Úvod > Kalendář akcí > Palachův týden v Galerii hl. m. Prahy

Palachův týden v Galerii hl. m. Prahy

Kdy 17. leden 2019 - 20. leden 2019 Společenské akce
50 let od smrti studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Jana Palacha, si připomene i Galerie hlavního města Prahy, která si přichystala program jak pro dospělé, tak pro děti.
Zpřístupnění vstupu do pomníku Jana Palacha
17. 1. | 10.00–17.00 | Alšovo nábřeží

Komentovaná prohlídka pomníku
17. 1. | 16.30 | Alšovo nábřeží

Prohlídka sochařských objektů Johna Hejduka Dům syna a Dům matky s průvodním komentářem lektora GHMP. Součástí prohlídky je vstup do interiéru Domu matky a výklad o historii a významu díla.

Workshop pro rodiny s dětmi a veřejnost
19. 1. | 13.00–18.00 | Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci, Karlova 189/2

V rámci výročí 50 let od činu Jana Palacha bude realizován výtvarný workshop, během kterého se budeme inspirovat pomníkem Jana Palacha (instalace Dům matky a Dům syna) a dalšími díly Johna Hejduka. Prozkoumáme jeho tvorbu z odlišných úhlů pohledu – v různých rovinách, kontextech a souvislostech. Z krabiček nejrůznějších barev a velikostí vytvoříme na velkou plochu stolu model-miniaturu fiktivního dynamického města s jeho ulicemi a rozmanitými čtvrtěmi i výraznými výškovými budovami, kam si každý umístí svůj 3D objekt, přičemž tvary budov budou volně inspirovány typickými rysy „domů“ Johna Hejduka. Představíme si, že pozorujeme z ptačí perspektivy půdorys velkoměsta, strukturu živého organismu, plného „domů“ – nejen jako budov, ale symbolicky také jako živých bytostí. Děti a další návštěvníci budou dále navrhovat experimentální a fiktivní pomníky, objekty, sochy a instalace do veřejného prostoru – budou je zakreslovat do reprodukcí fotografií náměstí Jana Palacha a Alšova nábřeží.

Workshop pro dospělé a seniory
20. 1. | 15.00–18.00 | Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci, Karlova 189/2

Výtvarná dílna bude reagovat na principy tvůrčí práce amerického architekta Johna Hejduka a na jeho sochařské dílo Pomník Jana Palacha. Zaměříme se na kresebné návrhy a na ilustrace autora, ve kterých zpracovával tematiku masek. Podobně jako umělec se budeme inspirovat velkolepými reji masek v italských Benátkách nebo v barokní Evropě.  V rámci dílny se soustředíme na realizaci sádrových odlitků, které budeme tvarovat přímo na obličeji. Budeme se zabývat snímáním tváře, vytvářením různých skulptur nebo reprodukcí části obličeje. Reliéfní odlitky ve tvaru škrabošky bude možné dále modelovat, barevně dotvářet nebo zdobit. Uplatníme zde výtvarné strategie umělce (struktura, uspořádání) nebo jeho vztah k imaginaci, hravosti a poezii.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 1. 2019