Úvod > Co chcete dělat? > Vlastivědná stezka krajem Chrudimky
Vlastivědná stezka krajem Chrudimky
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky

Stezka na své dlouhé a náročné trase, jejíž osu tvoří řeka Chrudimka a také rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory, seznamuje s historickými, kulturními a přírodními zajímavostmi zdejšího kraje. Měří 82 km a začíná u pramene řeky nedaleko Svratky a končí v Chrudimi.
Vlastivědná stezka Krajem Chrudimky sleduje tok řeky Chrudimky od Filipovského pramene do Chrudimi. Včetně přístupové cesty od železniční stanice v Čachnově měří 82 km. Vede řadou přírodních lokalit vyhlášených jako přírodní památka nebo přírodní rezervace. V řadě obcí se na trase nachází dochované doklady lidové architektury.
 
První zajímavostí, kterou turisté od vlakové zastávky projdou je přírodní památka Bučina – Spálený kopec, jde o les se stromy staršími 150 let, které tvoří domov mnoha druhům ptáků. Řeka Chrudimka počíná svůj tok ve Staré Oboře (pramen nese název Filipovský), severozápadně od Svratouchu ve Žďárských vrších. Od pramene Chrudimky vede stezka do Hlinska, kde se nachází skanzen Betlém a Muzeum masopustních obchůzek. Dále stezka (značená zeleně) vede i ke skanzenu Veselý kopec s mnoha venkovskými stavbami lidové architektury. Jen o pár metrů dále natrefíte ve Svobodných Hamrech na starý hamr, který sloužil k výrobě železa a později sloužil jako mlýn. Dále stezka vede přes Trhovokamenické rybníky do Kamenice, na rozhlednu na Zuberském kopci i do přírodní rezervace Polom s jedlo-bukovým lesem. Až do Horního Bradla je cesta značena zelenou barvou, z Horního Bradla do Chrudimi pak modrou barvou.
 
V Dolním Bradle se opět přiblížíte toku řeky, který stezka sleduje až k přehradě Seč a poté vede vysoko nad ní. Zavede vás ke zřícenině hradu Oheb a k Markově skále. U Padrťského mlýna překročí stezka most a dostane se na levý břeh Chrudimky. U řeky se cesta drží až k vodní nádrži Křižanovice, odkud zachází do Nasavrk. Tady si nezapomeňte prohlédnout kaštanovou alej a muzeum Keltů. Z města stezka pokračuje podél Debrného potoka, který se vlévá do Chrudimky poblíž Pekelského mlýna. Tady trasa zase odbíhá od řeky, aby vedla Drathoticemi a Libání do Výsonína. K vodě dojde až u přehrady Práčov II.
 
Od Slatiňan s krásným zámkem, parkem a slavným chovem vraníků pokračuje stezka podél Chrudimky jako cyklostezka 4112 a skončí v Chrudimi u vlakového nádraží.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí