Úvod > Kalendář akcí > Výstava o Janu Palachovi v kostele Nejsvětějšího Salvátora

Výstava o Janu Palachovi v kostele Nejsvětějšího Salvátora

Kdy 13. leden 2019 - 20. leden 2019 Výstavy
V rámci 50. výročí od oběti Jana Palacha se v týdnu od 13. do 20.1. odehraje několik akcí. V Akademické farnosti se můžete účastnit mše za Jana Palacha a zároveň si po celý týden můžete prohlédnout výstavu o Janu Palachovi.
Mše sv. za Jana Palacha.
Úterý 15.1. od 18.00 hodin.

Celebruje Mons. Tomáš Halík
V závěru mše sv. vystoupí Bohdan Mikolášek a jeho hosté s písní Ticho, věnovanou v roce 1969 Janu Palachovi

Výstava o Janu Palachovi
Instalována bude v kostele od neděle 13.1. do neděle 20.1.2019.

O Janu Palachovi
Jan Palach se zapálil na Václavském náměstí 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později.

Jan Palach se narodil v Praze roku 1948. Pocházel ze Všetat kde také vyrůstal. Vystudoval Gymnázium v Mělníku. Na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy nebyl v roce 1966 přijat pro svůj "živnostenský původ", i když uspěl při přijímacích zkouškách. Začal proto studovat na Vysoké škole ekonomické. V roce 1968 svůj pokus dostat se na Filozofickou fakultu zopakoval, tentokrát úspěšně.

Na podzim se účastnil mnohých protestních akcí proti okupaci, včetně studentské stávky. Protože však neviděl žádný významný pokrok, pravděpodobně začal uvažovat o radikálnější akci, která by probrala společnost z rezignace, do níž se postupně propadala.

Dne 16. ledna 1969 se v horní části Václavského náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit výhybkář Dopravního podniku svým kabátem. S rozsáhlými popáleninami byl převezen na Kliniku popálenin FNKV a LFH UK v pražské Legerově ulici.

Zde s ním byl na magnetofonový pásek natočen krátký rozhovor, v němž Palach hovořil o příčině svého činu. V záznamu se zmiňuje o pasivitě lidí, vystupuje proti rozšiřování Zpráv – deníku vydávaného sovětskými okupanty, a požaduje generální stávku. Z rozhovoru je patrné, že byl pod utišujícími léky a měl značné bolesti. Zemřel 19. ledna 1969, tři dny po svém činu.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 1. 2019