Úvod > Co chcete dělat? > Radnice s orlojem a věží v Olomouci
Zážitky

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Budova radnice

Radnice v Olomouci je čtyřkřídlá, s vnitřním dvorem uprostřed. Z jižní fasády vystupuje arkýř gotické kaple sv. Jeronýma, který je bohatě zdobený kružbami a figurálními motivy. Při východní straně budovy je dvouosé schodiště s renesanční lodžií. Vedle radniční věže se ve výklenku severní fasády nachází orloj. V interiéru se dochovala řada původních klenutých místností včetně slavnostního sálu (dnešní Obřadní síň). Interiér gotické kaple sv. Jeronýma zdobí unikátní kroužená klenba (nejstarší kroužená klenba tzv. podunajského typu u nás).
 
Olomoucká radniční věž vznikala současně se stavbou kamenné budovy radnice od dvacátých let 15. století. Práce zakončilo roku 1443 její zastřešení. Současnou výšku 75 m získala olomoucká radniční věž v letech 1601–1607.

Výstup na vyhlídkový ochoz je možný v letní sezoně od 15. 6. do 30. 9. 6x denně v rámci prohlídky Olomouc v kostce a mimo sezonu od 1. 10. do 14. 6. 2x denně v 11:00 a 15:00 prostřednictvím organizovaných výstupů, které zajišťuje informační centrum. V rámci prohlídky věže můžete nahlédnout také do komůrky věžného.
 
 

Olomoucký orloj

Olomoucký orloj je zasazen do severní fasády radnice. Jeho architektonický rámec tvoří výklenek s lomeným obloukem, dosahující výšky 14 metrů. Mozaiková výzdoba orloje sestává z medailonů na bočních stranách výklenku, znázorňujících práce charakteristické pro jednotlivé měsíce v roce. Ve vrcholu výklenku uplatnil autor návrhu – Karel Svolinský – folklorní motiv Jízdy králů. Ve spodní části mozaikové výzdoby jsou po stranách dobově poplatné postavy představitelů pracující třídy. Produkce orloje pouze jednou denně ve 12:00 hod.

 

Stálé expozice na radnici

K vidění jsou také tři stálé expozice v interiéru budovy radnice věnované historii olomoucké radnice, příběhu olomouckého orloje, jeho tvůrcům a hodinářům, a  expozice Olomouc v proměnách staletí. Expozice, které jsou zdarma přístupné během úředních hodin magistrátu nebo v rámci komentované prohlídky Olomouc v kostce, dokladují historii města, radnice a orloje prostřednicitvím obrazů a informačních panelů. Expozice o historii města je doplněna faksimilemi významných historických listin.

Čtvrtá nová expozice, která podrobně popíše vývoj městské samosprávy od přelomového roku 1848, bude umístěna v tzv. primátorském salonku před zasedací místností. Tvořit ji budou textové panely a soubor 22 portrétních fotografií starostů, předsedů a primátorů, kteří stáli v čele města od roku 1850.
 

Obnova kulturní památky olomoucké radnice

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, je nemovitou kulturní památkou a nejvýznamnější stavební památkou olomoucké světské architektury. Stav budovy je v nevyhovujícím a částečně i havarijním stavu. Cílem projektu je zlepšení technického stavu objektu a jeho zatraktivnění pro návštěvníky. Projekt je rozdělen do 4 etap. 1. etapa již byla zrealizována a spočívala v opravě střechy a krovu, v rozšíření  prostor informačního centra, v úpravě vstupu do budovy (odstranění bariér) a ve zvýšení bezpečnosti objektu nákupem kamer. V následujících etapách dojde k obnově fasády budovy včetně restaurátorských prací, budou obnoveny sluneční hodiny, dojde k vytvoření nové expozice archeologických nálezů. Na ochozu radniční věže pak přibydou panoramatické tabule doplňující vyhlídku na město. Po dokončení všech úprav bude nabídka doplněna o virtuální prohlídku celé budovy radnice.

Projekt bude dokončen 31.12.2019. Budova Radnice je veřejnosti přístupná. Projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.

Provozovatel

Informační centrum Olomouc

Horní náměstí
779 11 Olomouc
Tel.:
+420 585 513 385
Email:
infocentrum@olomo...
WWW:
www.olomouc.eu
GPS:
49,594092 17,252374
 
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

Snížená cena: 10 Kč

Rodinné vstupné: 50 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Hradě v Olomouci

Penzion Na Hradě v Olomouci

Olomouc, Olomoucký kraj
Restaurant U Mořice

Restaurant U Mořice

Olomouc, Olomoucký kraj
Levandulové bistro Olomouc

Levandulové bistro Olomouc

Olomouc, Olomoucký kraj