ÚvodVýletyNa kole po ČeskuŽeleznými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.
Přehrada SečTrasa vede Nasavrk okolo keltského skanzenu Země Keltů po cyklotrase 4142. Ta vás zavede do lesa a následně k osadě Tarabka. Odtud pak přes Kameničky okolo říčky Chrudimky do Horního Bradla, kde můžete načerpat sílu v hostinci Na Filousku. Pak se vydáte po silnici 344 do Klokočova, kde roste tisíciletá lípa. Ta v dávných časech fungovala jako směrník v pralesních mokřadech Libické obchodní stezky spojující Čechy a Moravu.
 
Přes Hoješín dojedete do Seče, kde si můžete zaplavat v přehradě anebo si jinak odpočinout. Čeká vás stoupání o délce cca 4 km do obce Proseč, která strmí nad přehradou. Pak je to zas přes 5 km z kopce od vsi Bojanov. I odtud cesta příjemně ubíhá, až k zastávce autobusu s tajemným názvem Mezisvětí. Od Chrudimky pak budete opět stoupat cca 2 km do Křižanovic, odtud sjedete do Slavic a pak vystoupáte zpět do Nasavrk, v těsné blízkosti keltského oppida na archeologické lokalitě České Lhotice.