Úvod > Co chcete dělat? > Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku
Cikánská slať - jedno z nejcennějších míst šumavského parku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.
Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště protáhlého tvaru směru východ-západ v půli zúžené. Nachází se v 1080 m n. m. na úpatí Modravské hory. Cikánská slať byla dřívějšími zásahy odvodněna, takže je nyní v průběhu revitalizace slatě, tzn. snaha zavodnit a obnovit slať.
 
Porostem jsou smrky, kleč, rašeliníky, suchopýr pochvatý, vřes obecný, vlochyně, klikva, kyhanka sivolistá, ostřice, rosnatka okrouhlolistá. Rozloha je asi 102,01 ha, odhadovaná zásoba rašeliny 1 341 000 m3, maximální mocnost 620 cm, uprostřed se nachází několik malých jezírek. Celé území se nachází v první zóně NP Šumava, kde je možný pohyb pouze po značených chodnících.
 
Vyznavači šumavské turistiky mohou vyrazit k jedněm z nejcennějších míst šumavského parku i v zimě, a to na sněžnicích. Z Modravy je otevřena cesta na Březník přes Cikánskou slať a kolem Trampusova křížku. Více než sedmikilometrová trasa s poměrně příkrým stoupáním je spíše pro fyzicky zdatnější  turisty a dobrodruhy, zároveň je to možnost užít si divoké Šumavy plnou náručí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021