Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Zlatá Pecka v Chrudimi
Festivaly

Zlatá Pecka v Chrudimi

Hudební festival Zlatá Pecka, jehož patronkou je světově známá mezzosopranistka Dagmar Pecková, letos se zaměří na postavu českých dějin par excellence, a to na Járu Cimrmana. Kromě Chrudimi se jednotlivé festivalové akce uskuteční také v Pardubicích, Holicích nebo Hlinsku.
Festival má každý rok jasný obsah v podobě jednoho tématu – spojený s konkrétními hudebními osobnostmi, nebo konkrétními hudebními styly. Záměrem je podívat se na dané téma z mnoha úhlů. Nejen na jeho vliv hudební, ale i jak prorůstá svou inspirací do dalších uměleckých oborů, jako jsou výtvarné umění, film nebo divadlo. Byla tu například Carmen, antická Trója, Dvořákova Rusalka, Maria Callas, Mozart nebo Jára Cimrman. Co chystáme letos?

Letos slavíme hned dvě významná kulatá hudební výročí. Uplyne 200 let od narození velikána, zakladatele české národní hudby a reprezentativní tvůrčí osobnosti českého národa, Bedřicha Smetany. Tím druhým je sto let od založení Roku české hudby. Od té doby se slaví pravidelně každých deset let a programově rozvíjí povědomí o české hudbě v zahraničí. Českým velikánům je věnován i letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Zlatá Pecka. Velké orchestrální, stejně jako komorní koncerty jsou složeny výhradně z děl českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Hvězdná jména klasiků doplní mladí, dosud neznámí talentovaní skladatelé, kterým festival Zlatá Pecka poskytne první šanci předvést svůj um.
 

Největěí pecky festivalu

Osmý ročník festivalu Zlatá Pecka, který letos čítá velkorysých čtrnáct dní programu, zahájí 25. srpna v 11 hodin bohoslužba v chrudimském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Den poté diváky čeká slavnostní koncert sborových scén ve Fibichově sále nebo varhanní koncert sopranistky Simony Šaturové a Pavla Svobody v kostele svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě. Součástí festivalu je nově i galakoncert za doprovodu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Pod jeho vedením bude patřit večer 7. září v pardubickém Domě hudby mladým instrumentálním géniům – houslistovi Danielovi Matejčovi, klavíristce Noře Lubbadové a flétnistce ze Slovenska Klárce Valentovičové. Nejkrásnější české árie a dueta uslyšíte od barytonisty Daniela Kfelíře, letošního rezidenčního umělce festivalu, mezzosopranistky Terezy Papouškové a slovenského tenoristy Andreje Vancela.


Doprovodný program

Na významné české umělce se festival zaměří v doprovodném programu. Chrudimské městské kino promítne film Il Boemo, který vypráví o oslnivém úspěchu Josefa Myslivečka, největšího českého skladatele 18. století. Písně slavného českého jazzového autora Jaroslava Ježka si poslechneme v podání Ondřeje Rumla a Jazz Quintetu. V kulturním domě v Holicích se představí v pořadu “Jdeme na Ježka”. A už podruhé na festival zavítá i největší český génius Jára Cimrman. Divadelní hru České nebe autorské dvojice Svěrák – Smoljak nejprve uvede amatérský soubor Křížští divadelní ochotníci. Kus odehrají 30. srpna v sále hospody U Janáčků v Havlíčkově Brodě. České nebe pak v originálním podání Divadla Járy Cimrmana uvidíte v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi 2. září.
 

Talentissimo a Pěvissimo

Letošní ročník podpoří jako tradičně mladé interprety a pěvce. Koncerty Talentissima přivítá komorní sál Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích a Nuselská radnice v Praze. Pěvissimo pak rozezní Fibichův sál v Chrudimi a Malou scénu v České Třebové. Zlatá Pecka by nebyla kompletní bez divadelní hry Jana Jiráně „Carmen y Carmen.“ Tu napsal pro historicky první ročník festivalu. Letos ji odehrajeme v nově otevřeném Kulturním centru Letohrad 1. září v 19 hodin.

