Úvod > Co chcete dělat? > Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese
Údolí Chlébského potoka - desetitisíce bledulí v lužním lese
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.
Tisíce bledulí, které vytvářejí rozlehlý květnatý koberec všude, kam oko dohlédne – to je jarní obraz u vesničky Chlébské nedaleko Nedvědice na Vysočině. Údolí Chlébského potoka se stalo přírodní rezervací už v roce 1953 a dnes louky poseté bílými květy lákají turisty z celého světa.

Malebné, uzoučké údolí s chalupami posazenými do prudkých strání nedává zpočátku nic tušit. Moment překvapení si schovává na poslední chvíli. Nejhojnější výskyt drobounkých kvítečků se schovává na konci vesnice. K bledulím se lze nejlépe dostat z Nedvědice. Odbočka k Chlébskému se nachází zhruba kilometr za obcí ve směru na Štěpánov nad Svratkou. Z Nedvědice až do Údolí Chlébského potoka vede rovněž turistická stezka značená zelenou barvou.

Rezervaci můžete navštívit i z opačné strany od obce Černovice. Samotná cesta je často ale velmi bahnitá, proto doporučujeme pevnou obuv. V údolí Chlébského potoka se vyskytují nejen bledule, ale také další chráněné druhy, jako je prvosenka vyšší, lýkovec jedovatý, jaterník trojlaločný, plicník tmavý či pcháč potoční.

Bledule dorůstá do výšky deset až čtyřicet centimetrů a poznáte ji také podle typických bílých květů lemovaných žlutým okrajem. Ve volné přírodě je bledule poměrně vzácná a je zahrnutá mezi zvláště chráněné rostliny.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nedvědice

Hotel Nedvědice

Nedvědice, Jihomoravský kraj
Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka

Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina
Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

Lomnice, Jihomoravský kraj