Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Po stopách šlechtických rodů: s Auerspergy do Žleb na pohádkový zámek pod Železnými horami

Po stopách šlechtických rodů: s Auerspergy do Žleb na pohádkový zámek pod Železnými horami

Není divu, že zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři, protože novogotická architektura se spoustou věží a věžiček naplňuje pohádkové představy více než dokonale. Současnou romantickou tvář mu podle anglických předloh vtiskli v letech 1849 až 1868 Auerspergové.
ŽlebyBohatě vybavené interiéry s nevšedním množstvím uměleckých předmětů, historického nábytku i zbroje vysloužily zámku Žleby přezdívku Malá Hluboká. Jestliže vám zámek nápadně připomíná anglické šlechtické sídlo, jste na správné stopě. Při poslední přestavbě mu jeho stavitel z rodu Auerspergů vtiskl romantickou podobu ve stylu anglické neogotiky.

Také interiér nezapře anglickou inspiraci. Při prohlídce tu uvidíte rozsáhlou sbírku starožitností, nábytku a zbraní. Podíváte se i do zámecké kuchyně nebo do barokního divadla. Zámecký park je – of course – anglický. Na park navazuje obora s bílými jeleny, která se také stala oblíbeným výletním místem i vzdělávacím centrem pro mladé generace.
 

S Auerspergy na letní sídlo ve Slatiňanech

Jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších venkovských sídel se pro Auerspergy stal zámek Slatiňany. Kromě zámeckých interiérů si prohlédněte také nádvoří, arboretum a rosarium, a také zámeckou zahradu se sbírkou cizokrajných dřevin, romantickým jezírkem, několika altány a také dětským hospodářstvím, určeným pro výuku šlechtických ratolestí. Jde o skutečný unikát, který na jiných zámcích nenajdete a trochu připomíná idealizovanou vesničku, vybudovanou na přání francouzské královny Marie Antoinetty v zámeckém parku ve Versailles. Miniaturní selské hospodářství ve slatiňanském parku má stodolu, holubník nebo sýpku a panské děti se tu hravou formou učily základům hospodaření i správě panství.

Fanoušky technických vynálezů bude bavit speciální kastelánská prohlídka Pokrok nezastavíš. Dozvíte se například, že na zámku už na přelomu 19. a 20. století byla zavedená elektřina, vodovod, ústřední topení nebo telefon, a život ve Slatiňanech tudíž byl pohodlnější, než byste čekali.
 

Do lesů ke Švýcárně

Když projdete zámeckým parkem, dřevěnou brankou vyjdete na silnici a dáte se po asfaltce do kopce. Po pravé straně minete vodárnu, kousek za ní odbočíte vpravo a dojdete k domu známému pod jménem Švýcárna. Vznikla v polovině 19. století z původní myslivny a podle vzoru horských salaší ve švýcarských Alpách, které Vincenc Karel Auersperg viděl na svých cestách po Evropě. Ze Švýcarska si také nechal dovézt stádo typického černostrakatého skotu a kolem Švýcárny pro ně nechal zřídit pastviny. Později přibyly i ovce a zámecká kuchyně tak byla zásobovaná kravským a ovčím mlékem a mléčnými produkty. Švýcárnu znáte i ze seriálu Dobrá voda: bydlel tu Josef Kemr alias stájný Hanousek v důchodu.

Nyní ve Švýcárně našlo domov interaktivní muzeum starokladrubských vraníků. K vidění jsou sbírky bičů, sedel a chomoutů, je tu i trenažér simulující jízdu s dvouspřežím a promítací sál. Děti si mohou vyzkoušet osedlání modelu koníka Švýcárka, nechybí ani houpací a plyšoví koníci, kreslicí koutek a jiné aktivity.
 

Neobvyklé lesní hřiště malých Auerspergů: Kočičí hrádek

Kolem Švýcárny také vede nejkratší cesta ke Kočičímu hrádku, dětskému hřišti, které pro své děti kousek od zámku nechala vybudovat kněžna Auerspergová. Má všechno, co má správný zámek mít – věže, zubatá cimbuří i bránu, ale tou mohou dovnitř lézt opravdu jen mrňata, starší děti už musí hradby překročit a budou mít štěstí, když se vmáčknou do věže.

Hrádek je společně s rozhlednou Bára a celou řadou sportovišť a značených stezek pro cyklisty, pěší i jezdce na koních součástí komplexu rekreačních lesů Podhůra. Kolem hrádku vede naučná stezka, jejíž autoři pokládají dětem na jednotlivých panelech všelijaké všetečné otázky, například kolik zubů je na hradbách a věžičce Kočičího hrádku. Výlet proto můžete použít i k procvičování počtů a dalších dovedností.