Ať už si vyberete jakýkoli program, vězte, že se setkáte s krásnou, povznášející hudbou i prvotřídními výkony umělců. Každý rok je pro vás s největší pečlivostí osobně vybírá paní Dagmar Pecková.
 

Program Zlaté Pecky 2024

25. 8. 2024 11 hod.
Slavnostní zahájení festivalu Zlatá Pecka 2024 mší a požehnáním
Chrudim – Kostel Nanebevzetí Panny Marie

25. 8. 2024 19 hod.
Il BoemoChrudim – Městské kino

26. 8. 2024 19 hod.
V hudbě život Čechů Zahajovací koncert festivalu
Chrudim – Fibichův sál Muzea

27. 8. 2024 19 hod.
Letem smyčcovým světem
Chrudim – Muzeum barokních soch

28. 8. 2024 18 hod.
Varhanní koncert se sopranistkou Simonou Šaturovou a Pavlem Svobodou
Vysoké Mýto – Kostel sv. Vavřince

29. 8. 2024 19 hod.
Pěvissimo – Koncert účastníků Mistrovských interpretačních kurzů Simony Šaturové
Chrudim – Fibichův sál Muzea

30. 8. 2024 19 hod.
Svěrák – Smoljak “České nebe“
Představení souboru Křížští divadelní ochotníci
Havlíčkův Brod – Hospoda u Janáčků

31. 8. 2024 19 hod.
Ondřej Ruml a Jazz Quintet – Jdeme na Ježka!
Holice – Kulturní dům

1. 9. 2024 19 hod.
Divadelní hra Jana Jiráně Carmen y Carmen
Letohrad – Kulturní dům

2. 9. 2024 19 hod.
Představení divadla Járy Cimrmana České nebe
Chrudim – Divadlo Karla Pippicha

4. 9. 2024 18 hod.
Talentissimo
Pardubice – Gočárova galerie v Automatických mlýnech

5. 9. 2024 17 hod.
Talentissimo
Praha – Nuselská radnice

6. 9. 2024 19 hod.
Pěvissimo – koncertní oslava klasického zpěvu
Česká Třebová – Malá scéna

7. 9. 2024 19 hod.
Zlatá Pecka Gala – Závěrečný koncert festivalu
Pardubice – Sukova síň Domu hudby

Provozovatel

Spolek Zlatá Pecka

Široká 85
537 01 Chrudim
Tel.:
+420 602 355 536
Email:
festival@zpfestiv...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.zpfes...
GPS:
49,953181 15,792202
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Řemeslo má zlaté dno (od cechů po současnost) v Regionálním muzeu v Chrudimi

Výstava výběrově mapuje rozmach řemesel a živností v Chrudimi od jejich vzniku do současné doby.
Chrudim, Pardubický kraj

Za pokladem ztraceného města v Regionálním muzeu v Chrudimi

Staňte se i Vy objeviteli a vydejte se s dětmi na cestu Za pokladem ztraceného města.
Chrudim, Pardubický kraj

Řemeslo má zlaté dno – Od cechů po současnost

Prostřednictvím instalací a dobových exponátů výstava prezentuje historii podnikání v Chrudimi.
Chrudim, Pardubický kraj

Putovní výstava – S pomocí EU měníme Pardubický kraj

Nenechte si ujít putovní výstavu fotografií nejvýznamnějších a nejzajímavějších projektů Pardubického kraje podpořených EU!
Chrudim, Pardubický kraj

Putovní výstava – S pomocí EU měníme Pardubický kraj

Nenechte si ujít putovní výstavu fotografií nejvýznamnějších a nejzajímavějších projektů Pardubického kraje podpořených EU!
Chrudim, Pardubický kraj

Varhanní a pěvecký koncert

Chrudimská beseda zve v jarní sezóně 2024 na „Chrudimské hudební večery“, kde zazní skvosty klasické hudby v nádherném prostředí kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Chrudim, Pardubický kraj

Stavění máje v Chrudimi

Stavění máje se uskuteční na Resselově náměstí za účasti sboru dobrovolných hasičů a Národopisného souboru Kohoutek.
Chrudim, Pardubický kraj

Rybí jarmark v Chrudimi

Na konci října, v období výlovů českých rybníků, se na chrudimském Resselově náměstí uskuteční další ročník oblíbeného rybího jarmarku.
Chrudim, Pardubický kraj

