Úvod > Co chcete dělat? > Colloredo – Mansfeldský palác v Praze
Colloredo-Mansfeldský palác, foto GHMP (2).JPG
"> Colloredo-Mansfeldský palác, foto GHMP (2).JPG "> Colloredo-Mansfeldský palác, foto GHMP (3).JPG "> Colloredo-Mansfeldský palác, foto GHMP (4).JPG "> Colloredo-Mansfeldský palác, foto GHMP (5).JPG "> "> "> "> "> "> Colloredo-Mansfeldský palác, foto GHMP.JPG
+ Přidat foto
Kultura

Colloredo – Mansfeldský palác v Praze

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující a téměř neznámý barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista.
Palác svírá svými čtyřmi křídly obdélný dvůr. Hlavní průčelí do Karlovy ulice je dvoupatrové nad nízkým mezipatrem a výrazným prvkem je monumentální vrcholně barokní edikulový portál s pilastry nakoso, zdobený na římse vázami, putti a erbem Colloredo – Mansfeldů (patrně dílo Antonína Brauna), ve střeše pak velké vikýře.

Zajímavým prvkem dvorní fasády jsou dvě arkády ve vstupním křídle a protilehlá sala terrena s představenou kašnou s pískovcovou sochou Neptuna s trojzubcem asi z období kolem roku 1735, rovněž kladená do braunovského okruhu. Barokní prostory zejména I. patra, přístupné monumentálním pilířovým schodištěm s kuželkovými balustrádami, mají bohatou rokokovou a druhorokokovou výzdobu stropů, stěn, podlah i dveří (štuky, výmalba, umělé mramory, zrcadla, krby a kamna, parkety, tapety a dřevěná obložení s okenicemi).

Prohlídková trasa vám přiblíží stavební a kulturní historii Colloredo-Mansfeldského paláce. Provede vás sály v reprezentativních prostorách piano nobile včetně ohromujícího a téměř neznámého barokního tanečního sálu s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. Na straně druhé bude ve 3. patře paláce dobudován výstavní prostor pro krátkodobé výstavy současného umění.

Na podzim roku 2013 se sem z Domu U Zlatého prstenu přesunul také projekt Start up pro nejmladší generaci umělců. Dále zde bylo vytvořeno společenského zázemí na nádvoří paláce včetně kavárny s výtvarným ateliérem, který významně rozšíří a zkvalitní nabídku galerie především v oblasti práce s nejmladšími diváky a návštěvníky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021