!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům Josefa Ressela v Chrudimi
Památky

Rodný dům Josefa Ressela v Chrudimi

V Široké ulici ve městě Chrudim naleznete rodný dům vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla, který zde poržil své dětství. Na domě, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází pamětní deska.
Roku 1793 se v měšťanském domě v Široké ulici č. 124 narodil Josef Ressel, povoláním lesník, který se proslavil vynálezem lodního šroubu. Ve výši prvního patra je zde umístěna jeho pamětní deska, která zde byla slavnostně odhalena 29. června 1861 za přítomnosti jeho syna Jindřicha.

Resselovi rodiče Antonín Heřman Ressel a Marie Anna, rozená Konvičková, se přistěhovali do Chrudimi někdy v roce 1791 nebo 1792, kdy se Resselův otec stal v Chrudimi výběrčím mýta a nápojové daně. To již měli syna Františka Antonína. Kromě Josefa se manželům Resselovým narodily v Chrudimi i dvě dcery, a to Viktorie (1795) a Marie (1797). Resselův otec byl sice německé národnosti, ale matka byla Češka, a protože německy moc neuměla, mluvilo se v Resslově rodině česky.

Josef Ressl prožil část života v přístavním městě Terstu, tehdejším nejvýznamnějším přístavu v bývalém Rakousku. Zde též poprvé prakticky vyzkoušel svůj nejvvýznamnější vynález na lodi Civetta v roce 1829. Ressela si přivlastnili i Rakušané, kteří jej měli dokonce na své bankovce.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

U Paluků

U Paluků

Chrudim, Východní Čechy
Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy
Pivovar Loutkář

Pivovar Loutkář

Chrudim, Východní Čechy