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.
Chrudim, Pardubický kraj

Bejbiště – dětská herna a kavárna

Bejbiště je menší rodinná kavárnička v centru Chrudimi s vlastním parkovištěm. Pro děti máme připraven velký herní prostor, rozdělen do několika zón.
Chrudim, Pardubický kraj

Rodný dům Josefa Ressela v Chrudimi

V Široké ulici ve městě Chrudim naleznete rodný dům vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla, který zde poržil své dětství. Na domě, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází pamětní deska.
Chrudim, Pardubický kraj

Hotel Fortna – příjemná atmosféra staré Chrudimi

Ať už pojedete na pracovní cestu, dovolenou, líbánky nebo romantický výlet, u nás najdete více než jen ubytování v centru Chrudimi.
Chrudim, Pardubický kraj

Naučná stezka Modrá osa v Chrudimi

Naučná stezka vede centrem města Chrudim proti proudu původně středověkého náhonu, který byl v nedávné době revitalizován.
Chrudim, Pardubický kraj

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit.
Chrudim, Pardubický kraj

Tvář Spasitele – do Chrudimi za zázračným obrazem Krista Salvátora

V historickém městě Chrudim je hned několik míst spojených se zázračným obrazem Krista Salvátora: původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, morový sloup Proměnění Páně, Novoměstská kašna, dokonce i expozice v Regionálním muzeu a Muzeu barokních soch.
Chrudim, Pardubický kraj

Galerie ART v Chrudimi

Reálná i virtuální galerie v centru Chrudimi. Návštěvníci zde spatří současné české a evropské umění. Galerie se nachází v obchodně-bytovém centru Balustráda na náměstí Josefa Ressela.
Chrudim, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

U Paluků

Zveme vás jménem rodiny Palukových do jejich restaurace U Paluků ve Filištínské ulici v malebném centru Chrudimi.
Chrudim, Pardubický kraj

Penzion Markéta v Chrudimi

Kvalitně rekonstruovaný objekt, ve kterém bylo vybudováno ubytovací zařízení hotelového typu, které dokáže uspokojit všechny kategorie cestující veřejnosti.
Chrudim, Pardubický kraj

Chrudimský pivovar Filištín

Chrudimský pivovar Filištín najdete ve Filištínské ulici v centru tohoto krásného města. Hned vedle skvělých podniků rodiny Paluků. Ať už je naraženo na čepu cokoliv z portfolia, může to být Světlý, Černý nebo Vídeňský ležák, ale také něco ze série svrchňáků, bude to super.
Chrudim, Pardubický kraj

Na Bídě – stylová restaurace v Chrudimi

Příjemnou atmosféru nekuřácké restaurace Na Bídě v Chrudimi ve staročeském stylu ocení zejména rodiny s dětmi, ale nechybí ani příjemná zahrádka s jezírkem, která si získá oblibu zejména v horkých letních dnech.
Chrudim, Pardubický kraj

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chcete se ubytovat kousek od historického centra Chrudimi a přitom mít téměř pod okny Chrudimku? Vyzkoušejte příjemné, klidné a kvalitní ubytování vhodné pro rodinnou rekreaci i pracovní pobyty.
Chrudim, Pardubický kraj

Pivovar Loutkář

Městský pivovar Chrudim, později Chrudimský pivovar byl ve městě až do roku 1942, po II. světové válce již nebyl obnoven. Takže se dalo dohromady několik obyvatel a vznikl v Chrudimi pivovar. Jmenuje se Loutkář a místním patriotům jistě není třeba vysvětlovat proč.
Chrudim, Pardubický kraj

Restaurace a penzion Na Sklepích

Nově zrekonstruovaný objekt restaurace a penzionu Na Sklepích v Chrudimi, jehož historie sahá až do 19. století.
Chrudim, Pardubický kraj

Poznejte a ochutnejte speciality tak, jak je vaří la mama v Itálii

Mgr. Renata Kopecká pro vás připravuje s mistry z Itálie i Čech zajímavé semináře, kurzy vaření a degustace.
Chrudim, Pardubický kraj