ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPřírodní zajímavosti
100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Přírodní zajímavosti Celá ČR

Poznejte přírodní zajímavosti, unikáty a rarity, které Česko nabízí! V bohaté přehlídce přírodních zajímavostí najdete řadu neobvyklých a jedinečných míst: bludiště skalních měst, vodopády, kaňony, rašeliniště protkaná úzkými chodníčky, kamenné pokličky i strže, kde i v létě objevíte led a sníh.

Unikáty v Česku

Co jinde objevíte jen stěží anebo vůbec? Třeba Hromnické jezírko s načervenalou vodou, která je slabým roztokem kyseliny sírové, proto v ní nenajdete žádné živočichy, anebo kamenná slunceČeském středohoří. Mezi rarity se řadí i bioferrata, stezka věnovaná skalní rostlinné říši v botanické zahradě v Bečově na Teplou, anebo vrch Boreč, z jehož vrcholu stoupá i v krutých mrazech teplá pára. V okolí puklin s unikajícím vzduchem se neudrží sníh a zvláštní mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám, které nesnášejí teploty pod nulou.

Kouzlo kamenných i jedlých hub

Nekorunovanými královnami přírodních unikátů jsou Kokořínské pokličky, skalní útvary při ústí Kokořínského dolu nedaleko Mšena, které vypadají jako přerostlé houby. Jen o kousek dál leží oblast Jestřebických pokliček a v Broumovských stěnách zase objevíte na mnoha místech trsy dokonale vymodelovaných slavenských hřibů. Pokud chcete vidět místo, kde rostou skutečné houby, vypravte se do šumavských Stach; na náměstí u kostela Navštívení Panny Marie tu mají unikátní hříbkovou rezervaci.
 

Jaro: čas vyrazit ven

Na jaře se vydejte do údolí a luk plných bledulí, například do údolí Chlébského potoka na Svratecku, do Písteckého lesa nebo do přírodní rezervace Králova zahrada poblíž České Třebové. Domovem chráněných bledulí je rovněž přírodní památka Hersica a několik míst na Vysočině, zejména přírodní rezervace Jechovec, Blatná hráz u Želetavy a Staré Ransko ve Žďárských vrších. Podobnou raritou a vyhledávaným cílem jarních výletů jsou koniklecové louky v Brně, na Ptáčovském kopečku a Kobylinci u Třebíče.
 

Léto: čas koupání

Máte rádi pískovny a lomy? Pak si můžete užít koupání v pískovně Mlékojedy anebo ve Veselských pískovnách, v pískovně Baraba, v jezeru Konětopy, zatopené pískovně s průzračnou vodou, v Mašovickém lomu u Znojma nebo v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic. Skutečným zázrakem je Kamencové jezeroChomutově, jediné na světe. Rozpuštěný kamenec brání růstu vodních řas a sinic, proto se tu celou letní sezonu budete koupat v čisté vodě.
 

Podzim: čas pro lovce krásných záběrů

Nejkrásnější podzimní procházky a místa k fotografování vás čekají tam, kde jsou smíšené nebo listnaté lesy, hory s dostatkem vyhlídek a skalní města. Najdete je třeba kolem Děčínského Sněžníku, v Labských pískovcích nebo divukrásné krajině Českého Švýcarska. Nádherné záběry můžete ulovit v Českém středohoří s impozantními sopečnými kužely; nezapomeňte ani na nejhezčí labské a vltavské vyhlídky. Za pohádkovými podzimními scenériemi se vydejte také na Šumavu a na jižní Moravu do krajiny plné zlátnoucích vinic.
 

Když zima čaruje

Některé přírodní zajímavosti se dají pozorovat jen v zimě, protože k jejich vzniku je potřeba sníh a mráz. Nechte se inspirovat k výletu fantastickými útvary v ledové jeskyni Víl, ledové jeskyni u Naděje či v jeskyni Pekárna, barevnými Brtnickými ledopády v Českém Švýcarsku anebo ledopády Pulčínských skal na Valašsku. Mezi unikáty se řadí i ledová stěna ve Víru na Vysočině, uměle vytvořený ledopád sloužící k nácviku ledového lezení, anebo ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku.
Zobrazit více

Vyhlídka Strážník u Rokytnice nad Jizerou – nově vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži

Skalní vyhlídka se nachází pod vrcholem Stráž, tyčícím se nad Rokytnicí nad Jizerou. Jsou z ní krásné výhledy na Rokytnici, Lysou horu a Kotel. Vyhlídka je zabezpečena řetězy, najdete zde lavičky se stolem a dřevěnou tabuli s popisem výhledů.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.
Skalná, Karlovarský kraj

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.
Francova Lhota, Zlínský kraj

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.
Rýmařov, Moravskoslezský kraj

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.
Lipnice nad Sázavou, Kraj Vysočina

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.
Krňany, Středočeský kraj

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.
Malá Morávka, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!
Srní, Plzeňský kraj

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.
Mnetěš, Ústecký kraj

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.
Semily, Liberecký kraj