Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Karla Klostermanna
Příroda

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.
Celá Klostermannova stezka měří 4 km a má 6 zastávek s informačními panely, které především seznamují s „básníkem Šumavy“ Karlem Klostermannem. Jeho životopisné a bibliografické údaje jsou doplněny citáty z jeho děl. U autobusové zastávky v Srní je i mapa trasy NS a turistická vývěsní mapa Klubu českých turistů.

Pokud byste si rádi prošli i ostatní místa, kudy Karel Klostermann chodil, můžete pokračovat třeba na Modravu ke Klostermannově chatě či do myslivny na Březníku, kde se spisovatelovi Šumavy věnuje menší expozice. Přímo ze stezky lze pokračovat podél Vchynicko-tetovského kanálu a vystoupat k Hauswaldské kapli u údajně léčivého pramene.

Po Karlu Klostermannovi byl pojmenován také most přes řeku Vydru, který stojí nedaleko Turnerovy chaty. Nynější nový most (z roku 2012) byl vybudován na místě, kde lávka stála přes Vydru již v době, kdy žil Karel Klostermann. Most spojoval cesty podhamerského sedláka, když putoval na Srní, cesty jeho tety Theresie Schullhauserové z Kamenného domu na Hrádkách, kde měla svůj obchod, i dalších jeho hrdinů v románech, když putovali za prací po Šumavě.

Ubytování a restaurace v okolí

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Rejštejn, Plzeňský kraj
Hotel Srní

Hotel Srní

Kašperské Hory, Plzeňský kraj