, začne výstava Síla činu v Museu Kampa. Představí díla, která reagovala kromě Palacha i na smrt Jana Zajíce, který se upálil 25. února 1969 v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Výstava má ukázat, že i když se totalitní moc snažila památku na živé pochodně potlačit, ve vědomí společnosti zůstával jejich odkaz stále živý.
 

Další akce a výstavy

Jan Palach ´69: události života a smrti v Muzeu Vyškovska

Jan Palach ´69: události života a smrti v Muzeu Vyškovska

Před padesáti lety v lednu 1969 se na pražském Václavském náměstí zapálil dvacetiletý student Jan Palach.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl - prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Síla činu - Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969 - 1989

Síla činu - Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969 - 1989

Rok 2019 připomene 50 let od smrti studenta Filozofické fakulty Jana Palacha.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Výstava Jan Palach ´69 v Mělníce

Výstava Jan Palach ´69 v Mělníce

Na 16. ledna 2019, na den 50. výročí krajního protestu Jana Palacha, bývalého studenta mělnického gymnázia, proti rezignaci národa po událostech srpna 1968. Vernisáž výstavy se koná dne 21. ledna. Výstava je k vidění od pondělí do čtvrtka od 8 do 16 hodin.