Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Vánoční trhy v Olomouci

Olomoucké trhyVánoční trhy v Olomouci, které se letos konají už od 18. listopadu a pokračují do 23. prosince, nabízejí jako jediné v ČR pravé Norimberské víno a punč. K dostání je zde přes 10 druhů vína a punčů, veškerý sortiment je prodáván i jako dárkové litrové balení. Ochutnat jej můžete na vybraných stáncích. Každoročně také bývá otevřené kluziště, které se letos přestěhovalo do areálu městské tržnice. Ledová plocha je v provozu od 19. listopadu do 15. ledna 2024. Vstup na ledovou plochu není zpoplatněn. Součástí provozu bude doprovodný program včetně charitativních akcí a show na ledě.

Stejně jako loni je připravena vycházková trasa, na které je možno obdivovat jedinečné olomoucké památky (kašny, barokní sloupy, architekturu), vychutnat si neopakovatelnou atmosféru adventních trhů a pokochat se výhledem na historické jádro z několika vyhlídek. První je postavená na Horním náměstí a poskytuje neobvyklý výhled přímo na trhy, druhá je z Radniční věže a třetí z 30 metrů vysokého vyhlídkového kola na tržnici.
 

Mechanický betlém v Mohelnici

Mohelnický betlémBěhem vánočních svátků si určitě udělejte čas na návštěvu nádherného Mohlenického mechanického betlému, který je každý rok vystavován v kapli svaté Anny farního kostela svatého Tomáše Becketa v Mohelnici. Autorem tohoto betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř třicet let. Všechny budovy a figurky jsou vyřezány z lipového dřeva. V betlému jsou velice přesné kopie hradu Bouzova a Karlštejna. Kromě těchto známých hradů je na ploše 42 metrů čtverečných umístěna i velice přesná kopie mohelnického farního kostela svatého Tomáše Becketa i přímo sousedící bývalé farní budovy – dnešního muzea.

Betlém MohelniceBetlém je mechanický a pohyblivý. V pohybu je zde vodní mlýn, pes obíhající stádo oveček a dvě ovečky kývající hlavou. Na kopci se otáčí větrný mlýn a pod ním jsou pak dvě patra pohybujících se darovníků. Jsou zde vidět i horníci v dolech, kteří ručně kopou uhlí a to odváží na vozících.

Betlém bývá přístupný každým rokem v době od štědrovečerní půlnoční mše svaté až do svátku Hromnic (2. února).